اصول ایمنی کار با دستگاه واترجت فشار قوی

۲ اسفند ۱۳۹۷

واترجت فشار قوی یک دستگاه قدرتمند جهت استفاده در صنایع مختلف به منظور حفظ بازدهی، تولید و افزایش طول عمر تجهیزات می باشد. این دستگاه از آب پر فشار برای حذف آلودگی های سطوح کف و تجهیزات بهره می برد. در صورت عدم رعایت نکات ایمنی هنگام استفاده از این دستگاه، احتمال آسیب دیدن کاربر و حتی افراد حاضر در محیط وجود دارد. به منظور جلوگیری از این صدمات و آسیب ها، رعایت اصول و قواعد ایمنی کار با واترجت فشار قوی ضروری است که در این مقاله به آن ها پرداخته می شود.

مخاطبان اصول ایمنی کار واترجت فشار قوی

ایمنی واترجتاصول ایمنی کار با دستگاه واترجت فشار قوی، بایستی مد نظر مالک تاسیسات و کارخانجات، کارفرما و کاربر دستگاه قرار گیرد. مالکان مجموعه ها باید فرآیند های لازم برای ایجاد یک محیط ایمن جهت عملیات شستشو با واترجت را فراهم کنند. کارفرما ها نیز باید اطلاعات مورد نیاز برای تطابق این عملیات ها با قوانین ایمنی را بدست بیاورند. در نهایت کاربر دستگاه واترجت صنعتی باید اصول ایمنی کار با این دستگاه را بطور دقیق بداند. البته مراقبت از ایمنی و سلامت افراد رهگذر در محیط کار دستگاه نیز از وظایف مهم کاربر واترجت است.

 

 

معرفی واترجت صنعتی

دستگاه واترجت صنعتی، با بهره مندی از پمپ فشار قوی یک جریان آب را بطور مستقیم به سمت سطح آلوده پاشش می کند. واترجت ها در مدل های نیمه فشار قوی با میزان فشار عملیاتی تا حدود 250 بار، فشار قوی با فشار عملیاتی 250 تا حدود 1000 بار و فوق فشار قوی با فشار 1000 تا 3000 بار تولید می شوند. از جمله موارد استفاده از واترجت فشار قوی، نظافت و شستشوی مخازن، لوله ها و گرمکن، شستشوی عمیق بویلر ها و حذف خاکستر و عملیات ها سنگین حذف لایه ها، آماده سازی سطوح و مهیا کردن بتن می باشد.

آشنایی با خطرات احتمالی هنگام کار با واترجت فشار قوی

خطرات احتمالی کار با واترجتآگاهی از خطرات احتمالی هنگام کار با واترجت صنعتی، اولین گام در جهت حذف یا کاهش آن هاست. آسیب های ناشی از استفاده غیر اصولی با واترجت فشار قوی، ممکن است بعلت فشار بالای آب ایجاد شود. فشار آب واترجت های فوق فشار قوی می تواند سبب برش اجسام یا آسیب دیدن افراد گردد. بنابراین کار با دستگاه توسط کاربر آموزش ندیده و یا عدم استفاده از واترجت سالم با تجهیزات مناسب مشکلاتی را برای کاربر و دیگر افراد ایجاد می کند. همچنین پرتاب شدن آلودگی های روی سطح به سمت افراد توسط آب پر فشار، صدماتی را برای پوست، چشم و .. بوجود می آورد. کاربر دستگاه واترجت فشار قوی در محیطی کار می کند که خیس و پر از آلودگی های جدا شده از سطوح است. در نتیجه احتمال سر خوردن و آسیب فیزیکی نیز در صورت عدم رعایت اصول ایمنی وجود دارد. از دیگر خطراتی که کاربر واترجت باید به آن توجه نماید، خطر تماس با بخش های حرکتی پمپ است.

ارزیابی خطرات

خطراتی که در اثر بی توجهی کاربر یا نا آگاهی نسبت به اصول ایمنی در هنگام انجام عملیات با واترجت فشار قوی بوجود می آید، بایستی از نظر میزان تاثیرگذاری و آسیب ارزیابی شوند. انجام دقیق این ارزیابی به تقسیم بندی اهمیت اقدامات در زمینه ایمن سازی عملیات شستشوی با واترجت فوق فشار قوی منجر می شود. سلسله مراتب کنترل خطرات شامل حذف یا جایگزینی، کنترل مهندسی شده و استفاده از تجهیزات ایمنی می گردد.

مسئولیت مالکان تاسیسات

ایمنی واترجت فشار قویمالک یک محیط کار مانند کارخانه دار بایستی محیطی ایمن را برای کارمندان خود فراهم کند. زمانیکه قرار است در محیط از تجهیزات فشار قوی استفاده شود، مالک باید شرایط را برای استفاده از دستگاه فراهم کند. مثلا برای شستشوی لوله ها فضای لازم برای تمیز کردن و شستشوی آن ها باید ایجاد گردد.

مسئولیت کارفرما

کارفرما مسئولیت مهمی در قبال کنترل خطرات و سلامت و ایمنی کاربر دارد. ایجاد سیاست های مرتبط با مسائل ایمنی مرتبط با کار بصورت یک لیست یا فایل جامع از وظایف مهم کارفرماست. از جمله وظایف مهم کارفرما در این زمینه، تهیه و نگهداری صحیح تجهیزات و لباس های ایمنی برای کار با دستگاه واترجت صنعتی و اطمینان از استفاده کاربران از این تجهیزات می باشد. ارائه آموزش های لازم برای استفاده صحیح و ایمن کاربر از واترجت فشار قوی مورد دیگری است که کارفرما بایستی انجام دهد.

مسئولیت کاربر واترجت فشار قوی

ایمنی واترجتکاربر واترجت مسئول رعایت مسائل ایمنی و سلامت برای خود و دیگر افراد حاضر در محیط است. این افراد در صورت عدم تهیه تجهیزات ایمنی برای کار با واترجت فشار قوی توسط مسئولین مربوط، نباید به این امر غیر ایمن بپردازد و بایستی هرگونه وضعیت نا ایمن را به مسئول دستگاه یا کارفرما اطلاع دهد. کاربر واترجت باید بطور کامل نحوه استفاده ایمن از دستگاه را بیاموزد. همچنین علاوه بر استفاده از لباس ایمنی و تجهیزات مخصوص کار با واترجت فوق فشار قوی، کاربر باید خطرات و مشکلات را سریعا به کارفرما اطلاع دهد. بخش آموزش کاربر شامل توجیه نحوه عملکرد دستگاه، مطالعه دفترچه راهنمای واترجت، نحوه توقف اضطراری و نکات ایمنی مهم می شود.

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: