مکانیزم عملکرد واترجت صنعتی در لایه برداری

۱۸ آذر ۱۳۹۷

شستشو و لایه برداری با واترجت صنعتی یا واتربلاست فرآیندی است که به صورت گسترده در برداشتن مواد، حذف پوشش و رفع آلودگی از روی سطوح مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.دستگاه‌های واترجت صنعتی فوق فشار قوی برای انجام این عملیات از آب پرفشار با محدوده فشار عملیاتی از 500 تا 3000 بار برای حذف پوشش و ضایعات از سطح زیرین استفاده می‌کنند.

 

مکانیزم عملکرد واترجت صنعتی در لایه برداری

پروسه لایه برداری توسط آب پرفشار پوشش را طبق دو مکانیزم متفاوت از روی سطوح بر می‌دارد.

 

سایش

این مکانیزم مشابه با عملکرد ساب زنی در نتیجه سندبلاست، شات بلاست و سایر موارد مشابه است و بر روی اکثر پوشش های سخت نظیر رنگ‌های کوره‌ای قابل استفاده می‌باشد. در این نوع عملیات نازل مورد استفاده جریان آب را به قطرات کوچک می‌شکند. این قطرات کوچک همانند ذرات ساینده با سطح پوشش برخورد کرده و باعث می‌شوند که تکه‌های کوچک از پوشش ساییده شده و از آن جدا شوند و در عین حال سطح زیرین سالم باقی بماند.

 

تورق یا لایه لایه شدن

مکانیزم دیگر تورق یا delamination است که بر روی پوشش‌های نرم تر نظیر رنگ، چسب، سرامیک و پوشش‌های اسپری شده حرارتی قابل خراش است. در مورد این نوع پوشش‌های نرم تر از نازلی استفاده می‌شود که جریان آب را یکپارچه نگه می دارد. در نتیجه باریکه آب به داخل پوشش نفوذ نموده، به سطح زیرین برخورد کرده، پخش شده و باعث لایه لایه شدن آن پوشش بر روی سطح مشترک آن با سطح زیرین می‌شود. سرعت لایه برداری در این نوع مکانیزم در مقایسه با پوشش‌های سخت که نیازمند مکانیزم سایش هستند بالاتر است.

بسیار حیاتی است که مکانیزم لایه برداری دقیقا درک شود تا نازل و پارامترهای فرآیند به شکل صحیح انتخاب شوند.

 

مزایای لایه برداری با واترجت صنعتی

در گذشته معمولا برای انجام این عملیات از روش شیمیایی یا روش‌های مکانیکی همانند سندبلاست یا ماشین‌کاری استفاده می شده است.
روش شیمیایی گران قیمت، بسیار کند و ناسازگار با محیط زیست است. همچنین مواد شیمیایی مورد استفاده در این روش غالبا بسیار سمی و خورنده بوده و کار کردن با آنها مستلزم رعایت نکات ایمنی شدید است. این مواد نه تنها سلامت کاربر را تهدید می‌نمایند بلکه ممکن است باعث خوردگی و آسیب دیدگی سطح زیرین شوند.

روش‌های ساب زنی با استفاده از مواد ساینده نظیر سندبلاست یا شات بلاست اگرچه در مقایسه با روش شیمیایی مقرون به صرفه‌تر هستند اما نمی‌توانند بین پوشش و سطح زیرین تمایز ایجاد کنند و معمولا به برداشته شدن یک لایه بدون پوشش و غیرضروری از سطح زیرین منجر می‌شوند و در نتیجه ممکن است باعث کاهش طول عمر مفید قطعه یا قراضه شدن آن شوند.
فرآیند شستشو و لایه برداری با جت واتر در مقایسه با روش‌های رقیب مورد استفاده برای حذف پوشش از روی سطوح مزایای متعددی را ارائه می‌نماید که مهم ترین آنها عبارتند از:

 

حذف پوشش و حفظ سطح زیرین به صورت کاملا سالم

انتخاب فشار عملیاتی مناسب در این روش باعث می‌شود که تنها پوشش مورد نظر یا لایه نامطلوب حذف شده و سطح زیرین به شکل کاملا صاف و سالم بر جای بماند. در حقیقت آب پر فشار نه خورنده است و نه ساینده و در نتیجه هیچ گونه آسیبی به سطح وارد نمی‌شود.

 
سرعت بالاتر

دستگاه‌های واترجت صنعتی پیشرفته قابل تجهیز به تجهیزات جانبی متنوع می‌باشند. استفاده از این تجهیزات مورد افزایش سطح پوشش دهی گردیده و سرعت عملیات را افزایش می‌دهد. همچنین هنگام استفاده از این روش ضایعاتی بر جای نمانده و در نتیجه مشکل اتلاف زمان بعلت جمع آوری آلودگی‌های برجای مانده حذف می‌شود. که مجموع این موارد به معنای سرعت بالاتر و وقفه توقف کار کمتر است.

 
سازگاری با محیط زیست

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از واترجت صنعتی در لایه برداری سازگاری این روش با محیط زیست است. در این روش استفاده از مواد شیمیایی سمی و خورنده کاملا حذف شده است و همچنین از برجای ماندن حجم بالای مواد ساینده، ضایعات و آلودگی و انتشار حجم قابل توجه گرد و غبار در فضا (همانند سندبلاست و شات بلاست) خبری نیست.

 

مقرون به صرفه تر

معمولا استفاده از واترجت صنعتی فوق فشار قوی در مقایسه با روش‌های جایگزین کم هزینه‌تر است. علت این امر آن است که هزینه مرتبط با جمع آوری حجم بالای مواد ساینده مورد استفاده در عملیاتی نظیر سندبلاست قابل توجه است. البته هزینه اولیه برای خرید یا اجاره واترجت صنعتی بالا می‌باشد اما باید توجه داشت که استفاده از این دستگاه محدود به لایه برداری نبوده و از واترجت صنعتی می‌توان در عملیات ن بسیار متنوع از نظافت عمومی گرفته تا رفع گرفتگی لوله‌ها و … استفاده نمود حال آنکه کاربرد دستگاه سندبلاست منحصرا لایه برداری، زنگ برداری و رنگ برداری می‌باشد.

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: