شستشوی برد دستگاه ماینر با التراسونیک، بهترین روش نظافت ماینر

۲۶ خرداد ۱۳۹۹

تمیزکاری و شستن دستگاه ماینر و بردهای الکترونیکی این دستگاه باارزش همیشه کاری پردردسر بوده اما دیگر نیست! تمیز‌کننده التراسونیک یا حمام التراسونیک دستگاهی است که با استفاده از امواج فراصوت تمام گرد و خاک و کثیفی چسبیده به سطح بخش های الکترونیکی ماینر را از بین می‌برد.

در ادامه توضیح می‌دهیم که این دستگاه چطور کار می‌کند و چطور می‌توان از التراسونیک برای شستشوی دستگاه‌ ماینر ارزدیجیتال استفاده کرد.

 

التراسونیک چیست؟

منظور از التراسونیک یا امواج مافوق صوت، صدای با فرکانس بالا است که گوش انسان قادر به شنیدنش نیست. درک التراسونیک نیاز به تعریفی واضح از صدا دارد.

لرزش یک شی باعث ایجاد امواج صوتی می‌شود. این لرزش مولکول‌های هوا را در اطراف جسم می‌لرزاند. لرزش اجسام و بعد لرزش مولکول‌های هوا در نهایت به پرده گوش می‌رسد و مغز آن را به عنوان صدا تفسیر می‌کند.

فرکانس امواج صوتی را با وحدی به نام هرتز اندازه می‌گیرند. امواج صوتی که فرکانسی بالاتر از 20 هزار هرتز دارند، با عنوان امواج مافوق صوت در نظر گرفته می‌شوند. این ارتعاشات به اندازه‌ای سریع هستند که توسط گوش انسان قابل شنیدن نیست. بعضی حیوانات مثل دلفین‌ها و خفاش‌ها از امواج فراصوت برای شناسایی موانع و محیط استفاده می‌کنند.

ما انسان‌ها بعد از این که رازهای امواج صدا را کشف کردیم، توانستیم انواع ابزارها برای تولید یا دریافت امواج فراصوت بسازیم. حالا از این فناوری در زیردریایی‌ها تا تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی استفاده می‌شود.

یک استفاده جالب و کمی جادویی از التراسونیک تمیز کردن سطوح است. با امواج التراسونیک می‌توانید در عرض چند ثانیه سطوح کثیف شده را مثل روز اولش تمیز کنید. در ادامه با کاربردهای التراسونیک برای تمیزکاری و شستشو بیشتر آشنا می‌شوید.

 

دستگاه تمیزکننده التراسونیک چیست؟

استفاده از دستگاه التراسونیک بعد از جنگ جهانی اول آغاز شد، اما به دلیل ضعیف بودن فناوری ساخت این دستگاه‌ها، از ویژگی تمیز‌کنندگی آلتراسونیک استفاده زیادی نشد. از دهه 1960، همه چیز تغییر کرد و دستگاه‌های تمیز‌کننده التراسونیک تجاری وارد بازار شدند. در این دوره کارایی حمام التراسونیک افزایش یافت و تمیز‌کننده‌های التراسونیک کارآمدتر و قوی‌تر تولید شدند.

تمیز‌کننده التراسونیک، دستگاهی است که سریع و کامل آلودگی‌ها، میکروب‌ها و هر نوع آلاینده‌ای را از روی سطح مورد‌نظر پاک می‌کند. با قرار دادن وسیله‌ای که می‌خواهیم بشوییم در حمام التراسونیک، در کمتر از چند ثانیه لایه کثیفی، گرد و خاک و خلاصه هرچیزی که روی سطح چسبیده است به سرعت کنده می‌شود.

به همین دلیل از دستگاه‌های التراسونیک برای شستشوی برد الکترونیکی، جواهرات، قطعات صنعتی، سبزیجات و هر چیز دیگری که فکرش را می‌کنید استفاده می‌شود.

 

دستگاه تمیزکننده التراسونیک چطور کار می‌کند؟

دستگاه التراسونیک که گاهی به آن حمام التراسونیک هم می‌گویند، استخری پر از آب یا موارد شوینده است که از کف آن امواج فراصوت آزاد می‌شود.

نوسان سریع امواج صوتی درون مخزن آب باعث ایجاد موج‌های کوچک و در نتیجه حباب‌های میکروسکوپی می‌شود. این حباب‌ها تا اندازه‌ی خاصی بزرگ می‌شوند و بعد بر اثر یک انفجار میکروسکپی از بین می‌روند.


برخورد میکرو حباب های التراسونیک به سطوح

به این انفجارهای کوچک کاویتاسیون می‌گویند. قدرت این انفجارها برای از بین بردن یا کندن کوچک‌ترین ذره‌ها از سطوح کافی است.

کاویتاسیون تاثیر تمیز‌کنندگی شگفت‌انگیزی دارد. حباب‌های آب تولید شده بر اثر کاویتاسیون مانند برس‌های شستشوی میکروسکوپی هر سطحی را تمیز می‌کنند. حتی آلاینده‌هایی محکم چسبیده به سطوح یا پنهان شده در شکاف‌ها ریز به راحتی از بین می‌روند.

در این روش پاک‌سازی، آلودگی‌ها حتی بدون وجود مواد شیمیایی تمیز‌کننده، زدوده می‌شوند.

قدرت تمیزکنندگی دستگاه التراسونیک بستگی به قدرت امواج تولید شده بستگی دارد. در بدترین حالت، تمیزکنندگی بیشتر از ۲۰ دقیقه طول نمی‌کشد.

هر چه قدرت دستگاه تمیز‌کننده التراسونیک بیشتر شود تعداد حباب‌های بیشتری تولید می‌شود و قدرت پاک‌کنندگی بیشتر و سریع‌تری خواهد شد. اما این افزایش قدرت، حد مشخصی دارد و اگر از حد خود بیشتر باشد علاوه بر این‌که سبب آسیب به جسم می‌شود، باعث اتلاف انرژی هم خواهد شد.

معمولاً فرکانس 40 کیلوهرتز برای اکثر شستشوها مناسب است.


امواج صوت
 

اجزاء اصلی دستگاه تمیز‌کننده التراسونیک

در ادامه مختصر توضیحی در مورد اجزای تمیز‌کننده التراسونیک خواهیم داد.

 • بدنه: بدنه‌ی تمیز‌کننده التراسونیک از جنس آلومینیوم یا استیل ضد زنگ ساخته می‌شود تا دوام و عمر بیشتری داشته باشند.
 • مخزن: مخزن التراسونیک، مایعات و مواردی را که باید تمیز شوند، نگه می‌دارد. مخازن تمیز‌کننده‌های التراسونیک در اندازه‌های مختلفی وجود دارد و هر کدام حجم مشخصی از حلال را در خود جای می‌دهند. البته بعضی از انواع تمیز‌کننده‌ها التراسونیک بدون مخزن هستند و نیاز به ظرفی مجزا دارند که به عنوان مخزن در آنها استفاده شود.
 • ژنراتور التراسونیک: ژنراتور دستگاه التراسونیک انرژی الکتریکی را از منبع انرژی مانند پریز برق به انرژی الکتریکی مناسب برای انرژی دادن به مبدل التراسونیک تبدیل می‌کند.
 • مبدل‌های پیزوسرامیک (Piezoceramic transducer): مبدل‌ها سیگنال الکتریکی التراسونیک را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. از آنجایی که مبدل‌ها به وسیله برق کار می‌کنند، معمولا در بخش پایینی یا کناری مخزن ولی رو به داخل قرار می‌گیرد تا لرزش‌ها را درون مخزن منتقل کند. در واقع با روشن شدن دستگاه، امواج فراصوت به داخل مایع تزریق می‌شود و محلول داخل مخزن را به لرزش درمی‌آورد.
 • تایمر و کنترل‌کننده دما: برای تنظیم زمان و دمای عملکرد دستگاه کاربرد دارد. این ویژگی در همه انواع تمیز‌کننده‌های التراسونیک وجود ندارد.
 • زهکش: زهکش در حقیقت برای تخلیه محلول تمیز‌کننده از داخل دستگاه به کار می‌رود. البته همه‌ دستگاه‌های تمیز‌کننده التراسونیک این بخش را ندارند.
 • سبد: در بخش داخلی تمیز‌کننده‌های التراسونیک سبدی قرار دارد تا در هنگام شستشو مانع از صدمه رساندن به دستگاه شود.

 

انواع دستگاه شستشو و حمام التراسونیک

دستگاه‌های التراسونیک کلینر یا همان تمیزکننده‌ها دسته‌بندی و اندازه‌های مختلفی دارند. بعضی از آنها بسیار بزرگ و بعضی کوچک و قابل حمل و نقل هستند.

1.      دستگاه شستشوی آلتراسونیک سنگین صنعتی

این دسته از التراسونیک کلینرها از مبدل‌های سنگین‌تر و ژنراتورهای قوی‌تر تشکیل شده‌اند که توانایی ایجاد موج التراسونیک با هر فرکانسی را دارند. مخازن دستگاه شستشوی آلتراسونیک سنگین صنعتی از فولاد ضد زنگ بسیار سنگین ساخته شده‌اند و ژنراتور آنها از مخازن جدا هستند. این نوع دستگاه التراسونیک برای کارهای تولیدی استفاده می‌شوند و کارایی بالایی دارند.

2.    تمیز‌کننده التراسونیک کوچک آزمایشگاهی

در این نوع دستگاه آلتراسونیک هم از مبدل‌های قوی استفاده می‌شود اما مانند انواع صنعتی نیست. قدرت ژنراتور این دستگاه در حدی است که برای شستشوی شیشه‌ها و اجزای کوچک آزمایشگاهی کارایی بالایی دارند.

3.    تمیز‌کننده التراسونیک بسیار کوچک

این تمیز‌کننده‌های التراسونیک کوچک و قابل حمل و نقل هستند و برای تمیز کردن وسایل بسیار کوچک به کار می‌رود. مبدل و ژنراتور این نوع از تمیز‌کننده‌ها، کوچک و ساده هستند. از تمیز‌کننده التراسونیک بسیار کوچک برای شستشو و تمیز کردن جواهرات، اسباب‌بازی‌های کودک، لباس و مواد غذایی مانند سبزیجات، میوه‌ها، گوشت و موارد دیگر استفاده می‌شود.


شستشوی برد الکترونیکی با حمام التراسونیک
 

شستشوی ماینر با التراسونیک

امروزه فناوری التراسونیک به طور گسترده‌ای برای تمیز کردن محصولات الکترونیکی کارایی دارند. از آنجایی‌که تمیز کردن قطعات الکترونیکی از جمله بردها و کویل و سایر جزییات دستگاه‌های الکترونیکی که لحیم‌کاری‌های ریز و حساس دارند کار سخت و حساسی است و به همین دلیل دستگاه شستشوی التراسونیک می‌تواند گزینه مناسبی برای این نوع نظافت‌ها باشد.


یک دستگاه ماینر

بردهای الکترونیک به کار رفته در دستگاه‌های ماینر به نام «هش برد» معروفند. دستگاه ماینر به دلیل روشن بودن مداوم و قرار گرفتن در کنار خنک‌کننده‌ها، به سرعت کثیف می‌شود و تمیز کردن آن‌ها باید مرتب و ماهانه انجام گیرد.

علاوه بر این هر زمانی که بدنه دستگاه ماینر کثیف و خاکی شده است دستگاه درست کار نمی‌کند. یکی از دلایل این مشکل زیاد شدن گرمای چیپ‌ها و برد‌ها است.

با در نظر گرفتن تمام مشکلات ناشی از تمیز کردن دستگاه ماینر با روش‌های سنتی یا شوینده‌های صنعتی، بهترین گزینه در حال حاضر حمام التراسونیک است.

گردگیری با دستگاه‌های دمنده نمی‌تواند تمام قطعات را به خوبی تمیز کند و لایه‌های چسبیده روی قطعات را کامل تمیز کند. اما با دستگاه التراسونیک کلینر، برد الکترونیک در داخل یک حمام پر شده با محلول شستشو قرار می‌گیرد.

شاید تعجب کنید که چطور می‌توان قطعات الکترونیکی را داخل حمام التراسونیک که مملو از آب است تمیز کرد.

نکته اینجاست که آب هنگامی به اجزای الکترونیکی صدمه می‌زد که به برق وصل باشد. وقتی اتصال به منبع تغذیه وجود ندارد پس صدمه‌ای به این قطعات وارد نمی‌شود.

تنها چیزی که باید پس از این فرایند شستشو در نظر داشته باشید، اطمینان از خشک شدن قطعات است. پس بدون نگرانی می‌توانید ماینر را درون دستگاه غوطه‌ور کرده و سپس دستگاه التراسونیک را روشن کنید.


شستشوی برد دستگاه ماینر با التراسونیک
 

فواید و مضرات استفاده از دستگاه شستشوی التراسونیک

مهم‌ترین فوایدی که می‌توان برای تمیزکننده التراسونیک ذکر کرد عبارتند از:

 • زمان کمتری برای تمیز کردن قطعات نیاز دارد و در همین زمان کم بیشترین کارایی را خواهد داشت.
 • در روش شستشو توسط التراسونیک، امکان دسترسی به شکاف‌های کوچک و مناطق غیر قابل دسترسی بیشتر است به همین دلیل این روش مناسب برای قطعات ریز و با جزییات زیاد هستند.
 • علاوه بر این انرژی کاویتاسیون در محلول‌های مبتنی بر آب اثر گذاری بیشتری نسبت به سایر حلال‌های آلی دارد.
 • با انتخاب فرکانس مناسب و استفاده اصولی از این روش، بخش‌های حساس اجزاء الکترونیکی آسیب نمی‌بینند. به دلیل کاهش میزان سایش و اصطکاک کاهش، طول عمر اجزای تمیز شده با روش التراسونیک افزایش می‌یابد.
 • در دستگاه شستشوی التراسونیک از آب و مواد شوینده مخصوص استفاده می‌شود که غیر سمی، غیر قابل اشتعال و سازگار با محیط زیست هستند.

تنها عاملی که می‌تواند به قطعات الکترونیکی آسیب بزند دمای بالا است. به همین دلیل دمای دستگاه باید کنترل شود.

 

چطور دستگاه ماینر را با التراسونیک تمیز کنیم؟

این ‌که از چه دستگاه شستشوی التراسونیک برای شستشوی بردها استفاده کنید کاملا به اندازۀ برد و حجم شستشوی روزانه دارد.

برای شستشوی برد الکترونیک فرکانس التراسونیک باید بین ۲۷ تا ۴۰ هرتز باشد تا عملیات نظافت برد به خوبی انجام شود. فرکانس‌های بالاتر ممکن است به بردهای الکترونیکی آسیب برساند.

دستگاه‌ باید سیستم حذف ارتعاشات داشته باشند تا به قطعات الکترونیکی آسیب وارد نکند.

محلول شوینده‌ای هم که برای شستشوی بردها استفاده می‌شود نباید آسیب زننده باشد. این محلول با توجه به حجم آلودگی به نسبت مصرف سه تا 10 درصد و در دمای 65 درجه سانتی‌گراد در مدت زمان حدود سه تا 10 دقیقه کار پاک‌کنندگی بردهای الکترونیکی را انجام می‌دهد.

 

آیا حتماً باید از مواد شوینده استفاده کرد؟

اکثر این دستگاه‌های اولتراسونیک برای شستشو از آب استفاده می‌کنند ولی حضور یک شوینده مناسب سبب عملکرد بهتر و سریع‌تر آن خواهد شد. مایع تمیز‌کننده التراسونیک به طور خاص با هدف تمیز کردن کامل سطوح میکروسکوپی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این شوینده باید خنثی، یعنی نه خیلی قلیایی و نه خیلی اسیدی، باشد و به راحتی در آب حل شود. یعنی بر پایه آب باشد. لازم است تا غیرقابل اشتعال باشد چون در طی عملیات کاویتاسیون حرارت بالایی در دستگاه ایجاد می‌شود. میزان مصرف آن هم نباید از حد مشخصی بیشتر باشد.

 

دستگاه‌های شستشوی التراسونیک شرکت منیب

کیفیت مبدل در مدت زمان لازم برای تمیزی و اثربخشی عملکرد دستگاه تاثیر می‌گذارد به همین دلیل خرید یک دستگاه تمیزکننده التراسونیک باکیفیت اهمیت خاصی دارد. علاوه بر این فاکتورهایی از جمله گرما، قدرت، فرکانس، نوع مواد شوینده و زمان بر روند تمیز کردن کلی تأثیر می‌گذارد.

شرکت منیب در زمینه ارائه راهکارهای نظافتی خلاقانه و مدرن است که دستگاه شستشوی التراسونیک را نیز به محصولات اضافه نموده است. دستگاه‌های شستشوی التراسونیک شرکت منیب علاوه بر ارائه خدمات به صنایع سنگین، نیازهای نظافتی آزمایشگاه‌ها، لابراتورها، تولیدکنندگان تجهیزات و ابزار پزشکی، تولیدکنندگان قطعات پچیده و سایر مراکز را برآورده سازد.

دستگاه‌های قطعه شوی اولتراسونیک منیب از لحاظ کیفی مطابق با آخرین استانداردهای جهانی تولید شده‌اند و تنوع آنها از لحاظ ظرفیت مخزن، توان التراسونیک، امکان اضافه نمودن آپشن‌های مختلف بنا به درخواست مشتری، سبدهای شخصی سازی شده و سایر مشتریان امکان می‌دهد تا مدلی کاملا متناسب با نوع نیاز خود را انتخاب نمایند.

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: