شستشوی قالب بتن ریزی با واترجت صنعتی فوق فشار قوی

۲۵ مهر ۱۳۹۸

سیستم قالب بندی همانگونه که نام آن مشخص می‌کند متشکل از قالب‌های شکل دهی است که برای ایجاد شکل مطلوب با موادی همانند بتن (یا پلاستیک پر) می‌شوند. از سیستم قالب بندی بصورت گسترده در صنعت ساخت و ساز برای ایجاد پله‌های بتنی گفته تا شکل‌دهی ستون‌های استوانه‌ای شکل، تیرها، تونل‌ها و دیوارها استفاده می‌شود. در تولید قالب بندی از فلزاتی همچون فولاد و آلومینیم استفاده می‌شود تا قالب بندی از استحکام کافی برخوردار بوده و قادر به تحمل بتن باشد. بعد از سخت شدن ماده ریخته شده می‌توان قالب بندی را از آن جدا نمود اگرچه انجام این کار بدون باقی ماندن ضایعات بتن سخت شده بر روی قالب بندی امکان پذیر نیست. این ضایعات سطحی ناهموار ایجاد می‌کنند که بر ظاهر سازه بعدی تاثیر منفی می‌گذارد. بنابراین شستشوی قالب بندی بتن پیش از استفاده مجدد از آن الزامی است.

چرا شستشوی قالب بندی بتن حیاتی است؟

شستشوی قالب بندی

امروزه با توجه به رشد روزافزون تقاضا برای بتن و اهمیت فزاینده بعد زیبایی شناختی یک سازه، شستشوی قالب بندی بتن بیش از گذشته اهمیت یافته است. اگر بدون شستن پنل‌ها از آنها مجدد برای قالب ریزی بتن استفاده شود، نتیجه حاصل به طرر باورنکردنی نامطلوب خواهد بود. استفاده از واترجت صنعتی یکی از بهترین روش‌های شستشوی قالب بندی بتن است. مهم‌ترین مزایای این روش در مقایسه با روش‌های دیگر همانند شستشو با فرچه به صورت دستی عبارتند از:

مقرون به صرفه بودن

با توجه به پر هزینه بودن خرید سیستم قالب بندی جدید برای شرکت ها، شستشوی منظم و استفاده مجدد از قالب بندی فعلی گزینه بسیار کارآمدتری است. شستشو با مواد شیمیایی یا حلال‌ها ممکن است باعث ایجاد آسیب ساختاری در قالب‌ها شود حال آنکه شستشوی قالب بندی با استفاده از واترجت صنعتی در صورت انتخاب فشار مناسب هیچگونه خطری برای آن ندارد. این مزیت به معنای اجتناب از صرف هزینه‌های گزاف برای تعمیر یا تعویض قالب بندی است.

ایمنی

استفاده از واترجت صنعتی برای کاربران در مقایسه با سایر روش‌های شستشوی قالب بندی ، بسیار ایمن‌‌تر است. بکارگیری ساینده‌های الکتریکی یا برس‌های سیمی روش‌های سنتی‌تر تمیز کردن قالب بتن هستند که بسیار کندتر بوده و همراه با خطر بیشتر می‌باشند.
هنگام لایه برداری بتن، گرد و غبار سیلیس ایجاد می‌شود. این ماده می‌تواند سبب بیماری‌های ریوی جدی همانند silicatosis شود. برخلاف سایر روش‌های کندن بتن ، استفاده از واترجت صنعتی از انتشار گرد و غبار سیلیس در محیط جلوگیری کرده و آن را از کاربران دور نگاه می‌دارد.

سازگاری با محیط زیست

تنها ماده مصرفی در روش شستشوی قالب بتن ریزی با واترجت صنعتی آب است. در نتیجه این پروسهکاملا در مقایسه با روش‌‌های دیگر کاملا سازگار با محیط زیست است. استفاده از مواد شیمیایی قوی موجب آسیب رساندن به محیط اطراف می‌شود که می‌توان با بهره‌گیری از تکنولوژی پیشرفته پاشش آب پرفشار از این امر جلوگیری کرد.

کارآمد بودن

استفاده از واترجت صنعتی امکان شستشوی قالب بندی را به روشی حرفه‌ای و بسیار باکیفیت و صرف حداقل میزان انرژی فراهم می‌کند. در عملیات ساخت و ساز، زمان همواره پراهمیت است و صرف زمان طولانی برای تمیز کردن قالب بتن مقرون به صرفه نیست. دستگاه‌های واترجت صنعتی برای نتایج هدف دار کاملا مناسب بوده و قدرت بالای آنها امکان شستشوی قالب را بسیار سریعتر از روش‌های سنتی مورد استفاده فراهم می‌کند.

ربات ویژه شستشوی قالب بتن ریزی

ربات شستشوی قالب بتن

امروزه، اکثر عملیات شستشوی قالب بتن ریزی با واترجت صنعتی با استفاده از لنس‌های دستی انجام می‌شوند. اگرچه این روش در مقایسه با روش‌های سنتی بسیار سریع‌تر و باکیفیت است اما شیوه‌ای ایمن‌تر و ساده‌تر نیز برای انجام این عملیات وجود دارد که استفاده از ربات‌های ویژه طراحی شده برای شستن قالب بتن است. با استفاده از این تجهیزات پیشرفته، کاربر تنها نقش کنترل کننده ربات را بر عهده دارد و درگیر نیروی بازگشتی ناشی از پاشش آب پرفشار نخواهد شد. بعلاوه سرعت عملیات تا چندین برابر افزایش می‌یابد.

خرید یا اجاره واترجت صنعتی

انتخاب بین سه گزینه خرید یا اجاره واترجت صنعتی یا برون سپاری عملیات شستشوی قالب بندی کاملا به شرایط کاری و مالی شما بستگی دارد. با خرید یک دستگاه واتر جت صنعتی باکیفیت، ابزاری قدرتمند در اختیار شما قرار می‌‎گیرد که در عملیات مختلف از شستشوی عمومی سطوح و نظافت اولیه پس از ساخت و ساز گرفته تا تخریب بتن می‌توانید از آن استفاده کنید. البته باید توجه داشت که کار با دستگاه‌های صنعتی و فوق فشار قوی نیازمند تخصص و مهارت کافی است. بنابراین اطمینان حاصل کنید که شرکت ارائه کننده تجهیزات نسبت به برگزاری دوره‌های آموزشی کامل برای نیروهای شما اقدام خواهد کرد. بدون شک خرید یک دستگاه باکیفیت تولید شده توسط یک تولیدکننده شناخته شده و معتبر نیازمند صرف هزینه قابل توجه است. اگر این هزینه در بودجه عملیاتی شما تعریف نشده است و نیاز شما به دستگاه واترجت صنعتی محدود به پروژه‌های خاص است گزینه‌های اجاره یا برون‌سپاری عملیات برای شما مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: