لوازم طلا سازی مورد نیاز برای کارگاه‌های زرگری

۲۲ تیر ۱۳۹۹

طلا فلزی ارزشمند است و صنایع وابسته به آن در ایران و تمام کشورهای جهان صنایعی سودآور محسوب می‌شوند. راه‌اندازی یک کارگاه طلا سازی، جدا از نیروی کار حرفه‌ای، نیازمند لوازم طلا سازی مناسب است. کارگاه‌های نوپا برای تامین تجهیزات طلا سازی کار آسانی پیش رو ندارند. زیرا به خاطر تحریم‌ها، فروش لوازم طلا سازی هم با دشواری‌هایی همراه شده است. با این حال، خرید و فروش لوازم طلا سازی همچنان امکان‌پذیر است.

اما برای یک کارگاه طلا سازی به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟ در ادامه به بررسی اجمالی تجهیزات کارگاه طلا سازی خواهیم پرداخت. لازم است توجه داشته باشید که تجهیزاتی که در این مطلب به شما معرفی می‌کنیم، ممکن است تمام نیازهای کارگاه شما را رفع نکند. با این حال، این مطلب به شما تصویری کلی از آن‌چه که کارگاه زرگری شما به آن نیاز دارد خواهد داد. همراه ما باشید.

لوازم طلا سازی

1- میز مخصوص طلا سازی

ممکن است این مورد از قلم بیافتد؛ اما یکی از اصلی‌ترین موارد ضروری برای هر کارگاه طلا و جواهری، میز مخصوص کار است. میزها می‌توانند بسته به نیاز شما ابعاد و امکانات متفاوتی داشته باشند. پس در هنگام خرید میز طلا سازی، حتماً ابعاد کارگاه خود را در نظر داشته باشید.

2- قالب‌ خوشه

یکی از لوازم طلا سازی که وجود آن برای هر کارگاهی الزامی است، قالب خوشه نام دارد. این ست قالب و سنبه به شما کمک می‌کند که فرم قطعات را تغییر دهید و برای مثال، انحنای آن را بیشتر کنید.

3- قیچی طلا سازی

هنر زرگری قیچی مخصوص خود را دارد. قیچی‌های مورد استفاده در طلا سازی انواع مختلفی دارد و شما باید بسته به مورد مصرفتان، نوع آن را انتخاب می‌کنید. قیچی‌های قم و تبریز نسبت به سایر قیچی‌های تولید داخل از کیفیت بالاتری برخوردارند.


جعبه ابزار طلاسازی

4- کولیس

علم جواهرات، علمی دقیق و بر پایه مهندسی است. اندازه‌گیری و ریاضیات در این هنر نقشی کلیدی بر عهده دارند. از این رو، نباید از ادوات اندازه‌گیری دقیق غافل شد. کولیس در طلا سازی به همین منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

5- اره مویی طلا سازی

تفاوت اره مویی طلا سازی با سایر انواع اره مویی این است که طول دسته قابل تغییر است تا بتوان از تیغ اره‌های شکسته نیز استفاده کرد. عمق این نوع از اره بسته به نوع کاربری می‌تواند بین 6 تا 20 سانتی‌متر باشد.

6- فرز طلا سازی

فرز به منظور ایجاد نقش و نگار روی طلا و همچنین صیقلی کردن آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرز طلا سازی سری بسیار ظریفی دارد و کار کردن با آن یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که زرگرها باید به دست آورده باشند.

7- بخارشوی طلا

برای شستن قطعات طلا، روش‌های متفاوتی وجود دارد. یکی از آن‌ها، استفاده از بخارشوی طلا است. این دستگاه بخار را با دمای حدود 200 درجه سانتی‌گراد روی سطح قطعه حرکت می‌دهد و در اثر این حرکت، آلودگی‌های قطعه را می‌زداید.

8- دستگاه آبکاری طلا

یکی از الزامات زرگری، آبکاری طلاجات است. با آبکاری هم می‌توان رنگ قطعه را به رنگ دلخواه مشتری تغییر داد و هم می‌توان به آن جلایی دوچندان داد. روش‌های مختلفی برای آبکاری وجود دارد؛ اما در طلا سازی، از روش سیانیدی استفاده می‌شود. به کمک دستگاه آبکاری طلا، می‌توان روی آن لایه‌ای به ضخامت 0.7 تا 2.5 میکرون طلا کار کرد.


دستگاه آبکاری طلا

9- دستگاه ریخته‌گری طلا

ریخته‌گری طلا فرآیندی است که به روش‌های متفاوتی قابل انجام است. هدف از ریخته‌گری، افزایش سرعت تولید است. برای مثال، اگر به صورت دستی، تولید سه نمونه از یک انگشتر یک روز زمان ببرد، به کمک روش ریخته‌گری، می‌توان دویست انگشتر را در یک روز ساخت.
همان‌طور که گفته شد، ریخته‌گری طلا روش‌های متفاوتی دارد و باید بسته به نیاز کارگاه خود آن را انتخاب کنید. چهار روش اصلی ریخته‌گری عبارتند از: روش خاک ماسه، روش سانتریفیوژ، روش مکشی و روش القایی.

10- مدل‌ساز رایانه‌ای

در کنار روش‌های ریخته‌گری مدرن، روش‌های مدل‌سازی نیز تغییر پیدا کرده‌اند. تا پیش از این، مدل‌سازی به صورت دستی صورت انجام می‌شد؛ اما حالا این کار را رایانه‌ها و پرینترهای سه‌بعدی انجام می‌دهند.

11- موم زن

قالب‌هایی که در ریخته‌گری طلا مورد استفاده قرار می‌گیرند، معمولاض از جنس پلیمر هستند. به این پلیمرها اصطلاحاً موم گفته می‌شود. موم انواع مختلفی دارد و می‌تواند کاندیلا، کارنوبا یا پارافین باشد. مدل‌سازی صحیح نیازمند مومی است که خواص گرمایی مناسبی داشته و انعطاف پذیر باشد.

12- دستگاه نورد طلا

دستگاه نورد به منظور فرم دادن به ورقه‌های طلا و برش آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. دستگاه نورد می‌تواند دستی یا الکتریکی باشد. انتخاب از بین این دو گزینه هم بسته به نوع نیاز و میزان تولید شما است.

13- دستگاه التراسونیک

یکی از مهم‌ترین لوازم طلا سازی که در هر کارگاهی باید وجود داشته باشد، دستگاه التراسونیک است. التراسونیک یا فراصوت، دستگاهی است که به منظور شستن قطعات طلا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روش‌های مختلفی برای شستن طلا وجود دارد؛ اما هیچ یک به اندازه دستگاه التراسونیک کامل نیست. روش‌های دیگر، از مکانیزم‌های متفاوتی برای شستن طلا استفاده می‌کنند؛ اما هر یک معایب خاص خود را دارند. برای مثال، مکانیزم ضربه‌ای نمی‌تواند برای قطعات خیلی ظریف طلا مورد استفاده قرار بگیرد. دستگاه التراسونیک دارای یک مخزن یا وان است که از آب و ماده شوینده مخصوص پر می‌شود و سپس قطعات مورد نظر درون آن قرار داده می‌شوند. در مرحله بعد، مبدل‌های التراسونیک تعبیه شده در کف وان، شروع به تولید امواج فراصوتی در محدوده 20 تا 50 کیلوهرتزی می‌کنند. پس از عبور این امواج از مایع درون وان، طی فرآیند کاویتاسیون، فشار وارده از طرف مایع از بین می‌رود و شرایط سیال به حالت ناپایدار درمی‌آید.


دستگاه ستشوی التراسونیک برای استریل تجهیزات دندانپزشکی

توجه داشته باشید که عملیات شست و شو با دستگاه التراسونیک تنها در حالتی با موفقیت کامل به انجام می‌رسد که از شوینده‌های مناسب این کار استفاده کنید. شوینده‌های مناسب برای استفاده در دستگاه التراسونیک را اصطلاحاً با نام شامپو می‌شناسند. عدم استفاده از شامپوی مناسب، ضمن پایین آوردن بهره‌وری دستگاه، می‌تواند در بلند مدت منجر به وارد شدن آسیب‌ به آن شود.

14- کوره ذوب برقی طلا

کوره‌های برقی ذوب طلا می‌توانند با انرژی الکتریکی طلا و سایر فلزات گران‌بها را ذوب کنند. این کوره‌ها به خاطر قابلیت کنترل دما، می‌توانند نسبت به سایر انواع کوره آزادی عمل بیشتری به زرگر بدهند. از سوی دیگر، حجم کمتری اشغال می‌کنند و در کارگاه‌های کوچک، به بهترین گزینه بدل می‌شوند. بوته این کوره‌ها معمولاً از جنس گرافیت ساخته می‌شود تا مانع چسبندگی فلزات مذاب به آن شوند.

15- سوهان طلا سازی

یکی از مهم‌ترین مهارت‌های زرگری، سوهان‌کاری است. سوهان به منظور براق کردن قطعات و سطوح طلایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در اندازه‌های مختلفی قابل تهیه است.

 

16- ترازوی دیجیتال

همه ابزارهای فوق، بدون داشن ترازو نمی تواند به نتیجه مطلوب برسد. ترازوی دیجیتال طلاسازی انواع مختلفی دارد. دقت تا 4 یا 6 رقم اعشار، کار کردن در اوزان پایین (معمولا تا 3 کیلیوگرم) و نیاز به نگهداری در شرایط مناسب تا تنظیمات حساس آن به هم نخورد و ضمن عمر طولانی، کمتر نیاز به کالیبره کردن پیدا کند از ویژگی های عمومی ترازوهاست.

آن‌چه که در این مطلب مشاهده کردید، تنها تعدادی از لوازم طلا سازی بود که وجودشان در کارگاه‌های زرگری ضروری است. هر کارگاه بسته به نوع کارکرد و منابع در دسترس، نیازهای متفاوتی دارد.

 

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: