چگونه با استفاده از دستگاه شستشوی التراسونیک کیفیت نظافت و شستشو را در هتل ارتقاء دهیم؟

۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

تکنولوژی شستشو با امواج مافوق صوت یکی از موثرترین روش‌های حذف آلودگی‌هایی نظیر گریس، روغن، وکس، روانساز، اثرانگشت، زنگ زدگی و سایر رسوبات از روی سطوح، حفرات و درزهای قابل مشاهده و غیرقابل مشاهده است. بطور کلی اگر شیء یا سطحی با آب یا یک محلول شوینده خاص قابل شستشو باشد، می‌توان آن را با یک دستگاه شستشوی التراسونیک بسیار سریعتر و باکیفیت‌تر تمیز نمود.

دستگاه‌های التراسونیک کلینر به شکل گسترده در طیف متنوعی از عملیات شستشو از تمیز کردن جواهرات و ابزارآلات پزشکی گرفته تا میکرو مدارها و قطعات فضاپیماها مورد استفاده قرار می‌گیرند. نوع کاربردهای متداول این دستگاه باعث شده است تا حمام اولتراسونیک بیشتر به عنوان دستگاهی آزمایشگاهی یا صنعتی و مورد استفاده در آزمایشگاه‌‍‌ها، کارگاه‌ها و محیط‌های صنعتی شناخته شود،حال آنکه یکی از کاربردهای کمتر شناخته شده این دستگاه در محیط‌هایی نظیر هتل‌ها، کافی‌شاپ‌ها، رستوران‌ها و سایر محیط‌های مشابه می‌باشد.

 

کاربرد دستگاه شستشوی التراسونیک در صنعت هتلداری

فرآیند آماده سازی و تهیه غذا در هتل‌ها مستلزم به کارگیری ابزارها و تجهیزات بسیار متنوع از ابزارهای ساده دستی گرفته تا انواع دستگاه‌های برقی می‌باشد. در مرحله سرو و سرویس دهی نیز انواع ظروف، لیوان، کارد و چنگال و … مورد استفاده قرار می‌گیرند. نکته مشترک در مورد تمام ابزار و وسایل مورد استفاده در مراحل مختلف تهیه و سرو غذا، اهمیت بسیار بالای تمیز بودن آنها است. وجود یک لکه کوچک بر روی ظرف یا لیوان موجب نارضایتی مشتریان گردیده و باقی ماندن آلودگی بر روی ابزارآلات آشپزی و تهیه غذا سلامت آنها را به خطر انداخته و تبعات جبران ناپذیری به همراه دارد. نظافت و شستشوی موثر ابزار و وسایل آشپزی و سرویس‌دهی در هتل‌ها عملیاتی پیوسته و هر روزه است که نیازمند صرف انرژی، زمان و هزینه قابل توجه می‌باشد. در این شرایط استفاده از دستگاه شستشوی التراسونیک امکان شستشوی بسیار سریعتر این ابزار و تجهیزات را فراهم می‌کند و نتیجه حاصل با کیفیت شستشوی دستی و حتی شستشو با ماشین‌های ظرف شویی قابل مقایسه نمی‌باشد.

کاربرد دستگاه اولتراسونیک در هتل‌ها به عملیات شستشو محدود نبوده و از این دستگاه می‌توان برای رسوب‌زدایی دستگاه‌های خنک کننده آب یا کلمن‌های آب جوش و نوشیدنی و موارد مشابه استفاده نمود.

همچنین از این دستگاه می‌توان برای ارائه خدماتی نظیر تمیز کردن و جلادهی جواهرآلات در هتل استفاده نمود.

 

ابزار و تجهیزات قابل شستشو با دستگاه التراسونیک کلینر

دستگاه التراسونیک کلینر برای شستشوی طیف بسیار متنوعی از ابزار و تجهیزات مورد استفاده در هتل‌ها قابل استفاده است که شامل موارد زیر می‌باشد:

 

– انواع ابزار آشپزی دستی مثل چاقوها، رنده‌ها، قیچی، پوست کن، رشته ساز و …
– تیغه‌های دستگاه‌های برقی همانند مخلوط کن، خرد کن، چرخ گوشت و …
– صافی‌های قهوه ساز و دستگاه‌های مشابه
– فیلترهای دستگاه‌های خنک کننده و تصفیه آب
– کارد، چنگال، قاشق، لیوان و ظروف و بطور کلی ابزار سرو غذا

 

مزایای استفاده از دستگاه حمام التراسونیک

شستشوی التراسونیک در مقایسه با شستشوی دستی یا سایر روش‌های مکانیزه مثل استفاده از ماشین‌های ظرفشویی دارای مزایای متعددی است که عبارتند از:

 

– قدرت تمیزکنندگی بالاتر به دلیل توانایی بالای امواج صوتی در جدا نمودن هرگونه آلودگی سرسخت همانند لکه‌های قدیمی، چربی، روغن و …

– فراهم نمودن سطح بهداشت بالاتر به دلیل قابلیت خارج نمودن آلودگی از شیارها، درزها و کناره‌ها و زوایا قطعات و همچنین توانایی در از بین بردن قارچ‌ها، ویروس‌ها، باکتری‌ها و میکروب‌ها

– عدم ایجاد خط و خش بر روی قاشق، چنگال و حفظ زیبایی و جلای اولیه ابزار سرویس‌دهی

– سازگاری بیشتر با محیط زیست به دلیل عدم استفاده از مواد شوینده مضر یا کاهش میزان مصرف ماده شوینده به حداقل میزان ممکن

– ایمنی بالاتر به دلیل جلوگیری از تماس مستقیم کارکنان با قطعات تیز و برنده مثل تیغه‌ها و میله‌های نوک تیز

– کاهش هزینه‌ها به دلیل مصرف کمتر آب و الکتریسته در مقایسه با سایر دستگاه‌های شستشو و سرعت عملیاتی بالاتر

 

 

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: