سهولت کار با واترجت صنعتی با استفاده از ربات های خودکار

۲۵ تیر ۱۳۹۸

دستگاه های واترجت صنعتی با اعمال آب پر فشار بر روی سطوح در کاربرد های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر شستشوی سطوح آلوده، این دستگاه برای عملیات های تخریب و ترمیم متعدد از جمله رنگ بری، لایه برداری و تخریب بتن کاربرد دارد. در بعضی از این کاربرد های سنگین که با واترجت های فوق فشار قوی انجام می گیرد، دسترسی ها دشوار بوده و یا فشار آب به حدی است که نیروی بازگشتی از واترجت به کاربر آسیب می رساند. در این موارد اتصال تجهیزات جانبی واترجت مانند ربات خودکار یا نیمه خودکار به واترجت موجب تسهیل در عملیات و سرعت بخشی به آن می شود. این ربات با یک ریموت از راه دور کنترل شده و در عملیات های سخت صنعتی بکار می آیند. در این مقاله مدل هایی از این ربات ها معرفی و ویژگی های آنها بیان می شود.

مشخصات کلی ربات های واترجت

ربات هایی که همراه با دستگاه واترجت مورد استفاده قرار می گیرند، دارای یک سری مشخصات یکسان می باشند. این ربات ها از راه دور کنترل می شوند و نیازی به اپراتور ندارند. برای پاشش آب بایستی از نازل های مخصوص برای آن ها استفاده نمود. ربات خودکار به عملگر های هیدرولیکی و قابلیت برنامه ریزی جهت انجام خودکار عملیات مجهز است. از جمله کاربرد های ربات خودکار واترجت می توان به تخریب بتن، برداشتن رنگ، زنگ بری، شستشوی مخازن و جرم گیری سطوح با دسترسی دشوار اشاره نمود. بعضی از این ربات ها قادرند به داخل مخازن و لوله ها رفته و جرم و رسوبات را از بین ببرند.

ربات خودکار crawl Rob

                                                      ربات واترجت صنعتی

این ربات خودکار ساخت شرکت فالش آلمان می باشد و بر روی سطح زمین، روی دیوار و سقف قابل حرکت و استفاده است. امکان حرکت ربات واترجت صنعتی بر روی دیوار باعث شده تا دیگر نیازی به بستن داربست نباشد. بازویی کمکی این ربات نیز شرایط را برای کار کردن آن بر روی دیوار تا ارتفاع 7 متری فراهم نموده است. ربات خودکار Crawl Rob برای شستن سقف در ارتفاع، رفع جرم و آلودگی دیوار های بلند و شستن سطوح کف کاربرد دارد.

ربات مغناطیسی

                                                     ربات واترجت صنعتی

در ساختار ربات مغناطیسی از فلز دارای خاصیت مغناطیسی دائم استفاده شده است. این خاصیت باعث می شود تا ربات چهار چرخ با وزن بالای خود بر روی مخازن و سطح دیوار ها محکم باقی بماند و عملیات مربوط را انجام دهد. کنترل بخش های عملکردی ربات از جمله تنظیم بازویی و تنظیم جهت حرکت بوسیله یک ریموت انجام می گیرد. از جمله کاربرد های این ربات می توان به جرم گیری مخازن بزرگ، حذف رنگ و زنگ بری مخازن بزرگ دارای ارتفاع زیاد اشاره نمود. ربات مغناطیسی با برخورداری از موتور قدرتمند، دارای توان عملیاتی بالایی است و بوسیله یک شلنگ به دستگاه واترجت متصل می شود.

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: