مکنده صنعتی - industrial vacuum

در اصطلاح صنعتی، جاروبرقی یا مکنده در حالت عمومی برای برطرف کردن نیازهای خاص نظافتی طراحی‌شده است. ما در یک محیط که در اطراف آن به‌طور محسوس یا نامحسوس خاک است زندگی می‌کنیم. گردوغبار و خاک در اطراف ما، کارخانه‌ها، ادارات، انبارها و دیگر صنایع بزرگ و کوچک محل‌های کار خواسته یا ناخواسته وجود دارند. ازاین‌رو، انتخاب یک مکنده صنعتی یا جاروی صنعتی مناسب برای بهبود نظافت و جمع‌آوری این نوع آلاینده‌ها در کار و صنعت بسیار حیاتی می‌باشد. خاک و دوده نقش بسیار مهم در زندگی روزمره ما بازی کند. هنگامی‌که ما به کاربرد یک مکنده صنعتی یا جارو صنعتی فکر می‌کنیم، می‌توانیم به اهمیت این دستگاه پی برده زیرا این‌گونه دستگاه‌ها ما کمک می‌کنند تا آشغال‌ها و زباله را از روی زمین و یا از یک محیط خاص جمع‌آوری نماییم اما باید به این نکته توجه داشت که لزوماً مکنده صنعتی جمع‌آوری اشغال و زباله را بر عهده ندارد بلکه در بیشتر مواقع در صنعت و یا صنایع بزرگ نقش جمع‌آوری کلیه قطعات ریز یا درشت مصرفی و یا تولیدی را انجام می‌دهد. معمولاً این‌گونه جمع‌آوری‌ها به دلیل توده‌ای بودن و تسریع در جمع‌آوری و یا حجم غیرقابل‌دسترس برای جمع‌آوری دستی برای کلیه محصولات خشک و یا تر صورت می‌پذیرد.


مکندهای صنعتی با توجه به کاربری دارای انواع مختلفی می‌باشد. مکنده صنعتی بر پایه خلأ نسبی هوا عمل می‌کند و عملکرد آن‌هم بدین‌صورت است که با ایجاد خلأ نسبی، توان مکش مواد را به دست می‌آورد. نحوه مکش پمپ و ایجاد خلأ در انتخاب نوع مکنده صنعتی بسیار مؤثر می‌باشد. یک مکنده صنعتی داری اجزا مختلفی می‌باشد ازجمله موتور، پمپ مکش، فیلتر و سیستم نظافت آن، مخزن جمع‌آوری، لوله خرطومی، نازل و ...

کاربرد دیگر این مکنده‌ها استفاده آن‌ها به‌صورت دمنده می‌باشد که به Blower معروف هستند که در این حالت قادر است درجاهای مختلف و حساس به‌راحتی گردوغبار را از سطح اجسام برداشته و آن‌ها را تمیز نماید.


نکاتی که باید در انتخاب یک مکنده صنعتی در نظر گرفت:

1 مقدار و میزان (حجم) مواد موردنظر برای جمع‌آوری
2 میزان فاصله جمع‌آوری مواد تا محل
3 نوع توان مصرفی مکنده (با توجه به امکانات محل استقرار)
4 نوع مواد موردنظر برای جمع‌آوری خشک، تر، سمی، انفجاری و ...


حالت جامع تقسیم‌بندی انواع مکنده صنعتی

مکنده های صنعتی به انواع مختلفی دسته بندی می شوند:

ثابت و مرکزی

این مکنده‌ها برای یک استفاده منظم در یک مجموعه طراحی‌شده است. آن‌ها کارآمد، بادوام و ترکیب قدرت با سهولت استفاده راحت می‌باشند. آن‌ها همچنین پیشنهاد میزان قابل‌توجهی از انعطاف‌پذیری و تحرک را دارا هستند.

قابل‌حمل

این سیستم مکنده صنعتی به‌طور خاص طراحی‌شده که مسئولیت رسیدگی به مشاغل صنعتی در مقیاس خیلی بزرگ و خاص را بر عهده‌دارند. آن‌ها فضاهای بزرگ را پوشش و درنتیجه، به‌خوبی مناسب برای بخش‌های صنعتی مانند انبارها و مجتمع‌های بزرگ استفاده می‌شوند.

همراه با مخازن مرطوب و خشک جداگانه

این مکنده‌ها استانداردهای فوق‌العاده بالا و عملکرد بالا را در هنگام استفاده ارائه می‌دهند آن‌ها بسیار قدرتمند هستند و طوری طراحی‌شده‌اند تا باقی‌مانده، زباله، خاک از همه اشکال و اندازه‌های مختلف را قادر به جاروب باشند. علاوه بر این، آن‌ها با تانک زباله بزرگ برای ظرفیت زباله بسیار زیاد مجهز شده است. به‌این‌ترتیب، آن‌ها لازم نیست به‌صورت منظم تخلیه نمی‌شود.