واترجت صنعتی : پیشگیری از جراحات و اقدامات اولیه در صورت وقوع حادثه

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸

دستگاه‌های واترجت صنعتی و خانگی تجهیزاتی قدرتمند هستند که آب را تحت فشار بالا پاشش می‌کنند. بدیهی است که نیروی قابل توجه حاصل از جریان آب پرفشار خارج شده از این تجهیزات می‌تواند همانند یک شمشیر دو لبه عمل کند. جریان آب پرفشار به شکلی موثر و در حداقل زمان ممکن آلودگی‌های سرسخت و لایه‌های نامطلوب را از سطح تحت شستشو جدا می‌نماید اما در برخورد با اندام‌های بدن بسیار خطرناک بوده و می‌تواند باعث آسیب دیدگی جدی شود.

 

خطرات ناشی از واترجت صنعتی و خانگی

جراحات و آسیب دیدگی ناشی از استفاده نامناسب از دستگاه واترجت صنعتی یا خانگی را میتوان به چند دسته کلی تقسیم بندی نمود:

1- زخم‌ها و جراحات ناشی از برخورد مستقیم جریان آب پرفشار. این جراحات زمانی رخ می‌دهد که بافت‌های نرم بدن در تماس با یا نزدیک نازل یا بخش خراب و آسیب دیده‌ای از واترجت صنعتی یا خانگی مثل شیلنگ فشار قوی سوراخ قرار می‌گیرند.

2- جراحات ناشی از برخورد قطعات و اجسام پرتاب شده در اثر برخورد آب دارای فشار و سرعت بالا.

3- شکستگی و آسیب دیدگی ناشی از سرخوردگی و افتادن بر روی زمین یا افتادن از ارتفاع به دلیل نیروی برگشتی فشار آب

4- برق گرفتگی ناشی از استفاده نامناسب از دستگاه‌های واترجت صنعتی الکتریکی و عدم رعایت نکات ایمنی مرتبط

5- مسمومیت ناشی از کار کردن با دستگاه‌های واترجت صنعتی بنزینی یا دیزلی در فضای بسته و فاقد تهویه مناسب

 

پیشگیری از جراحات ناشی از واترجت صنعتی

در میان جراحات ذکر شده در بالا، موارد یک تا سه متداول‌ترین نوع آسیب دیدگی‌ها هستند که کاربران را هنگام استفاده از دستگاه‌های واترجت صنعتی یا خانگی تهدید می‌کنند.

هنگام برخورد مستقیم آب با پوست شدت جراحت به میزان نیروی پاشش بستگی دارد و هر چه فشار آب بیشتر باشد شدت جراحت بیشتر خواهد بود. البته باید توجه نمود که خطر آسیب دیدگی مکانیکی با فشار آب به دستگاه‌های واترجت صنعتی یا فوق فشار قوی محدود نبوده و بررسی‌ها نشان می‌دهد که فشار 7 بار و بالاتر می‌تواند باعث آسیب دیدگی شود.

خطر نیروی بازگشتی در واترجت صنعتی به جراحات ناشی از افتادن محدود نمی‌باشد. از دست دادن تعادل در اغلب موارد همراه با از دست دادن کنترل تفنگی است که به معنای تغییر ناخواسته جهت آب پرفشار می‌باشد که هم کاربر و هم افراد حاضر در محیط را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد. مورد نیروی برگشتی فشار و دبی آب هر دو تاثیرگذار می‌باشند اما تاثیر دبی یعنی حجم آب خارج شده از دستگاه در بازه زمانی معین از فشار بیشتر است.

به منظور پیشگیری از خطرات و جراحات ناشی از واترجت صنعتی رعایت نکات ایمنی زیر ضروری است:

– هنگام کار با واترجت صنعتی از تجهیزات ایمنی همانند کلاه، عینک، دستکش و پوتین‌های محافظ استفاده کنید و فراموش نکنید که چشم‌ها، دست‌ها و پاهای شما در معرض بیشترین خطر قرار دارند.

– اگر از دستگاه واتر جت صنعتی برای از بین بردن آلودگی‌های خاص و خطرناک استفاده می‌کنید باید از پوشش کامل ضد آب و اسید استفاده کنید.

– هرگز تفنگی را به سمت خود یا دیگران و حیوانات نشانه نگیرید و به خاطر داشته باشید که واترجت تفنگ آب پاش نیست.

– هرگز تلاش نکنید تا شیء خاصی را با استفاده از جریان آب واترجت صنعتی جابجا نمایید.

– هرگز به کودکان و افراد فاقد مهارت و تجربه لازم اجازه بازی یا کار کردن با واتر جت را ندهید.

– اگر به هر دلیل مجبور به استفاده از واترجت در ارتفاع می‌باشید بر روی سطح کاملا مسطح، دارای وسعت کافی و مقاوم بایستید و به هیچ عنوان هنگام ایستادن بر روی نردبان از دستگاه استفاده نکنید.

– نیروی برگشتی واترجت را جدی گرفته و تفنگی را با دو دست نگه دارید. این نیرو قابل محاسبه است و بسته به میزان آن ممکن است لازم باشد از ابزارهای کمکی استفاده کنید.

 

در این بخش لازم به ذکر است که نکات ایمنی مطرح شده متمرکز بر پیشگیری از جراحات مکانیکی است و در مقاله‌های بعدی نکات ایمنی لازم برای جلوگیری از برق گرفتگی و مسمومیت ناشی از مونوکسید کربن به تفصیل مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

 

اقدامات لازم در صورت جراحت با واترجت صنعتی

– هر گونه زخم، جراحت و آسیب دیدگی ناشی از واترجت صنعتی را به دقت بررسی نمایید. اگر شدت جراحات وارده را عمیق ارزیابی می‌کنید بلافاصله با 115 تماس بگیرید.

– پیش از انجام هر گونه اقدام اولیه در مورد زخم‌های باز دست‌های خود را با آب تمیز و صابون بشویید.

– هرگونه پوشش و مانع در محل زخم همانند پارچه لباس و … را بردارید.

– با یک پارچه تمیز محل زخم را فشار دهید تا خونریزی متوقف شود.

– پس از توقف خونریزی زخم را با آب تمیز بشویید.

– اطراف زخم را با آب تمیز و صابون تمیز کنید.

– روی زخم را با باند یا پارچه تمیز و خشک بپوشانید.

– اگر به هر دلیل موفق به تمیز کردن زخم نشدید آن را نپوشانید.

 

بخاطر داشته باشید که بعضی از جراحات ناشی از واترجت صنعتی به شکل جزئی و بی خطر ظاهر شده و حال آنکه اگر به موقع و به شکل مناسب درمان نشوند غالبا عواقب بسیار جدی همانند عفونت، از کارافتادگی یا حتی قطع عضو را به دنبال خواهند داشت. بنابراین با مشاهده هر گونه تورم یا خون مردگی حتی در ناحیه کوچک به پزشک مراجعه نموده و مراحل تشخیص و درمان شامل رادیوگرافی، مصرف آنتی بیوتیک و … را تا انتها طبق نظر پزشک دنبال کنید.

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: