شستشوی قطعات خودرو

۴ مرداد ۱۳۹۹

هر قطعه‌ای که در صنعت تولید می‌شود یا هر قطعه‌ای که نیاز به تعمیر دارد حتماً باید از یک مرحله شستشو بگذرد. یکی از صنایع مهمی که قطعات در آن نیاز به شستشوی مداوم دارند خودروسازی است. روش‌های سنتی شستشوی قطعات خودرو به صورت دستی نه تنها کارایی ندارند، بلکه پرهزینه هم هستند.

حالا روش‌های ایمن، کم‌هزینه و خودکار برای شستشوی قطعات خودرو جایگزین روش‌های قدیمی شده است.

در ادامه می‌خواهیم شما را با یکی از بهترین روش‌ها آشنا کنیم.

چرا قطعات خودرو را باید تمیز شوند؟

قطعات خودرو مرتب در معرض انواع آلودگی‌ها قرار دارند. انواع روغن‌ها، چربی ، آلودگی و آلاینده‌ها در فرایند تولید، در هنگام کار کردن خودرو در جاده و بر اثر سوخت، روی قطعات باقی می‌مانند. این آلاینده ها عملکرد و ایمنی خودرو را کاهش می‌دهند. پس درست مانند سایر قطعات صنعتی، قطعات اتومبیل ناتمام نیز باید قبل از مونتاژ از هر نوع آلودگی تمیز شوند.

موتور خودرو پس از چند سال کار کثیف می‌شود. روغنی که در آن استفاده می‌شود لازم است تعویض شود. سوخت بی کیفیت آلودگی‌های مختلفی داخل موتور به جای می‌گذارد؛  همۀ این عوامل در کنار هم تاثیر منفی بر عملکرد و راندمان موتور دارد.

به همین دلیل قطعات خودرو باید به طور منظم تمیز شوند.

به همین دلیل از انواع دستگاه شستشوی قطعات خودرو برای تمیز کردن قطعات جدید تولید شده و قطعات مورد استفاده در خودرو به استفاده می‌شود.

متداول‌ترین روش‌های شستشوی قطعات خودرو

انواع مختلفی از این دستگاه، تمیز کردن قطعات را به روش‌های مختلفی انجام می‌دهد.

روش دستی

سنتی‌ترین روش‌ شستشوی قطعات خودرو روش دستی است؛ که به طور معمول داخل یک سینک با استفاده از برس و مواد شوینده انجام می‌گیرد. شستن قطعات خودرو به صورت دستی مانند شستن لباس در سینک، با حلال‌های خاص است. این روش برای قطعات با تعداد کم و اندازه کوچک مناسب است. با توجه به اینکه میزان دقت عمل در روش دستی پایین است، برای قطعاتی که تمیزی بالایی احتیاج دارند، توصیه نمی‌شود.

روش اتوماتیک

تمیز کردن به روش خودکار بدون دخالت انسان انجام می‌شود. در این روش انواع دستگاه شستشوی قطعات خودرو، عمل شستشو را انجام می‌دهند. روش اتوماتیک سبب صرفه‌جویی در زمان و انرژی می‌شود.

با استفاده از دستگاه شستشوی قطعات خودرو می‌توان تعداد قطعات بیشتری را در روز تمیز کرد. این روش کاملا مناسب برای شستشوی قطعاتی است که پیچیدگی‌هایی خاص دارند و شستن آنها با دست ممکن نیست.

شستشوی قطعات خودرو

انواع متداول دستگاه شستشوی قطعات خودرو

هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایبی دارند.

جت واشر کابینتی و واتر جت

این نوع دستگاه شستشوی قطعات خودرو مانند ماشین ظرفشویی کار می‌کنند. قطعات در داخل کابینت دستگاه قرار می‌گیرند و بر اثر پاشش آب گرم و محلول شوینده با فشار بالا و از زوایای مختلف، تمیز می‌شوند. واترجت‌ها عمل شستشو را بر اثر ضربه و پاشش انجام می‌دهند. بعضی از قطعات خودرو بخش‌های پیچیده‌ای دارند که امکان پاشیده شدن محلول به آن ممکن نیست. به همین دلیل به خوبی شسته نمی‌شوند. برای اینکه تمام سطوح قطعات به خوبی شسته شوند، در حین مراحل شستشو قطعات چرخانده می‌شوند.

شوینده‌هایی که در  جت واشر و واتر جت‌ها به کار می‌روند بر پایه آب هستند. چربی‌ها و مواد جامد روی قطعات خودرو به روش گرما و عمل هم‌زدن، تمیز می‌شوند.

در مواردی که چربی و روغن در قسمت‌های بیرونی قطعات سخت چسبیده باشد، از واتر جت‌های فشار قوی استفاده می‌شود که معمولا با لنس پاشیده می‌شوند.

از مزیت‌های قطعه شویی با جت واشر‌ها این است که هر بخش آن به طور مجزا قابل تنظیم است. سیستم نقاله، خشک کردن و چرخه شستشو را می‌توان به دلخواه تغییر داد.

چت واشر کابینتی

شستشوی قطعات خودرو به روش غوطه‌وری

در این روش، قطعات خودرو داخل حمامی غوطه‌ور می‌شوند. شوینده‌های داخل حمام به تدریج سبب پاک شدن آلاینده‌ها خواهند شد. غوطه‌وری روشی کم تحرک است به همین دلیل گاهی حرکت‌هایی به نقاله‌های دستگاه شستشوی قطعات خودرو اضافه می‌کنند تا محلول متلاطم شده و شستن بهتر انجام گیرد.

در بعضی از مدل‌ها از اسپری فشار قوی در کنار آن استفاده می‌شود تا آلودگی‌های سخت هم پاک شوند.

البته روش غوطه‌وری روندی زمان بر است و در صورتی که تعداد قطعاتی که باید شسته شوند، زیاد باشد، انتخاب مناسبی نخواهد بود.

شستشوی قطعات خودرو

شستشوی قطعات خودرو به روش التراسونیک

در این روش باید قطعات را داخل مخزنی که پر از محلول شوینده می‌شود قرار دهید.

امواج مافوق‌صوت از کف دستگاه وارد محلول می‌شود و پدیده‌ای به نام کاویتاسیون اتفاق می‌افتد. کاویتاسیون یعنی حباب‌های بسیار ریزی در اثر امواج فراصوت ایجاد می‌شوند و بعد در برخورد با سطوح منفجر می‌شوند.

در واقع آنچه باعث شستشو در التراسونیک می‌شود همین انفجارهای میکروسکوپی هستند.

شستشوی قطعات خودرو با التراسونیک

مزایای شستشوی قطعات خودرو به روش التراسونیک

هرچند که خرید دستگاه التراسونیک هزینه اولیه‌ای را تحمیل می‌کند، اما در طولانی مدت زمان شستشو را کاهش می‌دهد و هزینه‌های ناشی از نیروی کار را کاهش می‌دهد.

شستشو با این دستگاه به اندازه‌ای دقیق و کامل است که کوچکترین آلودگی در منافذ و سطوح باقی نمی‌گذارد. به علاوه، دستگاه شستشوی قطعات خودرو التراسونیک از طرف آژانس‌های محیط زیست تایید شده است و آلودگی بسیار کمتری از نظر پساب دارد.

امروزه مکانیک‌ها هم از دستگاه‌های التراسونیک استفاده می‌کنند.

 

با نگاهی دقیق‌تر به فواید التراسونیک در شستشوی قطعات خودرو می‌توان به مواد زیر اشاره کرد:

  • رسوبات کربنی به راحتی از قطعات موتور حذف می‌شود.
  • روغن، چربی، روان‌کننده‌ها، رنگ، زنگ‌زدگی و خاک را از بین می‌برد.
  • تمیز کردن قطعات آلومینیومی به آسانی انجام می‌شود.
  • منافذ کوچک، دیافراگم‌های کوچک و شکاف‌ها را کاملا تمیز می‌کند.
  • قطعات حساس و الکترونیکی بدون نگرانی تمیز می‌شود.

در بین تمام روش‌هایی که برای شستشوی قطعات صنعتی وجود دارد، التراسونیک بهترین است چون از نظر هزینه، زمان و دقت بیشترین کارایی را دارد. به همین دلیل در تمام مراحل ساخت تا تولید، مونتاژ و حتی در تعمیر خودرو قابل استفاده است.

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: