استریل لوازم دندانپزشکی با دستگاه شستشوی التراسونیک

۱۲ تیر ۱۳۹۹

هیچ کس دوست ندارد یک انبر دندانپزشکی که قبلاً در دهان فرد دیگری بوده وارد دهانش شود! دلیل آن هم واضح است؛ هزاران نوع آلودگی، باکتری و ویروس به راحتی از طریق لوازم آلوده دندانپزشکی به راحتی منتقل می‌شوند. پس تمیز کردن، ضدعفونی و  استریل لوازم دندانپزشکی یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید در کلینیک‌ها و مطب‌های دندانپزشکی انجام شود.

همین حالا دندانپزشک‌‌‌‌ها با انواع مواد ضدعفونی کننده و دستگاه‌ها ابزارهایشان را ضدعفونی می‌ کنند اما در این مقاله می‌خواهیم یک راه بهتر، به صرفه‌‌تر و حرفه‌ای‌‌تر معرفی کنیم.

روش استریل لوازم دندانپزشکی با دستگاه شستشوی التراسونیک نسبتاً جدید است. دقت، امنیت و سرعت این روش بیشتر و هزینه آن کمتر است.

در ادامه توضیح می‌دهیم التراسونیک چگونه به دندانپزشکان کمک می‌کند و چرا از روی‌های قدیمی بهتر است.


استریل لوازم دندانپزشکی

روش‌های مختلف استریل کردن لوازم دندانپزشکی

تمیز کردن ابزار و تجهیزات دندانپزشکی عبارت است از حذف آلاینده‌ها، میکروب‌ها، بافت‌های، خون و هر عامل که باعث آلودگی باشد.

استریل وسایل دندانپزشکی به دو روش انجام می‌گیرد:

۱. دستی

۲. ماشینی

تمیز کردن دستی به کمک برس نرم، برس‌های سیمی، آب فشار قوی و معمولا توسط دستیاران پزشکی انجام می‌گیرد.

در روش تمیز کردن دستی، وسایل دندانپزشکی را بلافاصله بعد از استفاده در ظرفی حاوی محلول شوینده، ضدعفونی کننده و پاک کننده آنزیمی قرار می‌دهند. سپس با برس به دقت شسته می‌شوند. برای این کار لازم است تا دستیاران از تجهیزات ایمنی مثل دستکش و ماسک و عینک محافظ استفاده کنند.

روشی ماشینی برای استریل وسایل دندانپزشکی توسط ماشین‌های ظرفشویی، التراسونیک و اتوکلاو انجام می‌شود.

 

ماشین ظرفشویی پزشکی

ماشین‌های ظرفشویی پزشکی، آب گرم را همراه با مواد شوینده روی وسایل می‌پاشد و تمیز می‌کند. در بعضی از مدل‌ها، این ماشین‌های ظرفشویی پزشکی، خشک کن هم دارند.


ماشین ظرفشویی دندانپزشکی

اتوکلاو

اتوکلاوهای بخار، رایج‌ترین نوع دستگاه‌های استریل کننده حرارتی هستند. در اتوکلاو، بخار و فشار بالا وسایل را ضدعفونی می‌کند.

دستگاه شستشوی التراسونیک

در حمام التراسونیک کاویتاسیون یا برخورد حباب‌های میکروسکوپی است که تمیزکاری می‌کند. در این دستگاه امواج صوتی با فرکانسی بالاتر از حد شنوایی انسان به مخزن دستگاه شستشوی التراسونیک وارد می‌شود. در اثر حرکات امواج داخل محلول، میلیون‌ها حباب میکروسکوپی ایجاد می‌شوند. انفجار این حباب‌ها در حقیقت عمل پاک کنندگی را انجام می‌دهد. فشار و حرارت ناشی از انفجارهای میکروسکوپی حباب‌ها تمام آلاینده‌ها را حتی در غیر قابل دسترس‌ترین نقاط و حفره‌ها از بین می‌برد.


دستگاه ستشوی التراسونیک برای استریل تجهیزات دندانپزشکی

نحوه استریل لوازم دندانپزشکی در دستگاه التراسونیک

تمیز و استریل کردن لوازم دندانپزشکی در التراسونیک کلینرها به اندازه‌ای ساده است که نیاز به هیچ آموزش و تخصصی ندارد.

فقط کافی است این مراحل را به ترتیب انجام دهید:

۱. در ابتدا مخزن حمام التراسونیک را با آب مقطر و محلول ضدعفونی کننده پر کنید. برای اضافه کردن محلول ضدعفونی کافی است به ازای هر چهار لیتر آب 25 تا 85 گرم ماده ضدعفونی کننده اضافه کنید. این مقدار به طور دقیق در راهنمای مواد ضدعفونی کننده نوشته شده است.

پاک کننده های آنزیمی که حاوی حداقل یک آنزیم پروتئولیتیک (پروتئاز) باشد، این توانایی را دارد که مواد پروتئینی چسبنده از جمله خون و بزاق را در آب حل کنند.

۲. دمای دستگاه را روی 40 درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید. در این دما شستشو و ضدعفونی همزمان انجام می‌گیرد. دما به طور معمول نباید بیشتر از این حد باشد چون مانع از استریل لوازم دندانپزشکی می‌شود. خون و بافت دهانی در دمای کمتر از 40 درجه سانتی‌گراد پاک می‌شوند.


استریل لوازم دندانپزشکی
در دماهای بالاتر، پروتئین موجود در خون سفت شده و تمیز کردن آن سخت‌تر خواهد بود. درجه حرارت بالاتر، یعنی 60 درجه سانتی‌گراد، در دستگاه شستشوی التراسونیک تنها زمانی کاربرد دارد که خون روی لوازم دندانپزشکی خشک شده باشد.

۳. دستگاه را برای حدود پنج تا 10 دقیقه بدون وسایلی که قرار است شسته شوند، روشن کنید. با این کار محلول تمیز کننده به حالت گاز در حباب‌های تولید شده در حمام التراسونیک به دام خواهد افتاد. به این عمل گاز زدایی می‌گویند.

گاز زدایی در استریل لوازم دندانپزشکی اهمیت دارد. چرا؟ چون در فرایند تبدیل محلول تمیز کننده به گاز، مقداری انرژی هدر می‌رود و این هدر رفت انرژی روی عملکرد نهایی دستگاه تاثیر منفی دارد.

۴. ابزارهای دندانپزشکی را داخل سبد مخصوص دستگاه التراسونیک قرار دهید. سپس سبد را داخل حمام التراسونیک بگذارید و دستگاه را روشن کنید. در مدت زمان حدود هفت تا 10 دقیقه و نهایت 20 دقیقه شستشو و استریل وسایل دندانپزشکی به طور کامل انجام می‌شود.

این زمان بستگی به میزان آلودگی و نوع ابزاری دارد که برای شستشو داخل دستگاه قرار می‌گیرند.

۵. در پایان کار، دستگاه را خاموش کنید و سبد را از دستگاه خارج کنید.. در صورتی که به خوبی تمیز شده‌اند، آنها را با آب مقطر بشویید و بگذارید تا خشک شوند.

 

نکات مهم در استریل وسایل دندانپزشکی با التراسونیک

  • برای اطمینان بیشتر، بهتر است لوازم دندانپزشکی را بعد از شستشو در دستگاه اتوکلاو استریل کنید.
  • ابزارهای دندانپزشکی باید کاملاً در محلول شستشو غوطه‌ور شوند.
  • دقت کنید که پس از هر بار شستشو محلول داخل حمام التراسونیک باید تعویض شود.
  • لازم است وسایل دندانپزشکی بلافاصله پس از استفاده و قبل از قرار گرفتن در حمام التراسونیک، آبکشی شوند.
  • ابزار دندانپزشکی با روکش کروم نباید به روش التراسونیک تمیز شوند.
  • اگر وسایل دندانپزشکی بخش‌های لولایی دارند، قبل از شستشو باید آنها را باز کنید و در حالت باز در دستگاه شستشوی التراسونیک قرار دهید.


استریل لوازم دندانپزشکی

مزایای التراسونیک برای استریل وسایل دندانپزشکی

دستگاه شستشوی التراسونیک عمل تمیز کردن را به بهترین نحو انجام می‌دهد اما برای این که قبل از خرید و استفاده از عملکرد دستگاه مطمئن شوید، به چند مزیت دیگر این دستگاه توجه کنید.

امنیت بیشتر برای دستیاران

ابزار و وسایل تمیز کردن دستی برای دستیاران دندانپزشکی ایمن نیستند. در شستشوی دستی این لوازم، گاهی بریدگی‌ها و خراش‌های ناخواسته به وجود می‌آید.

این صدمات در بعضی مواقع منجر به عفونت و حتی گاهی سبب انتقال بعضی از بیماری‌ها خواهند شد. دستگاه شستشوی التراسونیک باعث کاهش ارتباط مستقیم با ابزارها و ایجاد ایمنی بیشتر برای دستیاران دندانپزشکی است.

صرفه جویی در وقت

تمیز کردن دستی زمان بسیار زیادی از وقت دستیاران دندانپزشکی را می‌گیرد. اما با داشتن دستگاه شستشوی التراسونیک، دستیاران دندانپزشکان وقت بیشتری برای مراقبت از بیماران و کمک کردن به پزشک دارند.

دسترسی به نقاط غیر قابل دسترس

در روش دستی استریل وسایل دندانپزشکی احتمالا خطا بالاست؛ بعضی از وسایل دندانپزشکی ظریف و ریز هستند و هر چقدر هم دقت بالا باشد، باز هم بخش‌هایی غیر قابل دسترس باقی می‌مانند. اما التراسونیک که بر اثر کاویتاسیون عمل شستشو را انجام می‌دهد می‌تواند به تمام نقاط غیرقابل دسترس راه پیدا کند و آنها را تمیز و سترون کند.


استریل لوازم دندانپزشکی

امکان استریل کردن همراه با شستشو

محلول داخل التراسونیک در بیشتر مواقع آب مقطر یا آب معمولی است. محلول‌های آنزیم‌دار برای تجهیزاتی که در معرض خون و بزاق هستند کاربرد بیشتری دارند و باعث جداسازی کامل آلودگی‌ها از وسایل دندانپزشکی خواهند شد.

انتخاب دستگاه شستشوی التراسونیک برای استریل لوازم دندانپزشکی

هنگام انتخاب دستگاه تمیزکننده التراسونیک برای کاربرد دندانپزشکی عوامل را باید در نظر داشت.

۱. سایز دستگاه

دستگاه شستشوی التراسونیک در اندازه‌های متفاوتی وجود دارند. انتخاب سایز ارتباط مستقیم به اندازه و تعداد وسایل دندانپزشکی دارد که در دستگاه شسته می‌شوند. بزرگ‌ترین وسیله‌ای را که قرار است در دستگاه شسته شود در نظر بگیرید و دستگاه را کمی بزرگ‌تر از آن انتخاب کنید. البته اندازه سبد دستگاه التراسونیک در انتخاب مهم‌تر است. چون اندازه سبد کمی کوچک‌تر از سایز اصلی خود دستگاه است. پس هنگام انتخاب دستگاه به سایز سبد هم توجه داشته باشید.

۲. کنترل خودکار دما و فرکانس

از آنجایی که لازم است تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی در دمای معینی شسته شوند، بهتر است تا دستگاه شستشوی التراسونیک مجهز به حسگرهای دیجیتال کنترل دما و قدرت عملکرد و همچنین خنک کننده باشند تا شرایط نرمال برای شستشو و استریل وسایل دندانپزشکی را فراهم کند.

 

بهترین دستگاه شستشوی التراسونیک را از کجا تهیه کنیم؟

دستگاه‌های شستشوی اولتراسونیک منیب منطبق با استانداردهای جهانی هستند و عملکرد بی‌نظیری دارند.

این دستگاه‌ها تنوع گسترده‌ای از نظر ظرفیت مخزن، توان التراسونیک و آپشن‌های جانبی دارند. این قابلیت‌ها در کنار قابلیت شخصی‌سازی بنا به درخواست مشتری، این امکان را فراهم می‌کند تا مدلی کاملا متناسب با نیاز خود را انتخاب نمایید.

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: