کاربرد واترجت در شستشوی پیست تارتان

۲۵ مرداد ۱۳۹۵

تارتان یکی از متداول ترین کف پوش های مورد استفاده در پیست های دو میدانی می باشد. این کف پوش مصنوعی تولید شده از پلی یورتان به دلیل داشتن قابلیت ارتجاعی از وارد شدن آسیب جدی به ورزشکاران هنگام اصابت با سطح زمین، جلوگیری کرده و عملکرد آنها را بهبود می‌بخشد. این کفپوش پلاستیکی دارای ساختار متخلخل می باشد و عوامل محیطی همچون باران، باد سبب انباشه شدن ذرات آلودگی در تخلخل های باز آن می گردند. در نتیجه تخلخل های سطح کف پوش بسته شده و سطح به تدریج سخت می گردد که نتیجه آن کاهش قابلیت ارتجاعی سطح و ایمنی آن می باشد. این مسأله اهمیت شستشو و نظافت متناوب و موثر کف پوش تارتان را مشخص می کند اما باید توجه داشت که ویژگی های خاص تارتان، روش های نظافت و شستشوی قابل کاربرد بر روی آن را محدود می نماید.


از سوی دیگر با توجه به قیمت بالای این کف پوش، تعویض مکرر آن از لحاظ اقتصادی به هیچ عنوان مقرون به صرفه نبوده و در نتیجه انتخاب روشی مناسب برای نگهداری و شستشوی کف پوش بسیار مهم می باشد. یکی از کارآمدترین تکنیک های شستشوی پیست های دو میدانی پوشیده شده با کفپوش تارتان، استفاده از دستگاه واترجت به همراه نازل زمین شوی با قابلیت مکش است شستشوی موثر این کفپوش و حفظ کیفیت آن را تضمین می نماید.

مزایای استفاده از واترجت برای شستشوی پیست تارتانبررسی ها نشان می دهد که واترجت آب گرم با فشار خروجی 500 بار به همراه نازل scater 5 در شستشوی پیست پوشیده شده با کف پوش تارتان عملکرد عالی نشان می دهد. استفاده از واتر جت در این کاربرد خاص دارای مزایای متعددی می باشد که برخی از آنها عبارتند از:

شستشوی موثر و کارآمدعملکرد موثر واترجت در شستشوی پیست تارتانهمانطور که ذکر گردید انباشته شدن آلودگی در ساختار متخلخل تارتان باعث کاهش قابلیت ارتجاعی آن می گردد. بنابراین هنگام شستشوی کف پوش باید از روشی استفاده گردد که آلودگی را بطور کامل از تخلخل خارج نماید. استفاده از اسکرابر و سوییپر بر روی سطوح متخلخل چندان کارآمد نمی باشد. حال آنکه فشار بالای آب خارج شده از واترجت باعث خارج شدن آلودگی از عمق تخلخل ها گردیده و به حفظ کیفیت کف پوش و قابلیت ارتجاعی آن در طول زمان کمک می نماید.

استفاده از آب بعنوان تنها ماده شویندهکاربرد واترجت برای شستشوی پیست تارتانتارتان، کفپوشی پلاستیکی با خواص فیزیکی و شیمیایی ویژه می باشد این مسأله استفاده از مواد شوینده بر روی این سطح را محدود می نماید. برخی انواع مواد شوینده دارای تاثیر نامطلوب بر تارتان بوده و باعث از دست رفتن کیفیت و ویژگی های خاص آن می شوند. همچنین استفاده از مواد شوینده برای پوشش دادن محوطه ای با چنین مساحت بالایی از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نبوده و سازگار با محیط زیست نمی باشد. در چنین شرایطی دستگاه واترجت بعنوان گزینه کاملا ایده آل عمل می نماید. فشار بالای پاشش آب و درجه حرارت بالای آن در واتر جت آب گرم نیاز به استفاده از هر نوع ماده شوینده شیمیایی را حذف می نماید.

مکش آب و عدم باقی ماندن آن بر روی سطح کفپوشامکان مکش اب در صورت استفاده از نازل زمین شوی دارای مکش همراه با واتر جتیکی از مهم ترین نکاتی که هنگام شستشوی پیست تارتان باید مورد توجه قرار گیرد، جمع آوری کامل آب مورد استفاده از سطح می باشد. در صورت باقی ماندن آب بر روی سطح کفپوش این آب به داخل تخلخل ها نفوذ کرده و به رشد خزه منجر می گردد. رشد خزه باعث لغزندگی پیست و از دست رفتن کیفیت و ایمنی آن می شود. از سوی دیگر با نفوذ آب به لایه های زیرین، فونداسیون بکار رفته و پیوند بین کفپوش و لایه زیرین آن سست می شود که این مسأله می تواند به ترک خوردگی سطح و جدا شدن بخش هایی از آن منجر گردد. استفاده از یک نازل زمین شوی با قابلیت مکش همچون نازل scater 5 270 vp همراه با واترجت باعث می شود که عملیات مکش آب از سطح همزمان با شستشوی آن صورت گیرد و مسأله باقی ماندن آب بر روی سطح و مشکلات ناشی از آن به طور کامل حذف گردد.

سرعت انجام عملیات و صرفه اقتصادیافزایش سرعت عملیات شستشو با واترجتمساحت بالای یک پیست دو و میدانی، عملیات نظافت و شستشوی آن را به فرآیندی وقت گیر و بسیار خسته کننده تبدیل می نماید که مستلزم صرف زمان و انرژی زیاد می باشد. شاید به جرأت بتوان گفت تمیز کردن یک پیست دو میدانی با روش های سنتی غیر ممکن و یا بسیار دشوار و ناکارآمد خواهد بود. استفاده از واترجت با فشار پاششی در حدود 500 بار سرعت انجام عملیات شستشو را در مقایسه با روش های دیگر به نحو قابل توجه افزایش می دهد. افزایش سرعت انجام عملیات به معنای کاهش زمان و هزینه های مرتبط با نیروی کار می باشد.


توضیحات فوق مشخص می نماید که استفاده از واترجت آب گرم و نازل زمین شوی با قابلیت مکش یکی از کارآمدترین روش های شستشوی پیست تارتان می باشد. کاربرد واترجتی با حداکثر فشار پاشش 500 بار در این زمینه، پاسخگوی نیاز مشتری خواهد بود اما استفاده از واترجت آب گرم به افزایش سرعت عملیات و کیفیت نتیجه حاصل کمک می نماید.

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: