نحوه بررسی اثربخشی شستشوی قطعات در حمام التراسونیک

۱۰ مرداد ۱۳۹۸

روش های شستشوی قطعات و از بین بردن جرم، روغن، ضایعات پولیش و موارد مشابه از روی آن ها متفاوت و متنوع است. استفاده از حمام التراسونیک یکی از موثرترین این راه ها برای شستشوی انواع قطعات فلزی، شیشه ای و سرامیکی می باشد. در این روش قطعات در یک مخزن شامل آب و یک محلول ویژه قرار می گیرند و از امواج صوتی فرکانس بالا برای جداسازی انواع آلودگی ها از این قطعات استفاده می شود.

بخش های مختلف دستگاه اولتراسونیک

                                                          التراسونیک کلینر

 

یک دستگاه شستشوی التراسونیک از بخش های اصلی تولید کننده امواج صوتی، منبع تغذیه، مخزن و گرمکن تشکیل شده است. برای ایجاد کردن امواج در داخل محلول، یک دستگاه التراسونیک ارتعاش دهنده مورد نیاز می باشد. دستگاه قطعه شوی همچنین دارای یک مخزن یا محفظه استیل است که باید با آب و محلول تمیز کننده مخصوص پر شود. منبع تغذیه مورد نیاز برای تبدیل فرکانس الکتریکی به فرکانس های بالا سیگنال ورودی برای شستشوی قطعات را تامین می کند. با توجه به اینکه افزایش دمای آب در افزایش قدرت تمیز کنندگی موثر است، استفاده از یک گرمکن برای افزایش دمای آب کارآمد می باشد.

نحوه تشخیص اثربخشی حمام التراسونیک بر روی قطعات

مقدار زمانیکه قطعات در التراسونیک کلینر می گذرانند، به همراه نوع ماده شوینده مورد استفاده و دمای آب، تعیین کننده میزان اثربخشی این روش در حذف آلودگی ها هستند. البته تنظیم دقیق عوامل مرتبط با اثربخشی این فرآیند به نوع عملیات بستگی دارد. هدف از این عملیات می تواند بازیابی درخشش قطعات گرانبها، تمیز کردن و جرم گیری قطعات و از بین بردن روغن و گریس باشد. تست های متعددی وجود دارد که بوسیله آنها می توان میزان تمیزی و اثربخشی حمام التراسونیک بر روی قطعات را بدست آورد. این تست ها شامل تست دیداری، دستکش سفید، نوار چسب  و Atomized water می شوند.

دیداری

ساده ترین روش ارزیابی نتیجه شستشوی قطعه با دستگاه التراسونیک کلینر، روش دیداری است. بررسی وضعیت ظاهری قطعه در این روش مد نظر می باشد. گاهی اوقات این تنها آزمایشی است که برای بررسی تمیزی قطعه مورد نیاز است، بخصوص زمانیکه با قطعات نقره، کریستال یا جواهرات سر و کار دارید.

دستکش سفید

                                                            التراسونیک کلینر

در این آزمایش ساده بعد از آنکه قطعات از حمام التراسونیک بیرون آورده شدند، باید با یک دستکش سفید بر روی قطعه دست کشید. اگر دستکش تمیز باقی ماند، برای گروه بعدی قطعات مدت زمان کمتری اختصاص دهید. با این روش می توان چرخه زمان نظافت را کاهش داد و در زمان صرفه جویی کرد.

نوار چسب

در این تست، برای اطمینان از تمیز بودن قطعات در حمام التراسونیک به دقت بیشتری نیاز است. در این روش، بعد از خشک شدن قطعات، آنها را در نوار چسب های شفاف بپوشانید و با دست خود آنرا بفشارید. سپس نوار چسب را از روی قطعه بردارید و بر روی آن به دنبال آلودگی هایی مانند روغن و گریس بگردید. اگر ذراتی بر روی چسب یافت شدند، باید از روش قوی تری برای حذف آلودگی ها در حمام التراسونیک بهره ببرید.

اتمیزه کردن

ذرات ریز روغن و گریس بر روی قطعات به سختی قابل رویت هستند. یکی از آسان ترین تست ها برای یافتن پوشش های سبک روغن و گریس، تست اتمیزه کردن است. در این تست، آب مقطر بر روی قطعه ریخته می شود، اگر قطعه ای بطور کامل تمیز شده باشد، آب بطور یکنواخت روی تمام قسمت های قطعه پخش می شود. در بخش هایی که روغن و گریس باقی مانده، قطرات آب بصورت جدا جدا دیده می شوند.

محلول مخصوص

اگر ضرورت دارد که یک قطعه در پایان فرآیند شستشوی بدون روغن، واکس و گریس باشد، بهتر است تا تست دقیق تر و عمیق تری مانند استفاده از محلول شستشو بعد از التراسونیک کلینر انجام گیرد. در این روش ابتدا محلول های مخصوص بر روی قطعه شستشو شده، ریخته می شود. سپس باید قطعه را به یک اتاق تاریک برد. درخشش نور UV روی بخشی از قطعه نشاندهنده وجود روغن یا گریس است.

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: