التراسونیک کلینر راهکار موثر برای شستشوی برد الکترونیک

۱۸ دی ۱۳۹۸

با گذشت زمان؛ گرد و غبار و ذرات زیر بطور مستقیم وارد بخش های الکترونیکی سیستم ها مانند برد الکترونیکی می شوند. فن ها این ذرات را از بین نمی برند و بعلت اثر ذرات ریز بر ایجاد گرمای بیش از حد روی برد ها، نمی توان آنها را نادیده گرفت. زیرا گرم شدن این تجهیزات الکترونیکی می تواند منجر به آسیب دیدن و خرابی آنها می شود. گاهی اوقات امکان دارد این برد ها از بیرون قابل تمیز شدن نبوده و باید آن را بطور مستقیم خارج نمود. البته انجام این کار کمی خطرناک بوده و می تواند منجر به آسیب قطعه شود. اما با انتخاب تجهیز مناسب برای تمیز کردن برد و رعایت مسائل ایمنی این موضوع امکان پذیر است. استفاده از حمام التراسونیک یکی از راه های ایمن و موثر برای شستشوی برد الکترونیک و سایر قطعات می باشد. در این مقاله این راهکار موثر و مزایای آن بیشتر توضیح داده می شود.

روش های مختلف حذف گرد و غبار از برد الکترونیک

یکی از راه های حذف گرد و غبار از قطعات الکترونیکی، روش هوای فشرده است. قطعات الکترونیک بسیار حساس بوده و بنابراین در تمیز کردن آنها باید نهایت دقت را انجام داد. برای تمیز کردن برد الکترونیک تجهیزات ابتدا باید تجهیز مورد نظر را خاموش نمود. با اعمال هوای فشرده می توان گرد و غبار برد را در این وضعیت از بین برد. این روش و راهکار های دیگر مانند استفاده از مکنده های ویژه مشکلاتی از جمله عدم یکنواختی کیفیت، بازدهی پایین و عدم دسترسی به بعضی بخش ها را به همراه دارند. روش التراسونیک اما یک روش بهینه تر است که در ادامه تشریح می شود.

استفاده از حمام التراسونیک

از زمان کودکی اینطور القا شده است که لوازم الکترونیکی نباید در تماس با مایعات و آب قرار گیرند. اما در روش التراسونیک از یک محلول شستشو و امواج التراسونیک برای تمیز کردن این قطعات استفاده می شود. برای اینکار باید برد های الکترونیکی را از کابل های خود جدا نموده و در ظروف مخصوص برای تمیز شدن قرار داد. برای اثربخشی عملیات شستشو و حذف گرد و غبار از مواد شوینده ای استفاده می شود تا فرآیند به درستی صورت گیرد. در این فرآیند حباب های میکروسکوپی کوچک تشکیل شده با سطح تحت شستشو ترکیده و آلودگی ها را جدا می کند. ایجاد و از بین رفتن پیوسته حباب ها خود عاملی در تمیز شدن بخش های مختلف برد الکترونیکی در کمترین زمان است.

مزایای استفاده از حمام التراسونیک برای شستشوی برد

استفاده از تکنولوژی و راهکار التراسونیک برای تمیز کردن برد های الکترونیکی در مقایسه با سایر روش ها مزایایی را فراهم می کند. این روش در نگاه اول کنترل شده و سازگار با محیط زیست است. انواع آلودگی ها، گرد و غبار و زنگ زدگی با استفاده از حمام التراسونیک از بین می روند. مواد مورد استفاده در این روش آب یا محلول هایی هستند که با محیط زیست سازگاری دارند. از آنجاییکه در این روش برد بطور کامل در داخل محلول قرار می گیرد، کوچکترین فضا ها را می توان پوشش داد و در نتیجه کیفیت و بازدهی این روش بسیار بالاست. در این روش همچنین بصورت یکنواخت تمامی بخش های یک برد الکترونیک تمیز می شوند.

نکات مهم در روش استفاده از التراسونیک کلینر

یکی از نکات مهم در روش التراسونیک کلینر توجه به فرکانس مورد استفاده است. در این روش برای شستشو برد الکترونیک فرکانس التراسونیک باید بین 27 تا 40 هرتز باشد تا عملیات نظافت برد به خوبی انجام شود. تنظیم فرکانس روی اعداد بالاتر می تواند به برد الکترونیکی آسیب برساند. در صورت عدم اطمینان از فرکانس مورد استفاده و یا وجود مشکل در تنظیمات حمام التراسونیک حتما از انجام این فرآیند خودداری کنید. همچنین به دلیل هندسه های متنوع و عریض قطعات الکترونیکی، تنظیمات متحدی برای آن وجود ندارد. بنابراین برای انجام صحیح عملیات شستشو با روش التراسونیک باید تجربه کافی برای یافتن دما، فرکانس و محلول شستشوی مورد استفاده وجود داشته باشد.

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: