التراسونیک بهترین روش برای شستشوی ظروف آزمایشگاه

۲ تیر ۱۳۹۹

ظروف آزمایشگاهی با مواد مختلفی در تماس هستند و به همین دلیل به پاکسازی و سترون‌سازی (استریل) مداوم نیاز دارند. علاوه بر این، اکثر ظروف آزمایشگاهی گران‌قیمت هستند پس سالم نگه‌داشتن آنها یک ضرورت است. با این توصیف، باید برای نظافت لوازم آزمایشگاه از بهترین روش‌ها استفاده کرد.

در این مقاله نگاهی می‌اندازیم به روش‌های متداول شستشوی لوازم آزمایشگاهی و بعد از آن استفاده از التراسونیک را بررسی می‌کنیم.

انواع روش‌های شستشوی ظروف آزمایشگاه

مهم نیست که یک محقق، پزشک یا مسئول آزمایشگاه چقدر دقیق و تمیز باشد، تجهیزات آزمایشگاه ناخواسته کثیف خواهند شد. بسته به نوع مواد شیمیایی موجود در وسایل آزمایشگاهی و نحوه استفاده از آنها، پروتکل‌های تمیزکاری متفاوتی وجود دارند.

از آنجا که راه‌های مختلفی برای تمیز کردن ظروف آزمایشگاهی وجود دارد؛ ابتدا لازم است تا مشخص شود که چه میزان تمیزی مورد نیاز است. گاهی مواقع تنها یک شستشوی ساده برای از بین بردن خاک و چربی‌ها کافی است.

در بعضی موارد هم استریل نبودن تجهیزات پزشکی می‌تواند جان یک انسان را به خطر اندازد.

در مواردی که خطرات جدی نیست یک شستشوی ساده کافی است اما در موارد جدی که شستشو هر روز چندین بار باید انجا شود، نیاز به دستگاه‌های پیشرفته و خودکار داریم.

در این بخش ۴ روش متفاوت نظافت و ضدعفونی لوازم آزمایشگاه را معرفی می‌کنیم.

شستشوی ظروف آزمایشگاه

۱. روش معمول و سنتی شستشوی ظروف آزمایشگاهی

معمولاً ظروف آزمایشگاهی را با آب و صابون و یا آب و مایع ظرف‌شویی می‌شویند. برای از بین بردن آلودگی در بعضی قسمت‌های دور از دسترس، از برس و شیشه‌شور نرم استفاده می‌کنند.

در این روش، ظروف آزمایشگاهی چند ساعت در محلول آب و صابون خیسانده می‌شوند تا تمام آلودگی‌ها به راحتی پاک شوند.

بعد از تمیز کردن، برای اطمینان از پاک شدن همه آلودگی‌ها و البته باقی نماندن مواد شوینده روی ظروف آزمایشگاهی، آنها را دوباره با آب مقطر می‌شویند.

برای از بین بردن مواد ژلاتینی و چسبنده، ظروف و شیشه آلات آزمایشگاهی را در آب مقطر می‌جوشانند. یا از استون برای از بین بردن اثرات مواد آلی استفاده می‌کنند.

برای استریل کردن ظروف آزمایشگاهی و سترون کردن آنها از هر گونه باکتری و میکروارگانیسم هم از از اتانول استفاده می‌کنند.

در بعضی مواقع از مواد اسیدی هم در شستشوی ظروف آزمایشگاهی استفاده می‌کنند.

یکی از پرکاربردترین آنها اسید کرومیک است. اسید کرومیک یک ماده سرطان زا و بسیار خورنده است و به همین دلیل در زمان کار کردن با آن باید حتما از دست‌کش استفاده کرد. محل شستشو هم باید تهویه خوبی داشته باشد.

شستشوی ظروف آزمایشگاه

۲. استفاده از ماشین‌های ظرف‌شویی آزمایشگاهی

ماشین‌های ظرف‌شویی آزمایشگاهی برخلاف ظرفشویی‌های خانگی، برای عملکرد بهداشتی با دمای بالاتر همراه با چرخه عملکرد سریع‌تر طراحی شده اند.

طراحی داخلی این دستگاه‌ها به نحوی است که بخش‌هایی برای قرار دادن ظروف خاص آزمایشگاهی تعبیه شده است. هم‌چنین لوازم جانبی خاصی دارند که مانع از برخورد ظروف به هم و آسیب دیدن آنها می‌شود.

شستشوی ظروف آزمایشگاه

۳. اتوکلاو برای استریل کردن ظروف آزمایشگاهی

اتوکلاوها با ترکیبی از دما و فشار بالا در مدت زمان مشخص، ظروف آزمایشگاهی را استریل می‌کنند.

اما اتوکلاو فقط ضدعفونی می‌کند و عمل تمیز کردن باید قبل از ضدعفونی توسط دستگاه‌های دیگر انجام گیرد.

همه وسایل آزمایشگاهی را هم نمی‌توان در اتوکلاو قرار دارد. مثل تجهیزاتی از جنس پلی اتیلن، پلی استایرن و پلی اورتان. چون این نوع وسایل، دمای دستگاه اتوکلاو را تحمل نمی‌کنند.

۴. دستگاه شستشوی التراسونیک برای ظروف آزمایشگاهی

شستشوی التراسونیک روشی قدرتمند و بهیمنه برای از بین بردن آلاینده‌های سخت است.

تمیز‌کننده التراسونیک، دستگاهی است که سریع و کامل آلودگی‌ها، میکروب‌ها و هر نوع آلاینده‌ای را از روی سطح مورد‌نظر پاک می‌کند. با قرار دادن وسیله‌ای که می‌خواهیم بشوییم در حمام التراسونیک، سطوح آن بر اثر حرکت سریع آب و محلول شستشو که توسط التراسونیک تولید شده‌اند، تمیز می‌شود.

آلاینده‌های مختلف مثل روغن و گریس، مواد شیمیایی، خاك و هر نوع آلودگی دیگر در این روش به راحتی و بدون  کوچکترین صدمه‌ای پاک می‌شوند.

پاک‌کننده التراسونیک نه تنها عمل تمیز کردن را آسان می‌کند بلکه باعث صرفه‌جویی در وقت و انرژی هم می‌شود. لوله‌های آزمایشگاهی، ارلن، پیپت، بالن و هرگونه وسایل آزمایشگاهی دیگر، به راحتی و با سرعت به وسیله التراسونیک تمیز می‌شوند و مهم‌تر این که التراسونیک کاملاً بی‌خطر است.

معمولا شستشوی ظروف و وسایل آزمایشگاهی در التراسونیک با استفاده از آب و یک شوینده ملایم انجام می‌گیرد که صدمه‌ای به ظروف نمی‌زند.

مطالعات مختلف نشان داده‌اند که تمیزکننده التراسونیک می‌تواند روند تمیز کردن شما را تا 60 برابر سریع‌تر انجام دهد.

روش شستشوی ظروف آزمایشگاه با دستگاه التراسونیک

برای تمیز کردن با دستگاه شستشوی التراسونیک لازم است وسایل داخل سبد مخزن قرار داده شوند تا به ظروف آزمایشگاهی صدمه‌ای نرسد.

بهتر است این وسایل در داخل محلول و حداقل در عمق بیشتر از 5/2 سانتی‌متر قرار بگیرند.

بهتر است آب داخل دستگاه شستشوی آلتراسونیک آب مقطر یا آب دیونیزه باشد. مواد شیمیایی مختلفی هم برای تمیز کردن وجود دارد. حتما قبل از استفاده از این شوینده‌ها در مورد آنها اطلاعات لازم را داشته باشید. هرگز نباید از الکل یا محلول‌های قابل اشتعال در دستگاه شستشوی التراسونیک استفاده کنید چون سبب آتش‌سوزی خواهد شد و محول‌های مورد استفاده باید پایه آبی داشته باشند نه الکلی. مواد اسیدی هم به مخزن دستگاه آسیب می‌رساند.

دستگاه را روشن کرده و روی دمای 60 درجه سانتی‌گراد برای مدت زمان 10 دقیقه تنظیم کنید. البته این دما و زمان بر اساس ماهیت وسیله‌ای که قرار است شسته شود، می‌تواند متفاوت باشد.

شستشوی ظروف آزمایشگاه
پس از پایان شستشو ظروف را از دستگاه خارج کنید. سپس آنها را دستی یا در دستگاه خشک‌کن قرار دهید تا کامل خشک شوند.

دقت کنید که نباید از محلول تمیز کننده دستگاه التراسونیک بیش از یک بار استفاده شود. حتما باید آن را تخلیه کنید و برای شستشوی مجدد با آب تازه پر کنید.

التراسونیک به تنهایی باعث از بین رفتن باکتری‌ها نخواهد شد. لازم است برای ضدعفونی کردن از یک محلول ضدعفونی کننده مناسب استفاده شود. البته برای وسایل آزمایشگاهی آلوده به مواد بیوشیمیایی می‌توان بعد از تمیز شدن در التراسونیک از اتوکلاو برای استریل کردن استفاده کرد.

ویژگی‌های دستگاه شستشوی التراسونیک مناسب آزمایشگاه

بهتر است برای خرید بهترین دستگاه شستشوی التراسونیک ظروف آزمایشگاهی چند نکته را بدانید است.

نکاتی عبارتند از:

ابعاد مخزن تمیزکننده التراسونیک

این‌که ابعاد مخزن چقدر باشد بستگی مستقیم به بزرگ‌ترین ظرف آزمایشگاهی دارد که قصد تمیز کردن آن را دارید. عمق مخزن در حقیقت عمق آب داخل مخزن را نشان می‌دهد و باید در حدی باشد که ظروف آزمایشگاهی در داخل مخزن کاملا در آب غوطه ور شوند.

در بعضی از انواع دستگاه‌های شستشوی التراسونیک، چند سبد به طور همزمان داخل مخزن قرار می‌گیرند که این مساله مانع از این می‌شود که ظروف به هم صدمه بزنند.

محدوده فرکانس تولیدی

فرکانس دستگاه شستشوی التراسونیک توسط مبدل‌هایی تولید می‌شوند. این فرکانس‌ها بالاتر از محدوده شنوایی انسان هستند. فرکانس‌های بالاتر حباب کاویتاسیون کوچک‌تری را تولید می‌کند که مناسب برای سطوح پیچیده، کاملاً ظریف و برای شستشوی ظروف آزمایشگاهی بهتر هستند.

کنترل دمای محلول تمیز کردن التراسونیک

گرمای تولید شده توسط کاویتاسیون التراسونیک برای بسیاری از کارهای تمیزکاری سبب سریع‌تر و کارآمدتر شدن عملکرد دستگاه خواهد شد. این گرما به خصوص برای از بین بردن چربی‌ها و بعضی آلاینده‌های چسبنده مناسب است. البته دمای بالاتر از 80 درجه سانتی گراد سبب کاهش راندمان دستگاه شستشوی التراسونیک می‌شود.

برای تمیز کردن ظروف آزمایشگاهی نیاز است دما در حد متعادلی قرار گیرد که بسته به نوع وسیله‌ای شسته می‌شود، متفاوت است. برای همین وجود کنترلگر دما و خنک کننده‌ها در این دستگاه‌ها اهمیت دارد.

ویژگی‌هایی Sweep یا Pulse

برای تمیز کردن وسایل بسیار حساس، پاک کننده التراسونیک شما باید دارای قدرت قابل تنظیم باشد این ویژگی‌ها سبب ایجاد فرکانس‌های منظم برای بهتر شدن عملکرد می‌شوند.

با ویژگی Sweep امکان کنترل لرزش‌ها با سرعت‌های مختلفی در اختیار شما قرار می‌گیرد. ارتعاشات هارمونیک که در حالت Sweep ایجاد می‌شود، مانع از صدمه رسیدن به تجهیزات ظریف آزمایشگاهی می‌شود.

ویژگی Pulse برای از بین بردن آلودگی‌های سرسخت، قدرت دستگاه شستشوی التراسونیک را تا 20 درصد افزایش می‌دهد.

شستشوی ظروف آزمایشگاه

مزایای شستشوی ظروف آزمایشگاه با التراسونیک

ویژگی‌های خاصی که دستگاه شستشوی التراسونیک دارد سبب شده تا این دستگاه در صنایع مختلف، مصارف پزشکی و آزمایشگاهی کارایی بالایی داشته باشد.

از جمله مزیت‌های دستگاه شستشوی التراسونیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • – سرعت بیشتر و دقت بالاتر
  • – صرفه‌جویی در مصرف انرژی
  • – امکان شستشوی وسایل ظریف و حساس با جزئیات به طور کامل
  • – کارایی بالاتر در کنار شستشوی ملایم که مانع از کاهش عمر مفید تجهیزات می‌شود
  • – امکان استریل کردن لوازم آزمایشگاهی در صورت اضافه کردن مواد استریل‌کننده در هنگام شستشو
  • – سازگار با محیط زیست به دلیل کاهش مواد شوینده شیمیایی و استفاده از شوینده‌های مبتنی بر آب
  • – ایمنی بالا به دلیل عدم ارتباط مسئولین آزمایشگاه با شوینده‌های سمی
  • – قابلیت تنظیم دما و زمان بر اساس نوع تجهیزاتی که قرار است شسته شوند

کدام مدل‌های التراسونیک موجود در بازار بهتر است؟

با توضیحاتی که گفته شد، قابلیت‌های یک دستگاه شستشوی التراسونیک آزمایشگاهی، آن را به یک راه حل عالی برای نظافت، استریل و شستشوی لوازم آزمایشگاهی تبدیل کرده است.

سوالی که حالا پیش می‌آید این است که کدام مدل دستگاه و در چه ابعادی برای آزمایشگاه مناسب است.

دستگاه‌های التراسونیک شرکت منیب یک گزینه عالی برای استفاده آزمایشگاهی است. این دستگاه‌ها از نظر اندازه متنوع هستند و تمام امکانات موردنیاز را دارند.

 

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: