استفاده از واترجت صنعتی جهت شستشوی سطوح روغنی

۱۹ دی ۱۳۹۷

جرم و آلودگی های بر جای مانده بر روی سطح از مشکلات همیشگی در محیط های صنعتی به حساب می آید. آلودگی های روغنی و چرب بر روی سطوح کف، قطعات و تجهیزات مختلف نوعی از این آلودگی ها هستند که از بین بردن آن ها به منظور حفظ تمیزی محیط و عملکرد بهتر کارکنان مجموعه و تجهیزات، دشوار تر از حذف دیگر آلودگی هاست. صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع غذایی و نیروگاه ها از جمله صنایعی هستند که با چنین آلودگی های عمیق سر و کار دارند. استفاده از مواد شیمیایی لکه بر، راهکاری برای حذف آلودگی های روغنی است که البته معایبی مانند عدم توانایی در از بین بردن برخی آلودگی ها و وارد نمودن خسارت به محیط زیست دارند. بکارگیری دستگاه واترجت صنعتی آب گرم معایب ذکر شده را نداشته و بعلاوه مزایای متعددی را بوجود آورده است. این دستگاه که از آب پر فشار برای حذف آلودگی ها بهره می برد، قادر است بوسیله آب گرم و پر حرارت آلودگی های روغنی را از سطح محو نماید. این دستگاه به سادگی و با یک آموزش ساده قابل استفاده است و در مدل هایی با فشار، دبی و منبع تغذیه متفاوت تولید می شود.

معرفی انواع مختلف واترجت صنعتی

واترجت صنعتی شستشوی سطوح روغنیهمانطور که ذکر شد، واترجت ها از نظر دمای آب خروجی به دو دسته کلی واترجت آب گرم و سرد تقسیم می شوند. منبع تغذیه این دستگاه ها می تواند از طریق جریان مستقیم برق یا سوخت های فسیلی مانند بنزین تامین گردد. فشار آب خروجی واترجت از مقادیر پایین 100 بار تا چند هزار بار متغیر است که کاربرد مد نظر نقش مهمی در انتخاب مدل مناسب دارد. همچنین انواع و اقسام تجهیزات جانبی کاربردی مانند نازل  زمین شوی، نازل نقطه ای و یا حتی ربات ها در کنار دستگاه های واترجت صنعتی قابل عرضه است که تهیه آن ها به نیاز خریدار بستگی دارد. بعنوان نمونه، کاربرد عمده واترجت صنعتی آب گرم، حذف آلودگی های چرب، روغنی و مواد نفتی و شیمیایی از روی سطوح بتنی و یا فلزی می باشد.

مزایای استفاده از واترجت برای شستشوی آلودگی روغنی

استفاده از دستگاه واترجت صنعتی آب گرم برای شستشوی آلودگی های روغنی، جرم ها و چربی های بر جای مانده بر روی سطوح کف راهکار بسیار مناسب و کارآمدی در مقابل دیگر روش ها می باشد. استفاده از مواد شوینده بسیار قوی یکی از راهکار هایی است که با وجود کارایی در حذف بعضی لکه های روغنی، آسیب هایی به محیط زیست وارد می نماید. مزایای مهم استفاده از واترجت صنعتی برای حذف آلودگی های روغنی شامل موارد زیر می شوند.

عدم آسیب به سطح زیرین

شستن سطوح روغنی با واترجتجدا کردن لایه جرم از روی سطوح کف، بایستی با رعایت تمام نکات احتیاطی و به دقت انجام گیرد. استفاده از مواد شیمیایی نا مناسب یا بکارگیری ابزار یا روش نادرست ممکن است منجر به آسیب دیدن قطعه یا جدا شدن سطح زیرین آلودگی که همان بستر اصلی سطح می باشد، گردد. بنابراین روش حذف آلودگی روغنی باید بتواند بدون آسیب به سطح زیرین، عملیات را انجام دهد. زمانیکه از واترجت صنعتی آب گرم استفاده می شود، آب پر فشار با میزان فشار مناسب و رعایت فاصله بهینه نازل از سطح، تنها جرم و آلودگی روغنی را از سطح زیرین جدا می کند و تاثیری بر روی سطح اصلی کف یا قطعه مد نظر ندارد.

سازگاری با محیط زیست

یکی از ویژگی های مهم ابزار نظافت و شستشو، بایستی عدم آسیب رساندن به محیط زیست و وارد نکردن مواد مضر به محیط باشد. استفاده از مواد شیمیایی در حذف آلودگی روغنی یکی از مواردی است که در این زمینه خطر ساز به حساب می آید. در نقطه مقابل واترجت صنعتی آب گرم با قدرت نظافتی بالای خود، استفاده از مواد شوینده را به حداقل ممکن رسانده و سازگاری کاملی با محیط زیست دارد.

سرعت و کیفیت شستشوی بالا

شستن سطوح روغنی با واترجتدر صورتیکه از واترجت صنعتی آب گرم برای حذف آلودگی های روغنی استفاده شود، مدت زمان شستشوی سطح تا حد زیادی کاهش می یابد. اعمال آب گرم پر فشار که دارای حرارت زیادی است، در کنار انتخاب نازل  زمین شوی یا نازل چرخشی، سبب حذف سریع آلودگی ها می شود. با انتخاب واترجت و تجهیزات همراه مناسب، فرآیند حذف آلودگی های روغنی با کیفیت بسیار مناسب انجام می گیرد. نفوذ آب پر فشار به خلل و فرج سطح، سبب می شود، آلودگی ها از سطح زیرین بطور کامل خارج شوند. همچنین قدیمی بودن آلودگی در بعضی موارد آنقدر زیاد است که مواد شیمایی قادر به حذف آن ها نیستند یا اینکه باید از حجم حلال بسیار زیادی برای حذفشان بهره برد. در مقابل با استفاده از واترجت صنعتی می توان چنین مشکلاتی را نیز بر طرف نمود.

 

 

مشخصات تجهیز مناسب

برای حذف آلودگی های روغنی و چرب در محیط های صنعتی استفاده از یک واترجت صنعتی آب گرم با فشار کاری 500 تا 1000 بار پیشنهاد می شود. این واترجت صنعتی قادر خواهد بود تا لکه های روغنی و جرم ها را بر جای مانده بر روی سطح را تا حد امکان بدون نیاز به مواد شوینده از بین ببرد.

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: