تخریب بتن با استفاده از واترجت

۳۱ مرداد ۱۳۹۵

تکنیک استفاده از دستگاه های واترجت فوق فشار قوی برای تخریب بتن که با نام روش آب تخریب یا Hydrodemolition شناخته می شود، بعنوان بهترین و کارآمدترین روش لایه برداری بتون و شکستن آن در سالهای اخیر مطرح شده است. این روش تخریب بتن در مقایسه با روش های سنتی همانند چکش برقی، دستگاه های حفاری و .. دارای مزایای متعددی می باشد که در مقاله حاضر به اختصار مورد بررسی قرار می گیرند.

 

کاربرد واترجت در تخریب بتن

 

کاربرد واترجت در تخریب بتنپیدایش نسل جدید واترجت های فوق فشار قوی با محدوده فشار کاری بیش از 1200 بار، همچنین طراحی و تولید انواع روبات های دقیق و قدرتمند مخصوص عملیات تخریب بتن، عملیات لایه برداری و شکستن بتن را از فرآیندی طاقت فرسا و پر هزینه به عملیاتی سریع، ساده و مقرون به صرفه تبدیل کرده است. این واتر جت های فوق فشار قوی و روبات های کارآمد با برخورداری از دامنه وسیعی از امکانات و تجهیزات کاربردی قادر به انجام عملیات تخریب بتن با بهترین کیفیت و بالاترین بازده در ضخامت ثابت و متغیر بوده و کاربرد آنها بر روی انواع سطوح مسطح و انحنادار افقی یا عمودی امکان پذیر می‌باشد.

 

مزایای روش آب تخریب یا Hydrodemolition

 

برخی از مهم ترین مزایای کاربرد واترجت در عملیات تخریب بتن عبارتند از:

 

عدم آسیب رساندن به میلگردها

 

عدم آسیب رسیدن به میلگردها هنگام کاربرد واترجت در تخریب بتنهنگام تخریب بتن با استفاده از روش های سنتی همانند استفاده از چکش برقی، احتمال آسیب دیدن میلگردها و المان های تقویت کننده بسیار بالاست و تجهیزات حفاری قادر به برداشتن بتن در نواحی زیر میلگردها نمی باشند. همچنین لرزش حاصل از تجهیزات مکانیکی به میلگردها انتقال یافته و موجب سست شدن اتصال آنها با بتن می شود. از سوی دیگر امکان زنگ زدایی از میلگردهای خورده شده و زنگ زده با استفاده از روش های سنتی وجود ندارد. در عملیات تخریب بتن با استفاده از واترجت، احتمال آسیب دیدن میلگردها به حداقل می رسد و همچنین انجام عملیات زنگ زدایی از سطح میلگردها همزمان با عملیات خردایش و لایه برداری امکان پذیر می‌باشد و در پایان عملیات، میلگردها به شکل کاملا سالم و تمیز باقی می مانند. به منظور ارتقاء سطح کیفی عملیات و دست یابی به بهترین نتیجه ممکن، می توان از روبات های مخصوص همراه با دستگاه واترجت بهره برد. در صورت استفاده از روبات ها، زاویه پاشش آب و فاصله نازل با سطح به شکل دقیق قابل تنظیم می‎باشد و در نتیجه برداشت کامل بتن از بین میلگردها و نواحی زیر آنها بدون آسیب دیدن میلگرد امکان پذیر خواهد بود.

 

امکان تخریب بتن به شکل موضعی و انتخابی

 

امکان تخریب بتن بصورت انتخابی و موضعی با واترجتیکی از مهم ترین مزایای تخریب بتن با استفاده از واتر جت، امکان تخریب به صورت موضعی و انتخابی می‌باشد. در این حالت، لایه برداری از بتن دقیقا به همان میزان که لازم است صورت می گیرد و بتن سالم و میلگردها دست نخورده باقی می مانند.حال آنکه در سایرروش های تخریب بتن امکان تخریب موضعی و انتخابی به هیچ عنوان وجود ندارد و بتن سالم و ناسالم هر دو برداشته می شوند.

 

 

عدم ایجاد ترک در بتن

 

عدم ایجاد ترک در بتن در صورت کاربرد واترجت برای تخریب بتندر روش های سنتی تخریب بتن، لرزش ناشی از تجهیزات مکانیکی باعث شکست و ایجاد ترک های میکرو و ماکرو در بتن باقی می شود. همچنین این لرزش به میلگردها منتقل شده و پیوند آنها با بتن سالم باقی مانده را به خطر می اندازد. در روش آب تخریب یا Hydrodemolition لزرش وارد به محیط پیرامون کاملا حذف می شود و در صورت استفاده از jetting robotها مشکل لرزش وارد بر دست و بازو هنگام کار با واترجت نیز به طور کامل برطرف خواهد شد.

 

 

سازگاری بیشتر با محیط زیست

 

سازگاری با محیط زیست در کاربرد واترجت برای تخریب بتناستفاده از جکش برقی و دستگاه های حفاری در تخریب بتن باعث ایجاد حجم بالایی از آلودگی و گرد و غبار می گردد که تهدیدی جدی برای سلامت کارگران و افراد حاضر به محیط به شمار می آید. حال آنکه هنگام استفاده از واترجت، وجود آب مانع از انتشار گرد و غبار در محیط میشود. همچنین میزان آلودگی صوتی در روش آب تخریب بسیار کمتر از روش های سنتی همانند چکش برقی می باشد.

 

 

کیفیت و سرعت بالا و هزینه مقرون به صرفه

 

کیفیت بالای تخریب بتن در صورت استفاده از واترجتدر صورت استفاده از چکش برقی یا تجیهزات حفاری در عملیات تخریب بتن، لایه ای از گرد و غبار و بتن آسیب دیده با ترک های کوچک به عمق 10 تا 20 میلیمتر بر جای می ماند. این مسأله بدان معناست که سطح برجای مانده برای عملیات بتن ریزی جدید کاملا آماده نمی‌باشد و پیوند ایجاد شده بین این لایه و بتن جدید دارای استحکام مطلوب نمی باشد. بررسی ها نشان می دهد که در صورت استفاده از واترجت و روش آب تخریب، پیوند بین بتن قدیمی و بتن جدید عالی می باشد و میانگین تنش شکست به 5/1 تا 2 مگاپاسکال افزایش خواهد یافت. در روش آب تخریب نیروی کار کاهش یافته و صدمات ناشی از عملیات تخریب بتن در مقایسه با روش های دیگر به حداقل می رسد. همچنین دستگاه های واترجت فوق فشار قوی صنعتی برای عملکرد پیوسته در بیشینه توان خود طراحی شده اند و قادر به انجام عملیات بطور پیوسته می باشند در نتیجه سرعت، بازده و کیفیت عملیات از ابتدا تا انتهای عملیات یکسان خواهد بود. افزایش سرعت تخریب بتن به معنای کاهش زمان کل عملیات ساخت و ساز می باشد.

 

انجام عملیات بصورت اتوماتیک

 

استفاده از روبات همراه با واترجت برای تخریب بتندر عملیات تخریب بتن با استفاده از واترجت و روبات، وظیفه کابر به کنترل ربات محدود می‌گردد و کافی است تنظیمات لازم را برای دست یابی به عمق و کیفیت مورد نظر انجام دهد. برنامه دهی به روبات ها بسیار آسان می باشد زیرا کنترل پنل آنها به شکل کاملا کاربرپسند طراحی شده است و از تصاویر و نشانگرهای ساده و قابل فهم و متن چند زبانه خوانا بهره می گیرد. سیستم کامپیوتری یکپارچه با دستگاه به صورت خودرکار عملیات از پیش تنظیم شده را کنترل و هدایت می نماید. تنها یکبار برنامه دهی کافی است تا واترجت به صورت پیوسته و سریع بر روی ناحیه مورد نظر عمل نماید. با انتخاب حالت auto mode برای ربات ها، نیازی به برنامه ریزی و فرمان دهی به آنها در هنگام انجام عملیات نیست اگرچه کاربر در هر لحظه می تواند در صورت نیاز با استفاده از جعبه ریموت کنترل، کامپیوتر را بررسی و کنترل نماید.

 

مزایای روش تخریب بتن با استفاده از واترجت در مقایسه با سایر روش های سنتی را می توان به طور خلاصه بصورت زیر بیان نمود:

 

– مسطح سازی کامل و با کیفیت سطوح زبر و ناهموار و آماده سازی آنها برای برقراری پیوند عالی با بتن جدید
– تخریب بتن بصورت موضعی و انتخابی و امکان برداشت لایه کم استحکام و فرسوده شده بدون آسیب رساندن به بخش های سالم
– عدم ایجاد و انتقال لرزش به محیط اطراف
– به حداقل رساندن آسیب و جراحات وارده به نیروی کار بعلت سطح ایمنی بالاتر بخصوص هنگام استفاده از روبات ها
– عدم آسیب رساندن به میلگردها و زنگ زدایی از سطح آنها همزمان با انجام عملیات تخریب بتن
– کاهش قابل توجه انرژی صوتی انتقال یافته در ساختار
– افزایش سرعت عملیات تخریب بتن و کاهش زمان کل عملیات ساخت و ساز
– به حداقل رساندن آلودگی محیطی و میزان گرد و غبار ایجاد شده و احتمال بیماری های ریوی
– کاهش نیروی انسانی مورد نیاز و هزینه های مرتبط با آن

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: