اهمیت شستشوی نیروگاه و رسوب گیری تجهیزات آن بصورت دوره‌ای

۱۲ شهریور ۱۳۹۸

هنگام صحبت از شستشوی نیروگاه ها و رسوب گیری تجهیزات آنها در صنعت، افراد غالبا کندانسور‌های بزرگی را بخاطر می‌آورند که بخار ایجاد کرده و باعث چرخش توربین‌ها می‌شوند. اگرچه عملکرد کندانسورها بخش مهمی از فرآیند عملیاتی نیروگاه را تشکیل می‌دهد اما در بسیاری از فرآیندهای دیگر انجام شده در یک نیروگاه نیز از آب استفاده می‌شود. هر یک از تجهیزات نیروگاهی در تماس با آب با مشکل رسوب گیری در طول زمان مواجهه بوده و شستشوی نیروگاه بصورت دوره‌ای و رسوب گیری از این تجهیزات بخش مهمی از برنامه سرویس و نگهداری نیروگاه‌ها است.

چه بخش‌هایی از نیروگاه نیازمند رسوب زدایی می‌باشند:

شستشوی نیروگاه

هر تجهیز یا واحد در ارتباط با آب به نوعی درگیر مشکل انباشت رسوب خواهد بود. مهم‌ترین بخش‌های نیروگاه که به صورت دوره‌ای نیازمند رسوب گیری هستند عبارتند از:

– کندانسورها
– چیلرها
– بویلرها
– مبدل‌های حرارتی
– برج‌های خنک کننده
– کمپرسورها

شاید رسوبات هم اکنون قابل مشاهده نباشند و تاثیر محسوسی بر عملکرد و کارایی تجهیزات نداشته باشند اما در صورت عدم شستشوی نیروگاه به صورت دوره‌ای و اصولی دیر یا زود مشکل انباشت رسوب و گرفتگی به وجود خواهد آمد.

مهم‌ترین ترکیب رسوبات نیروگاهی

متداول‌ترین ترکیب در رسوب انباشته شده در تجهیزات نیروگاهی کربنات کلسیم یا CaCO3 است که در ترکیب تمام سنگ‌ها در سرتاسر جهان یافت می‌شود. این ماده همچنین ترکیب اولیه در آب سخت و عامل اصلی رسوب گیری تجهیزات در تماس با آن است. تجهیزات نیروگاهی همانند بویلرها، مبدل‌های حرارت و کویل‌ها روزانه با هزاران گالن آب در تماس می‌باشند. با تصور حجم عظیم آب مورد استفاده در فرآیندهای یک نیروگاه می‌توان مقیاسی از ضخامت لایه رسوب تشکیل شده بر روی جداره‌های در تماس با آب تجهیزات در طولانی مدت به دست آورد.

چرا نگرانی در مورد رسوبات؟

وجود رسوبات حتی در مقدار کم می‌تواند باعث افت کارایی تجهیزات شده و موجب صرف زمان و هزینه شود. لایه‌ای از رسوب به ضخامت تنها 8/0 میلیمتر می‌تواند میزان انرژی مورد نیاز سیستم HVAC نیروگاه را به اندازه 30 % افزایش دهد. این مثال اهمیت شستشوی نیروگاه و تجهیزات آن را بصورت دوره‌ای و پیش از ضخیم شدن لایه رسوبات مشخص می‌کند.

آسیب ناشی از رسوبات

بطور کلی هر چه گرمای بیشتری برای افزایش دمای آب لازم باشد، تنش بیشتری به لوله‌های فلزی وارد می‌شود. گرفتگی لوله در اثر انباشت رسوب پمپ‌ها را وادار می‌سازد که سخت تر و برای مدت زمان بیشتر کار کنند تا آب از میان رسوبات جریان یابد. این رسوبات همچنین باعث خوردگی و کاهش طول عمر مفید لوله‌ها می‌شود.
در نهایت انباشت رسوبات می‌تواند به افزایش هزینه انرژی، از کارافتادگی پیش بینی نشده تجهیزات و هزینه‌های تعمیرات اضطراری بسیار بالا منجر شود. باید توجه نمود در برخی موارد توقف کار دستگاهی همانند چیلر به معنای توقف کار کل نیروگاه است.

بنابراین اهمال در شستشوی نیروگاه بصورت دوره ای و طبق برنامه زمانی موجب بروز اخلال جدی در عملکرد نیروگاه شده و درچنین شرایطی رفع هر چه سریعتر گرفتگی و رسوب زدایی تجهیزات با استفاده از یک روش کارآمد باید در اولویت قرار گیرد.

در نهایت باید توجه نمود که رسوب ناشی از آب تنها عامل تهدیدکننده عملکرد تجهیزات نیروگاهی نیست. آب همراه با خود مقدار کمی گل و لای و مواد آلاینده حمل می‌کند که با گذشت زمان سطح مسیرهای انتقال آب را می‌پوشانند و با ممانعت از انتقال حرارت موجب کاهش بازده می‌شود. همچنین فلزات در تماس با آب و اکسیژن خورده شده و لایه اکسید یا همان زنگ بر جای می‌گذارد که به گرفتگی می‌افزاید.

بهترین راهکار شستشوی نیروگاه

تعدد تجهیزات نیروگاهی و وسعت سطوحی که باید تحت شستشو قرار گیرند از یک سو و طراحی خاص این تجهیزات که غالبا متشکل از لوله‌های طویل با قطر کوچک، سطوح متخلخل و فضاهای دور از دسترس از سوی دیگر، همچنین سختی بالای رسوبات و نیروی قابل توجه مورد نیاز برای جدا نمودن آنها از سطح زیرین ایجاب می‌کند از روشی سریع، قدرتمند و منعطف برای شستشوی نیروگاه و رسوب زدایی مبدل حرارتی ، بویلر، کندانسور ، برج خنک کننده و … استفاده شود. یکی از بهترین روش‌های برای شستشوی نیروگاه استفاده از واترجت صنعتی فوق فشار قوی و تجهیزات جانبی مناسب است. مزایای واترجت صنعتی فوق فشار قوی در مقایسه با سایر روش‌ها عبارتند از:

– قدرت تمیزکنندگی بالا بعلت نیروی قابل توجه جریان آب پرفشار
– انعطاف پذیری بالای این روش در شستشوی لوله‌ها، منافذ و شیارها و سطوح دور از دسترس به دلیل ماهیت نفوذ کننده آب
– امکان تنظیم فشار آب دستگاه متناسب با نوع تجهیز، جنس سطوح و میزان سختی رسوب
– سرعت بالا به دلیل قدرت پوشش‌دهی بالای آب و امکان افزایش سرعت عملیات با استفاده از تجهیزات جانبی مناسب
– سازگاری با محیط زیست به دلیل عدم استفاده از مواد شیمیایی و استفاده از آب بعنوان تنها عامل شوینده
– ایمنی بالا به دلیل عدم استفاده از مواد شیمیایی خورنده و قوی

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: