همه چیز در مورد شستشوی مخازن با دستگاه واترجت صنعتی

۷ خرداد ۱۳۹۸

در بسیاری از صنایع، مخازن جز بخش های مهم به شمار می آیند. نگهداری نادرست و ضعیف مخازن، باعث انباشته شدن مواد مضر مانند اسید ها، مواد قابل اشتعال و سموم می شود. کاهش کارایی مخزن و در نتیجه کاهش بازدهی کار و کیفیت محصولات از نتایج عدم توجه به نگهداری و شستشوی مخازن می باشد. بنابراین شستشو منظم و نگهداری صحیح آن ها برای مقابله با مشکلات ذکر شده ضروری است. استفاده از روش هیدروبلاست و بکارگیری دستگاه واترجت صنعتی یک راهکار ایمن و کارآمد جهت شستشوی این مخازن می باشد. در ادامه تمامی جزئیات و موارد مرتبط با شستشوی مخازن با واترجت بررسی می شود.

فرآیند شستشوی مخزن

شستشوی مخازن با واترجتفرآیند شستشوی مخازن به فرآیند  حذف آلودگی ها و جلوگیری از ایجاد آن ها در داخل مخازن گفته می شود. بهترین راه برای انجام اینکار استفاده از دستگاه واترجت فوق فشار قوی می باشد. با روش هیدروبلاست و استفاده از آب پر فشار بهترین نتیجه برای کسب و کار ها و صنایع بدست می آید. عدم استفاده از روش های صحیح مشکلات ایمنی و سلامت را در پی خواهد داشت.

 

 

اهمیت شستشوی منظم مخازن

دلایل مختلفی برای شستشوی مخازن وجود دارد که یکی از آنها با هدف تغییر کاربر مخزن می باشد. بعنوان مثال بعضی از مخازن که قرار است بعد از استفاده از مواد سبک و سنگین مجددا برای ذخیره مواد سبک استفاده شوند، بایستی بطور دقیق شستشو شوند تا مواد سنگین ( مثلا نفت) تغییر ماهیتی در مواد سبک ( مثلا بنزین) ایجاد نکنند. همچنین شستشوی منظم مخازن با واترجت صنعتی مزایای متعددی را دارد. افزایش طول عمر تجهیزات و کاهش خطرات و آسیب ها از جمله این مزایاست. بعضی از آلودگی ها می تواند در زیر لایه ها پنهان شده و مشکلاتی را بوجود آورد. شستن مخازن با واترجت فوق فشار قوی، بازدهی مجموعه ها را حفظ می کند و عملکرد تجهیزات را در شرایط ایده آل تضمین می نماید.

نحوه مدیریت مشکلات و خطر ها

شستشوی مخازن مختلف چالش هایی را بوجود می آورد.  مثلا مخازن سوخت بایستی با مدیریت صحیح و با رعایت مسائل ایمنی شستشو شوند. همچنین اگر قرار است اپراتور به داخل مخزن برود، رعایت مسائل ایمنی اهمیت بیشتری پیدا می کند. همچنین مخازنی که به درستی طراحی و ساخته نشده اند، دشوار تر شستشو و بازبینی می شوند. البته در مجموع بسیاری از خطرات ذکر شده با رعایت اقدامات ایمنی، انتخاب روش صحیح و آموزش کاربر به حداقل می رسند.

روش شستشوی مخازن با هیدروبلاست

شستشوی مخازن با واترجتدر روش هیدروبلاست تلاش می شود تا بدون ورود اپراتور به داخل مخزن عملیات شستشو با واترجت انجام گیرد. با این روش بسیاری از مخازن در صنایع مانند مخازن تحت فشار و مخازن ذخیره سازی مواد قابل شستشو می باشد. استفاده از آب پر فشار خروجی از دستگاه واترجت فوق فشار قوی راهکار مناسبی برای رسوب زدایی از مخازن و حذف آلودگی ها به حساب می آید. میزان فشار و دبی آب خروجی از دستگاه های واترجت قابل تنظیم بوده و برای شستشوی مخازن با توجه به قطر و جنس آلودگی انتخاب می شوند. فشار آب مورد نیاز برای کندن رسوبات سطحی و نرم حدود 500 تا 100 بار و برای رسوبات عمیق حدود 1000 تا 3000 بار می باشد. پاشش آب پر فشار توسط یک نازل دوار یا چرخشی نتیجه مطلوبی را در پی دارد. نازل های مخصوص سه بعدی تانکر شوی نیز فرآیند شستشو را ایمن می نمایند. این نازل ها دارای خروجی های آب است و به جای کاربر به داخل مخزن فرستاده می شود.

 

مزایای استفاده از دستگاه واترجت برای شستشوی مخازن

مزایای متعددی در روش شستشوی تانکر و مخازن با واترجت وجود دارد که مهم ترین آن ها عبارتند از :

سطح ایمنی بالا

همانطور که ذکر شد، شستشوی مخازن با مشکلاتی مانند قرارگیری در معرض مواد شیمیایی، روغنی و سمی و سر خوردن در حین کار همراه است. با استفاده از دستگاه واترجت صنعتی از وقوع چنین آسیب هایی جلوگیری می شود و ایمنی اپراتور تضمین می گردد.

مقرون به صرفه

روش شستشوی مخازن با واترجت صنعتی به همراه نازل مخصوص تا حد زیادی در زمان شستشو صرفه جویی می کند. در این روش تجهیزات پر فشار به شکل موثر مخازن را شستشو داده و هزینه نیروی انسانی نیز کاهش می یابد.

سازگار با محیط زیست

در مقایسه با روش های دیگر شستشوی تانکر و مخازن، این روش از آب برای حذف آلودگی ها بهره می برد. بنابراین ماده اضافی و خطرناکی وارد محیط نشده و دفع ضایعات با سهولت انجام می شود. در نتیجه روش شستشوی مخازن با استفاده از واترجت سازگاری بهتری با محیط زیست دارد.

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: