شستشوی کف در محیط‌های صنعتی با استفاده از واترجت صنعتی

۲۱ مهر ۱۳۹۷

در میان سطوح مختلف واقع در فضای داخلی یا خارجی یک مجموعه صنعتی شاید هیچ کدام به اندازه سطح زمین مستعد آلوده شدن نباشند. سطح زمین در یک محیط صنعتی همواره در معرض آلودگی‌های جامد و مایع ناشی از عملیات فرآوری و تولید، ریزش مواد اولیه یا محصولات نهایی و رد لاستیک ماشین‌‌های سنگین و وسایل نقلیه قرار دارد. ماهیت چرب و روغنی آلودگی‌ها به ویژه در مجتمع های نفتی و گازی، پالایشگاه ها و پتروشیمی ها و کارخانه های فولاد و … از یک سو و وسعت قابل توجه زمین در چنین محیط‌هایی و نفوذ آلودگی به داخل درزها، شیارها و تخلخل زمین از سوی دیگر عملیات نظافت و شستشوی کف را به فرآیندی دشوار تبدیل می‌نماید که غالبا مورد بی توجهی قرار گرفته و انباشت آلودگی بر روی سطح زمین را به همراه دارد. با گذشت زمان این آلودگی افزایش یافته و تحت فشار ناشی از تردد افراد و ماشین آلات به لایه‌ای ضخیم تبدیل می‌گردد. شستشوی زمین در چنین شرایطی با استفاده از ابزار دستی و روش‌های سنتی امکان پذیر نخواهد بود و نیازمند استفاده از تجهیزات مکانیزه می‌باشد. یکی از موثرترین و کارآمدترین تجهیزات مکانیزه برای شستشوی کف در محیط‌های صنعتی دستگاه واترجت صنعتی است.

اهمیت شستشوی کف در محیط‌های صنعتی

لغزش و افتادن یکی از اصلی‌ترین دلایل آسیب‌دیدگی در محیط کار می‌باشند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که 90% حوادث سُر خوردگی و لغزش در محیط کار منجر به شکستگی استخوان شده و در نتیجه هر ساله هزینه‌ای هنگفت مرتبط با اینگونه حوادث به صنایع تحمیل می‌گردد. از سوی دیگر در بعضی موارد، مواد ریخته شده روی زمین قابلیت اشتعال دارند یا در صورت بروز حریق در قسمتی از کارخانه، این مواد می‌توانند به توسعه آتش کمک کنند و خسارات مالی قابل توجه به وجود آورند. در هر دو مورد ذکر شده در کنار خسارات مالی، هزینه‌های انسانی و درد و رنج تحمیل شده به افراد را نیز باید در نظر گرفت. لذا واحدهای استانداردHSE در محیط‌های صنعتی به ویژه مجموعه‌های نفتی و صنایع مرتبط باید توجه ویژه‌ای به شستشوی عمومی و به طور خاص کف زمین، که بیشترین حجم آلودگی را به خود می‌گیرد، داشته باشند.

آلوده بودن سطح زمین نه تنها موجب کاهش سطح ایمنی، بهداشت و سلامت محیط کار گردیده بلکه کاهش طول عمر مفید کفپوش را نیز به همراه دارد. آلودگی‌های موجود در محیط‌های صنعتی غالبا مواد شیمیایی بوده، ماهیتی خورنده داشته و می‌توانند باعث وارد شدن آسیب جدی به کفپوش شوند که خود هزینه قابل توجه ترمیم یا تعویض را به همراه خواهد داشت. همچنین آسیب دیدگی سطح زمین در یک محیط صنعتی موجب ایجاد اختلال در رفت و آمد شده و خطر واژگون شدن ماشین‌ها و وسایل نقلیه را به همراه دارد.

در نهایت باید توجه نمود که جدای مسائل ایمنی و مالی، بسیاری از استانداردها همانند ISO لازم می‌دانند که محیط کار؛ تمیز و عاری از آلودگی باشد. همچنین یکی از اصول نظام مدیریت 5S به پاکیزه سازی محیط اختصاص یافته است زیرا مطالعات نشان می‌دهد که کارکنانی که در محیطی تمیز و عاری از آلودگی کار می‌کنند دارای روحیه بالاتر و کارایی بیشتری نسبت به افرادی هستند که در محیط‌های آلوده کار می‌کنند.

 

استفاده از واترجت صنعتی در عملیات شستشوی کف

جریان آب پرفشار خارج شده از دستگاه واترجت صنعتی دارای انرژی بالایی است که هنگام برخورد با سطح تحت پاشش صرف سست نمودن پیوند بین آلودگی و سطح گردیده و آلودگی را از سطح جدا می‌کند. این ویژگی واتر جت صنعتی را به ابزاری کارآمد برای شستشوی کف تبدیل می‌نماید که اگر همراه با نازل مناسب به کار رود موجب دستیابی به بهترین کیفیت نظافتی در کمترین زمان ممکن می‌گردد. مهم‌ترین نازل‌های مورد استفاده در عملیات نظافت و شستشوی کف عبارتند از:

نازل سوزنی:

این نازل آب را بصورت جریان بسیار باریک پاشش کرده و آن را در ناحیه بسیار کوچکی متمرکز می‌نماید. بنابراین اگرچه استفاده از آن در عملیات شستشوی زمین از لحاظ سرعت عملیاتی منطقی نبوده اما می‌توان از آن برای خرد کردن آلودگی‌های شکننده استفاده نمود. نوع پیشرفته نازل سوزنی، نازل Hyjet است که دارای نوعی عملکرد مکش داخلی می‌باشد که موجب ایجاد جریان هوا در اطراف جریان آب خارج شده می‌شود. این جریان هوا با سرعت بالا (در فشار 2500 بار با سرعت تقریبی 1200 کیلومتر بر ساعت) از نازل خارج شده و مقاومت اصطکاکی هوای پیرامون در مقابل جریان آب را کاهش می‌دهد. در نتیجه جریان آب برای مدت طولانی‌تری بصورت کاملا مستقیم باقی مانده و قدرت تخریب آن افزایش می‌یابد.

نازل تیغه‌ای:

این نازل به دلیل دارا بودن طرح پاشش خطی، بخش بزرگتری از سطح را پوشش می‌دهد و موجب افزایش سرعت عملیات در مقایسه با نازل سوزنی می‌گردد.

نازل‌های تیغه‌ای خود از لحاظ زاویه پاشش متفاوت می‌باشند. هر چه زاویه پاشش بزرگتر باشد، نازل می تواند سطح بزرگتری را پاشش دهد و هر چه این زاویه کوچکتر باشد، جریان آب متمرکزتر شده و فشار اعمال شده به سطح بیشتر می‌شود. نوعی پیشرفته ای از نازل تیغه‌ای با نام نازل متغیر یا قابل تنظیم شناخته می‌شود که در آن با چرخاندن نازل می‌توان زاویه پاشش را تغییر داد. به این ترتیب طرح پاشش جریان آب از حالت متمرکز و سوزنی به حالت تیغه‌ای با زوایای متفاوت قابل تغییر است. البته باید توجه نمود که این نوع نازل با واترجت‌های فوق فشار قوی قابل استفاده نیست.

نازل دوار:

نازل دوار نازلی است که نقطه پاشش سوزنی را با سرعت بالا می‌چرخاند و یک ناحیه دایره‌ای شکل از سطح را پوشش می‌دهد. در حقیقت در این نازل، مزیت قدرت بالای نازل سوزنی و سرعت و پوشش دهی بالای نازل کاردکی ترکیب شده است. بنابراین قدرت تمیز کنندگی توسط این نازل تا 50% افزایش می‌یابد و بازده عملیاتی آن در مقایسه با نازل‌های استاندارد بیشتر است. نوع پیشرفته این نازل، نازل pointspeed است که دارای چند نقطه پاشش سوزنی می‌باشد که استفاده از آن سرعت عملیاتی را به میزان چشمگیر افزایش می دهد.

نازل کفشوی:

همانگونه که نام این نازل مشخص می‌نماید این ابراز یک تجهیز جانبی تخصصی برای شستشوی زمین با استفاده از واترجت صنعتی است. طراحی خاص این نازل از پاشش آب به اطراف جلوگیری نموده و سطح قابل پوشش را به میزان چشمگیر افزایش می‌دهد. مدل‌های پیشرفته این نازل همانند نازل های کفشوی scater 5 و Scater 25 دارای سامانه ونتوری می‌باشند. این سامانه به نازل قابلیت مکش می‌بخشد در نتیجه نازل همزمان با شستشوی کف می‌تواند آب و آلودگی‌ها را جمع نماید.

 

مزایای استفاده از واترجت صنعتی در شستشوی زمین

استفاده از واترجت صنعتی در شستشوی زمین به منظور رفع آلودگی‌های موضعی و یا لایه‌های قدیمی و ضخیم آلودگی‌های انباشت شده دارای مزایای متعدد است که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

• کاهش هزینه‌ انسانی به دلیل کارایی بالای دستگاه و قدرت و سرعت قابل توجه آن در جدا نمودن لایه‌های آلودگی
• امکان تنظیم فشار دستگاه متناسب با نوع آلودگی و میزان سرسختی آن
• عدم نیاز به استفاده از مواد شوینده شیمیایی و بوجود آمدن مشکلات محیط زیستی ناشی از آنها به علت استفاده از قدرت بالای جریان آب پرفشار برای جدا نمودن آلودگی‌ ها
• امکان استفاده از درجه حرارت بالای آب (واترجت آب گرم) برای شستشوی آلودگی‌های با پایه روغنی.
• قابلیت نفوذ جریان آب به داخل خلل و فرج، شیارها و درزها و خارج نمودن آلودگی از آنها
• امکان شستشوی بخش‌های دارای محدودیت دسترسی
• سرعت بالای عملیات و امکان پوشش‌دهی مساحت قابل توجه در زمان معقول به دلیل قابلیت تجهیز دستگاه به تجهیزاتی همچون نازل دوار و نازل کفشوی
• امکان مکش و جمع آوری آلودگی‌ها همزمان با عملیات شستشوی زمین در صورت استفاده از نازل کفشوی Scater 5 یا Scater 25 همراه واترجت صنعتی
• امکان شستشوی انواع سطوح بتنی، اپوکسی، فلزی و …
• عدم آسیب زدن به سطح در هنگام شستشو

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: