تخریب بتن نسوز با روش هیدروبلاست

۲ بهمن ۱۳۹۸

مواد نسوز، موادی هستند که در برابر حرارت مقاوم هستند. بتن های نسوز یا ضد حرارت از جمله ترکیباتی هستند که دارای ترکیبات کند کننده شعله می باشند. این بتن ها در برابر سایش، تنش های خستگی و حرارتی و ضربه مقاوم هستند. بعد از مدتی، این بتن ها نیز به اصلاح و ترمیم یا تخریب نیاز داشته و باید تخریب شوند. حذف بتن نسوز در بسیاری از صنایع در فواصل منظم برای تعمیر و نگهداری آنها باید انجام بگیرد. بهترین و اصولی ترین روش در تخریب و ترمیم این بتن ها، روش هیدروبلاست می باشد. در روش هیدروبلاست با واترجت با اعمال آب پر فشار عملیات حذف بتن را در کمترین زمان و با ایمنی بالا انجام می دهد. در این مقاله این روش بیشتر مورد بررسی قرار می گیرد.

مقایسه روش های دستی با هیدروبلاست

بعلت مقاومت بالای بتن ها ضد حرارت، تخریب آنها با استفاده از روش های معمول سخت و دشوار است. از طرفی روش هیدروبلاست به دلیل استفاده از آب برای حذف بتن و آلودگی های دیگر روشی ایمن، ساده و کم خطر بوده و دشواری های دیگر روش ها را ندارد. بعضی روش ها در مقابل، ممکن است تخریب لوله ها که در پشت بتن ها قرار دارند را در پی داشته باشد. در نتیجه هزینه های برش لوله های آسیب دیده نیز تحمیل می شود. در مقابل روش تخریب بتن با هیدروبلاست به دلیل استفاده از آب می توان از رخ دادن این حوادث جلوگیری کرد.

 

                                                  تحریب بتن با هیدروبلاست

معرفی هیدروبلاست

در روش هیدروبلاست آسیب ها یا بتن های با مقاومت پایین از بین رفته اما سلامت بتن حفظ می گردد. این روش با استفاده از یک سیستم پاشش آب قدرتمند یعنی واترجت صنعتی و با اعمال آب بر روی سطح صورت می پذیرد. هیدروبلاست کارآمد و مقرون به صرفه بوده و نتیجه مد نظر کارفرما را فراهم می آورد.

نحوه عملکرد هیدروبلاست

در فرآیند هیدروبلاست برای حذف بتن های نسوز از واترجت صنعتی و واترجت های فوق فشار قوی استفاده می شود. فشار عملیاتی واترجت برای انجام موثر عملیات تخریب و ترمیم بتن بسته به فشار آب مورد نیاز و حجم آلودگی از 1000 تا حدود 4000 بار می باشد. به دلیل اعمال آب پر فشار و نیروی بازگشتی ناشی از آن، برای عملیات های سنگین مانند ترمیم و تخریب بتن از ربات های تخریبی استفاده می شود. ربات ها بصورت اتوماتیک و نیمه اتوماتیک با قابلیت استفاده از چند نازل، سرعت تخریب بتن را نیز افزایش می دهند.  کاربر در حین انجام این عملیات حتما باید از لباس و دیگر تجهیزات محافظ استفاده شود.

 

                                                   تخریب بتن با واترجت

مزایای استفاده از هیدروبلاست

حذف بتن های نسوز و مقاوم در برابر سایش با استفاده از آب پر فشار و با روش هیدروبلاست یک روش بهینه و موثر است. هیدروبلاست بعلت سرعت و کیفیت بالا از تلف شدن هزاران ساعت از وقت انسان ها جلوگیری می کند. همچنین با استفاده از این روش به طرز چشم گیری جلوی آسیب ها گرفته می شود. در این روش سطح آلودگی صوتی و همچنین گرد و غبار ایجاد شده بسیار کم تر و محدود تر از روش های دیگر است. مقرون به صرفه و کم هزینه تر بودن عملیات حذف بتن با آب فشار قوی مزیت دیگر این سیستم ها هستند. ضمنا فرآیند حذف بتن ها با اعمال پاشش آب توسط واترجت صنعتی بصورت یکنواخت انجام می گیرد. بعلاوه اینکه در حین زنگ بری و حذف خوردگی از فولاد به میلگرد ها آسیبی وارد نمی شود. کاربر در حین انجام عملیات هیدروبلاست نسبت به روش های دیگری با حجم آسیب به مراتب کمتری مواجه می شود.

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: