حذف خطوط ترافیکی با واترجت

۱۷ شهریور ۱۳۹۵

استفاده از خط کشی ها و علائم ترسیم شده بر روی سطح جاده و خیابان یکی از ساده ترین و در عین حال کارآمدترین روش های هدایت و راهنمایی رانندگان و عابرین و دادن اطلاعات به آنها می باشد. همچنین از این علائم و خطوط در فرودگاه ها، پارک ها و پارکینگ‌ها برای هدایت رانندگان و عابرین پیاده استفاده می گردد.خطوط ترافیکی همواره در معرض عوامل محیطی فرساینده همچون باران، برف و نور خورشید و همچنین حجم بالای تردد قرار دارند بنابراین هنگام ترسیم آنها از موادی با قابلیت چسبندگی بالا به آسفالت و کاملا مقاوم در برابر سایش همانند اپوکسی، مواد ترموپلاستیک و چسب های خاص استفاده می گردد. در نتیجه از بین بردن و پاک نمودن این خطوط فرآیندی دشوار و هزینه بر می باشد. یکی از کارآمدترین و بهترین تکنیک های حذف خطوط ترافیکی استفاده از واترجت فوق فشار قوی است که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است.


کاربرد واترجت در حذف خط کشی معابر


کاربرد واترجت در حذف خط کشی معابر
در چنین شرایط استفاده از روش هیدروبلاست و کاربرد واترجت فوق فشار قوی با فشار کاری 2500 بار همراه با یک نازل زمین شوی کارآمد همانند نازل 25 scaterتولید کمپانی Falch، روشی بسیار کارآمد و مقرون به صرفه برای انجام عملیات پاکسازی خطوط معابر خواهد بود. در ادامه مزایای این روش در مقایسه با روش های سنتی بیان خواهد شد.


عدم آسیب رساندن به سطح


روش های سنتی مورد استفاده برای پاکسازی خطوط ترافیکی به ویژه خطوط گمراه کننده ناشی از عملیات سمباده زنی سطح خیابانروش سمباده زنی (grinding)موجب آسیب دیدن سطح آسفالت می گردد. اگرچه میزان آسیب دیدگی وابسته به دقت تجهیزات بکار رفته و مهارت کاربر می باشد اما در هر صورت برای حذف و پاک کردن ماده بکار رفته برای ترسیم علائم، سطح آسفالت باید تا جایی که ماده رنگ کننده به آن نفوذ کرده، برداشته شود که این مسأله باعث آسیب جدی سطح و ایجاد حفره و بریدگی در آن می شود. جمع شدن برف،باران و یخ در این نواحی آسیب دیده ممکن است باعث بروز خطرات بصری و مکانیکی غیرقابل پیش بینی گردد. از سوی دیگر وارد شدن ضربه مکانیکی به سنگ ریزه های داخل آسفالت غالبا باعث ایجاد خطوط و نواحی سفید رنگ بر روی سطح می شود که می تواند برای رانندگان گمراه کننده باشد. در صورت استفاده از واتر جت به ویژه هنگام کاربرد دستگاه همراه با نازل زمین شوی scater آب با فشار بسیار بالا (2500 بار) اما به شکل پاشش سوزنی شکل با سطح برخورد کرده و وارد خلل و فرج آسفالت می گردد و مواد رنگی را به نحو موثر و بدون آسیب رساندن به سطح حذف می نماید. میزان رد گمراه کننده به جا مانده در این روش حداقل می باشد.


افزایش سرعت عملیات و کاهش هزینه ها


استفاده از واترجت فوق فشار قوی همراه با نازل scater برای پاک کردن خطوط ترافیکیاستفاده از واترجت برای حذف خطوط ترافیکی در مقایسه با روش هایی همانند شات بلاست، سندبلاست، سودابلاست و مشعل گازی روشی بسیار سریع تر می باشد. افزایش سرعت عملیات به معنای هزینه کمتر برای نیروی کار می باشد بنابراین کاربرد واترجت از لحاظ اقتصادی نیز روشی مقرون به صرفه می باشد.
سازگار با محیط زیست


روش هیدروبلاست روشی سازگار با محیط زیست برای پاک کردن خط کشیاستفاده از مشعل گازی برای از بین بردن خط کشی جاده ها و خیابان ها باعث ایجاد دود و گاز مضر شده و این روش نامناسب ترین روش پاکسازی خطوط معابر از لحاظ مسائل زیست محیطی می باشد. همچنین استفاده از مواد شیمیایی برای پاک کردن خطوط ترافیکی از لحاظ زیست محیطی تایید شده نمی باشد و استفاده از مواد شیمیایی سازگار با محیط زیست غالبا سبب افزایش قابل توجه هزینه عملیات خواهد شد. هنگام استفاده از واترجت، آب تنها ماده بکار رفته برای عملیات می باشد و قدرت پاشش آب با فشار بالا و همچنین حرارت ایجاد شده در اثر فشار بالای آب، برای حذف هر نوع ماده سرسخت همانند مواد ترموپلاستیک و اپوکسی کفایت می نماید. در نتیجه این روش کاملا سازگار با محیط زیست می‌باشد.


آلودگی برجای مانده کمتر


کاربرد واترجت در خط کشی معابر و ایجاد آلودگی کمترهنگام استفاده از روش هایی نظیر سندبلاست،شات بلاست و سودا بلاست حجم بالایی از آلودگی ایجاد شده و پس از اتمام عملیات بر جای میماند که جمع آوری آن خود چالشی سخت خواهد بود.همچنین تکه های آسفالت و مواد رنگی، محصول جانبی غیر قابل اجتناب در فرآیند سمباده زنی می باشند. بنابراین انجام عملیات نظافت و شستشوی ثانویه برای حذف مواد زائد باقی مانده در محیط هنگام کاربرد این روش ها ضروری می باشد. هنگام استفاده از واترجت و نازل زمین شوی scater، پاشش آب فشار بالا به شکل سوزنی باعث نرم شدن مواد رنگی شده و آنها را به ذراتی بسیار ریز تبدیل می نماید که توسط جریان آب شسته شده از محیط خارج می شوند. همچنین می توان این نازل را به شلنگ مکش تجهیز نمود تا میزان کم آلودگی باقی مانده نیز به طور کامل جمع آوری شده و سطحی تقریبا خشک بر جای بماند.


با توجه به موارد یاد شده، مشخص می گردد که استفاده از واترجت برای حذف خط کشی معابر در مقایسه با روش های دیگر، ایمن تر، سریع تر و به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر می باشد. همچنین این روش کاملا سازگار با محیط زیست بوده و کمترین میزان آسیب را به آسفالت وارد می نماید.

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: