شستشوی برد الکترونیکی با دستگاه التراسونیک

۳۰ خرداد ۱۳۹۹

بردهای الکترونیکی بدون شستشو و حفاظت مداوم، کیفیت پایینی در کارایی دارند و در نتیجه محصول دارنده برد، عمر کوتاهی خواهد داشت. شستشوی مدار چاپی یکی از اصول مهم در حین ساخت وسایل الکترونیکی است تا هنگام تولید دستگاه نهایی، بردهایی آلوده، عاملی برای کاهش کیفیت تولید نشوند. بنابراین نظافت برد الکترونیکی مسئله‌ای بسیار مهم است و بسیاری حرفه‌های صنعتی بدون توجه به این موضوع، دچار مشکل خواهند شد. یکی از آسان‌ترین روش‌های شستشوی تجهیزات الکترونیکی، استفاده از دستگاه التراسونیک است. با استفاده از حمام التراسونیک می‌توانید به راحتی از شر رسوبات مزاحم مدارهای الکترونیکی خلاص شوید. استفاده از دستگاه التراسونیک در شستشوی برد الکترونیکی، به کمک بسیاری از صنایع مرتبط با مدارهای چاپی آمده است و در سرعت و کیفیت روند، تولید اثرهای چشمگیری گذاشته است. اکنون وقت آن رسیده که از معجزه دستگاه التراسونیک در افزایش کیفیت دستگاه‌های الکترونیکی آگاه شوید. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا از مزایای این دستگاه و تاثیر آن در دنیای صنعت الکترونیک بیشتر بدانید.

 

آلودگی‌های بردهای الکترونیکی در حین تولید

در حین ساخت دستگاه‌های مختلف در کارخانه‌های صنعتی که وابسته به مدارهای الکترونیکی هستند، آلوده شدن قطعات و مدارهای چاپی با مواد زائد، امری طبیعی است. اما نکته مهم این است که کارگران این آلودگی‌ها را پیش از وارد شدن قطعه به مرحله بعدی خط تولید از بین ببرند. آلودگی حاصل از انواع مواد صنعتی به کار برده شده در طی فرآیند تولید، به درزهای مختلف تجهیزات الکترونیکی نفوذ می‌کند و کیفیت نهایی کار را پایین بیاورد. به‌عنوان مثال فرآیند لحیم‌کاری در بردهای الکترونیکی، آلودگی‌های بسیاری به همراه دارد و می‌تواند سبب تولید بافت‌های زائد و سخت روی مدار شود. این نوع آلودگی‌ها باعث کاهش کیفیت مرحله لحیم‌کاری و حتی در بعضی از موارد سبب اتصال کوتاه و صدمه به محصول می‌شود.

شستشوی برد الکترونیکی و تجهیزات فلزی، سبب کاهش خطا در عملکرد دستگاه می‌شود. توجه به این فرآیند به ظاهر کم‌اهمیت می‌تواند در پروژه‌های بزرگ صنعتی همچون خودروسازی، ساخت قطعات هواپیما، تولید ابزارهای پزشکی و… کیفیت نهایی تولید را افزایش دهد. یکی از بهترین روش‌های شستشوی برد الکترونیکی و تجهیزات وابسته به آن، استفاده از دستگاه التراسونیک است که با دقت فوق‌العاده و سرعت بالا، قطعه مورد نظر را از هر آلودگی پاک می‌کند.

 

دستگاه التراسونیک چیست؟

التراسونیک

 

حمام التراسونیک با استفاده از امواج فراصوت، برد چاپی را از آلودگی‌های مختلف پاک می‌کند. در حین شستشوی برد الکترونیکی این نکته بسیار اهمیت دارد که در عین تمیزی بی‌نقص مدارها، آسیبی نیز به قطعات و اتصالات آنها وارد نشود. این دستگاه با کمک امواج فراصوت و یک ظرف آب، شستشوی تجهیزات الکترونیکی را به خوبی انجام می‌دهد. التراسونیک کمک فوق‌العاده‌ای برای ذخیره زمان و انرژی نیروی انسانی و استفاده از آنها در بخش‌های دیگر مجموعه‌های صنعتی محسوب می‌شود. امواج فراصوت التراسونیک خارج از محدوده شنوایی است. بنابراین نگران استفاده از آن نباشید و با خیال راحت برای از بین بردن رسوبات و مواد زائد به‌جامانده از مراحل تولید روی مدار چاپی، از این دستگاه فوق‌العاده استفاده کنید.

 

مزایای استفاده از دستگاه التراسونیک

 • – سرعت بالای دستگاه و انجام فرآیند شستشو فقط در چند دقیقه،
 • – صرفه‌جویی در زمان فرآیند تولید،
 • – هدر نرفتن انرژی نیروی انسانی،
 • – نتیجه مطمئن از فرآیند شستشو،
 • – کاهش عیب‌های احتمالی محصول،
 • – بالا رفتن کیفیت عملکرد مدار چاپی و افزایش طول عمر دستگاه نهایی،
 • – از بین رفتن انواع ضایعات سرسخت و آلودگی‌های مختلف،
 • – پاکسازی قسمت‌هایی از برد که بسیار ظریف و غیرقابل نفوذ هستند.

الکترسونیک

 

چگونه مدارهای چاپی الکترونیکی را با دستگاه التراسونیک تمیز کنیم؟

شستشوی برد الکترونیکی با دستگاه التراسونیک بسیار راحت و در عین حال دقیق است. این دستگاه با داشتن یک مخزن فلزی که داخل آن آب ریخته می‌شود، یک منبع تغذیه ولتاژ، یک منبع گرمایشی و دستگاه تولید امواج فراصوت، فرآیند شستشو را به خوبی انجام می‌دهد. بردهای الکترونیکی در مخزن استیل التراسونیک قرار می‌گیرند و داخل این مخزن محلول مخصوص ریخته می‌شود.

رمز توانایی بالای این دستگاه در شستشوی تجهیزات الکترونیکی، تولید مداوم حباب‌های بسیار ریز و انفجار آنها است. این حباب‌ها از طریق انتشار موج از دستگاه تولید امواج فراصوت به‌وجود می‌آیند و با کمک تنظیم دما توسط بخش گرمایشی دستگاه، در مخزن باقی می‌مانند. نفوذ قدرتمند این حباب‌های بسیار ریز به تمام قسمت‌های مدار چاپی سبب می‌شود که به راحتی مواد زائد و رسوبات مختلف صنعتی از قطعه مورد نظر جدا شود و بافت سخت این مواد از بین برود. فشار و دمای ایجاد شده در مخزن به خوبی این حباب‌های فوق کوچک را به قسمت‌های مختلف برد الکترونیکی هدایت می‌کند و بافت سرسختی که این آلودگی‌ها در قسمت‌های مخلف ایجاد کرده‌اند را می‌شکند. بسیاری از این آلودگی‌ها در قسمت‌هایی رخنه کرده‌اند که تنها حباب با اندازه‌های میکرونی قادر به نفوذ است.

 

کدام مشاغل به دستگاه التراسونیک نیاز دارند؟

التراسونیکی دستگاهی فوق‌العاده برای شستشوی برد الکترونیکی و قطعات صنعتی است. در ادامه مشاغلی را که به این دستگاه نیازمند هستند را به شما معرفی می‌کنیم.

 • – صنایع تولید لوازم دیجیتالی و الکترونیکی همچون تلویزیون، قطعات سخت‌افزار کامپیوتر، قطعات الکترونیکی خودرو، دستگاه ماینر (وسیله استخراج تراکنش‌های بیت کوین) و…
 • – صنایع مرتبط با خط ماشین‌کاری، تراشکاری و ریخته‌گری،
 • – کارگاه‌های طلاسازی و ساخت انواع جواهرات،
 • – واحدهای پزشکی و آزمایشگاهی مختلف،
 • – مجموعه‌های دندان‌سازی و دندان‌پزشکی،
 • – تعمیرگاه‌ها دستگاه‌های الکترونیکی،
 • – هتل‌ها، رستوران‌ها و آشپزخانه‌های اداره‌ها و شرکت‌ها،
 • – و بسیاری از دیگر صنایع بزرگ و کوچک که با امر شستشوی تجهیزات الکترونیکی در ارتباط هستند.

 

مدارهای الکترونیکی همه جا هستند

زندگی امروز ما به شکل عجیبی به دنیای الکترونیک و دیجیتال وابسته است و بیشتر صنایع و مشاغل نیز به این بردهای کوچک و بزرگ وابسته هستند. اگر خوب به اطراف خود دقت کنید، متوجه خواهید شد که دستگاه‌های الکترونیکی و دیجیتالی، تمام زندگی ما را محاصره کرده‌اند و به همین دلیل صنایع مختلف نیز برای تولید این محصولات، وابسته به مدارهای الکترونیکی و دیجیتالی و توجه به شستشو و کیفیت آنها هستند. تمام لوازم خانگی که بدون آنها زندگی غیرممکن است، تلویزیونی که بیشتر وقتمان را می‌گیرد‌، لپ‌تاپی که ابزار کارمان است، تلفن همراهی که به آن وابسته‌ایم، اتومبیلی که سوار می‌شویم، ریموت کنترل‌ها که به دادمان رسیده‌اند، دستگاه‌های بزرگ عابر بانک، دستگاه‌های کوچک کارت خوان و به بسیاری از دیگر تجهیزات که نام بردن از آنها تمامی ندارد، همگی دنیایی از بردهای الکترونیکی هستند.

رخنه مدارهای الکترونیکی در بخش‌های مالی، تنها به دستگاه عابر بانک و کارت خوان خلاصه نمی‌شود. جالب است بدانید که این صنعت به سراغ ارزهای دیجیتالی و مبادلات مالی در اینترنت نیز رفته است. حتما نام ارز دیجیتالی بیت کوین به گوشتان خورده است. ارزهای دیجیتال یکی از موضوع‌های داغ این روزها در دنیای اقتصاد هستند و در آمد از بیت کوین ذهن خیلی‌ها را به خود مشغول کرده است. بیت کوین به‌عنوان یک ارز دیجیتالی، در تمام دنیا شناخته شده و توسط سیستم‌های کامپیوتری در دنیای اینترنت، مبادلات آن انجام می‌شود. تا به حال به نحوه شمارش و استخراج این تراکنش‌ها فکر کرده‌اید؟ به نظر شما چه دستگاهی قادر است، محاسبات پیچیده ریاضی این مبادلات مالی را انجام دهید؟ در ادامه شما را با این دستگاه که مجموعه‌ای از بردهای الکترونیکی است، آشنا خواهیم کرد.

 

 

کاربرد دستگاه التراسونیک در شستشوی لوازم خانگی

شاید تعجب کنید که یک دستگاه به ظاهر صنعتی چطور می‌تواند برای شستشوی لوازم خانگی کاربرد داشته باشد. دستگاه التراسونیک علاوه بر شستشوی برد الکترونیکی، در خانه، رستوران و هتل‌ها نیز کاربرد دارد. با کمک این دستگاه می‌توانید قطعات قابل شستشوی لوازم برقی در آشپزخانه را به راحتی بشویید و آلودگی‌های کهنه و سخت شده را از آنها پاک کنید. به‌عنوان مثال قطعات دستگاه‌هایی همچون چرخ گوشت، مخلوط کن، آبمیوه‌گیری، خردکن، گوشت‌کوب برقی و… را می‌توانید با این دستگاه تمیز و ضدعفونی کنید. همچنین ابزارهای مختلف فلزی همچون چاقو، قاشق، چنگال و… با التراسونیک به خوبی تمیز و ضدعفونی می‌شوند.

التراسونیک تفاوت بزرگی با دستگاه‌های ماشین ظرفشویی خانگی دارد. این دستگاه به دلیل نوع فرآیند خود که از امواج فراصوت کمک می‌گیرد، قدرت تمیزکنندگی بالایی دارد و هر نوع آلودگی را نابود می‌کند. سطح بسیاری از قطعات لوازم برقی خانگی، بافت آلودگی‌های کهنه دارند. حتی گاهی مقداری از مواد غذایی در درزهای این قطعات باقی می‌مانند و با فساد آنها سلامت افراد به خطر می‌افتد. گاهی این آلودگی‌ها حتی با چشم هم دیده نمی‌شوند. فرآیند شستشوی التراسونیک تمام این آلودگی‌ها را نابود می‌کند و با کمک حباب‌های میکرونی، تمام قسمت‌های غیرقابل نفوذ ضدعفونی می‌کند. بنابراین برای سلامت بیشتر اعضای خانواده و رهایی از انواع باکتری و ویروس‌های باقی مانده از آلودگی‌ها، از التراسونیک کمک بگیرید.

 

دقت در خرید دستگاه التراسونیک

همانطور که در بالا اشاره کردیم، بسیاری از مشاغل و صنایع به این دستگاه بسیار نیاز دارند و حتی جای این دستگاه در خانه نیز خالی است. امروزه سرعت و دقت در تولید محصولات الویت دارند و خط تولید را به هدف خود که فروش بالا و کیفیت مرغوب محصول است، نزدیک می‌کند. دستگاه التراسونیک از ابزارهایی است که در این زمینه بسیار به صنایع مختلف خدمت‌رسانی می‌کند. برای خرید دستگاه التراسونیک  باید به کیفیت و نوع کابرد آن بسیار دقت کنید و سراغ برندهای معتبر بروید. با توجه به نوع استفاده شما از این دستگاه، حتما باید با متخصصان مشورت کنید و مدل مناسب برای کارایی مدنظرتان را انتخاب کنید. کارشناسان ما در مجموعه منیب آماده خدمت‌رسانی به شما هستند تا انتخاب و خریدی مطمئن داشته باشید.

همچنین می توانید دستگاه های التراسونیک مناسب برای شستشوی برد الکترونیکی را در سایت منیب مشاهده نمایید.

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: