شستشوی میکسر بتن با واترجت صنعتی

۲۱ خرداد ۱۳۹۸

میکسر بتن یا ملات ساز یک ماشین تخصصی برای همگن سازی سیمان، شن، ماسه و آب جهت تولید بتن می باشد. میکسر بتن دارای ابعاد و سایز های متنوع و در انواع بزرگ صنعتی و کامیونی طراحی و ساخته می شود. قرار گرفتن این تجهیزات در محیط های صنعتی و کارگاه ها موجب شده تا در معرض آلودگی ها قرار گیرند. همچنین مواد بتنی به مرور در داخل لوله های و بخش های دیگر میکسر باقی می مانند. این آلودگی ها در روند انتقال مواد اختلال ایجاد می کنند. بنابراین شستشوی منظم میکسر ها بعد از مدتی استفاده ضروری می باشد. حفظ عملکرد اصولی میکسر با شستشوی آن بوسیله تجهیزات فشار قوی یعنی واترجت صنعتی انجام می گیرد. واترجت ها از آب فشار قوی جهت حذف آلودگی های داخل میکسر بهره می برند. در این مقاله روش شستشوی میکسر بتن با واترجت صنعتی و مزایای استفاده از آن مورد بررسی قرار می گیرد.

مشکل چیست؟

میکسر بتنماهیت عملکرد دستگاه های میکسر بتن و یا بتونیر باعث شده تا سطح بیرونی و داخل این تجهیزات با خاک و بتن پوشیده شود. کامیون های میکسر بتن نیز دارای مشکلات و آلودگی های ذکر شده هستند و این آلودگی ها موجب گرفتگی لوله ها می گردد. نتیجه این امر کاهش بازدهی میکسر و در نتیجه توقف عملکرد صحیح آن می باشد. سخت و خشک شدن آلودگی ها به مرور زمان از بین بردن آلودگی ها را دشوار می نماید.

 

راه حل این مشکل چیست؟

روش مناسب برای از بین بردن آلودگی ها و بتن های خشک شده بر روی بدنه و داخل میکسر، بایستی دقیق، موثر و بدون آسیب رساندن به میکسر باشد. نتیجه استفاده از این روش افزایش بازدهی و حفظ سلامت و بازیابی عملکرد مطلوب میکسر می باشد. استفاده از دستگاه واترجت یا کارواش صنعتی موارد ذکر شده را برآورده ساخته و بهترین ابزار برای شستشوی این تجهیزات به حساب می آید. واترجت ها آب را از یک منبع دریافت نموده و از طریق پمپ فشار قوی آنرا به فشار بالا می رسانند. آب پر فشار خارج شده از دستگاه واترجت با استفاده از یک نازل مناسب بطور موثر بر روی سطح پاشش می شود تا آلودگی های سطح از بین بروند.

چالش های پیش رو

شستشوی میکسر بتن با واترجتانباشته شدن آلودگی ها و بتن ها در داخل میکسر باعث ایجاد گرفتگی در لوله های انتقال بتن می شود. برای رفع این گرفتگی ها بعضی مواقع نیاز است تا لوله ها بیرون آورده شده و شستشو گردند. خارج کردن لوله ها خود باعث یک چالش مهم در این کار ایجاد میکند که اجتناب ناپذیر است. البته شستشوی منظم و دقیق میکسر می تواند از انباشته شدن بتن و چنین چالش هایی جلوگیری کند. هرچه ضخامت و سرسختی لایه ها بیشتر باشد، واترجت صنعتی با فشار عملیاتی بیشتری یا تکنیک و تجهیزات بهتری برای حذف آنها نیاز است. در بین نازل های متنوع قابل استفاده با دستگاه واترجت صنعتی، نازل دوار با پاشش آب بصورت دایره ای جرم های سخت مانند بتن های میکسر را بهتر از بین می برد.

مزایای استفاده از واترجت در شستشوی میکسر بتن

شستشوی میکسر بتن با واترجت صنعتی شامل شستشوی بدنه، رنگ بری آن و حذف بتن های خشک شده داخل میکسر می شود. شستشوی داخل میکسر با واترجت صنعتی موجب بهبود کارایی این تجهیزات شده و از فرسایش و خرابی آنها جلوگیری می کند. بدنه فلزی رنگ شده این تجهیزات نیز به مرور دچار فرسایش می شود. واترجت ها با حذف رنگ های قدیمی، امکان رنگ آمیزی مجدد را فراهم می نمایند. هزینه رنگ بری با واترجت به مراتب کمتر از روش های مرسوم دیگر می باشد.

انتخاب دستگاه واتر جت مناسب و تجهیزات کاربردی

شستشوی میکسر بتن با واترجترنج گسترده واترجت ها امکان انتخاب مدل مناسب برای کاربرد مورد نظر افراد را دشوار نموده است. در بین برند های مختلف، استفاده از شوینده های فشار قوی دارای پمپ با کیفیت و با طول عمر بالا و فشار کاری متناسب با کاربرد اهمیت دارد. برای شستشوی میکسر ها بسته به نوع عملیات، رنگ بری سطح یا شستشوی لوله ها و داخل میکسر از آب پر حرارت و یا نازل های مختلف استفاده می شود. فشار کاری دستگاه نیز بوسیله کاربر قابل تنظیم می باشد. برای افزایش قدرت پاک کنندگی و کوتاه تر کردن زمان عملیات شستشوی میکسر بتن ها، واترجت آب گرم 500 بار نتیجه مطلوبی را در پی خواهد داشت. برای رنگ بری سطح بتونیر ها اعمال فشار بالاتر و تجهیز دستگاه به نازل دوار نتیجه مطلوب تر در مدت زمان کمتر را بدست می دهد.

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: