نازل واترجت صنعتی

۲ مرداد ۱۳۹۸

نازل یکی از مهم‌ترین اجزاء واترجت صنعتی است زیرا این بخش مستقیما دستگاه شوینده فشار قوی را به عملیات در حال اجرا مرتبط می‌کند. به دلیل اهمیت این بخش، استفاده از نازل مناسب و سرویس و نگهداری درست آن بسیار حیاتی است.

منفذ نازل واترجت صنعتی

                                                         نازل واترجت

هر دو فاکتور اندازه منفذ نازل و شکل آن بر روی میزان و طرح پاشش آب خارج شده از واتر جت صنعتی تاثیرگذار می‌باشند. قطر منفذ یا orifice ( قطر سوراخ در وجهی از نازل که آب از آن خارج می‌‎شود) فشار ایجاد شده در یک دبی خاص را تعیین می‌کند. یک منفذ کوچکتر در مقایسه با یک منفذ بزرگتر فشار یا بار بیشتری در یک دبی یا لیتر بر دقیقه معین ایجاد می‌کند. فشار نشان‌دهنده میزان نیروی مورد نیاز برای حرکت آب از میان منفذ نازل است.

شکل خروجی نازل طرح پاشش واترجت صنعتی را مشخص می‌کند که بطور کلی یک باریکه مستقیم یا پاشش پره‌ای (fan) است. هر چه طرح پاشش متمرکزتر یا باریک‌تر باشد، سطح کمتر اما با تاثیر بیشتر آب بر روی سطح پوشش داده می‌شود. طرح پاشش پره‌ای 14، 25 و 40 درجه متداول می‌باشند.

تفاوتی که اندازه نازل واترجت صنعتی ایجاد می‌کند.

                                                           نازل واترجت

برای مشاهده تفاوت ایجاد شده در دبی و فشار واترجت صنعتی در نتیجه اندازه نازل، دو نازل 065 و 040 را مقایسه کنید. در دبی 8 لیتر در دقیقه نازل 065 فشار 28 بار ایجاد می‌کند حال آنکه یک نازل 040 در همین دبی فشار 69 ارائه می‌نماید. تحت شرایط معین هر چه دبی و فشار بالاتر باشد تاثیر و قدرت تمیزکنندگی بیشتر است. برای مثال آب داغ در فشارهای بالاتر یعنی بیش از 200 بار ممکن است اندکی از قدرت پاک‌کنندگی خود را به دلیل تبخیر و اتلاف از دست بدهد.

برای اندازه‌گیری ابعاد منفذ نازل، ابعاد یک سوراخ دایره‌ای شکل دارای مساحت برابر با منفذ بیضی شکل واقعی بر حسب صدم و هزارم اینچ اندازه‌گیری می‌شود. البته اندازه نازل بطور کلی به شکل یک عدد کامل و نه اعشاری بیان می‌شود و عدد بیان شده الزاما برابر با قطر واقعی منفذ نیست. بعبارت دیگر یک نازل 65 یا 065 در متداول‌ترین سیستم دارای قطر 0.060 اینچ یا 1.52 میلیمتر است و نازل 4 یا 040 دارای قطر معادل 0.047 اینچ یا 1.19 میلیمتر است.

دسته‌بندی نازل‌ واترجت بر اساس اندازه

                                                         نازل واترجت

نازل‌های دستگاه واترجت صنعتی بر اساس اندازه طبقه بندی می‌شوند تا بتوان نازل واترجت را برای ایجاد دبی و فشار مورد نظر به راحتی انتخاب کرد. طبقه‌بندی نازل‌ها برای اغلب دبی و فشارها معمولا در یک جدول ارائه می‌شود که کار کردن با آن راحت است. برای یافتن اندازه نازل مناسب کافی است فشار عملیاتی مورد نظر از بالاترین ردیف مشخص شده و سپس در ستون مربوط به فشار مطلوب به سمت پایین حرکت کرده تا به ردیف معادل با دبی مدنظر نیست. اندازه خانه‌ای از جدول که در محل تقاطع ستون فشار و ردیف دبی مطلوب قرار دارد، همان اندازه نازل درست است.

اگر شماره نازل استاندارد برای فشار و دبی مدنظر موجود نبود، می‌توان از نازلی با اندازه کوچکتر یا بزرگتر ( تا 20%) استفاده کرد. البته باید توجه نمود که نازل بزرگتر باعث حفظ دبی و افت فشار می‌شود. حال آنکه هنگام انتخاب نازل کوچکتر فشار آب ثابت بوده و این آب باید از منفذ کوچکتری عبور کند در نتیجه به انرژی بیشتری نیاز دارد که ممکن است باعث تحمیل فشار اضافی به پمپ شود.

سایر اجزاء موثر در انتخاب سایز نازل

اجزاء دیگر واترجت صنعتی که بر روی  انتخاب سایز نازل در صورت عدم وجود نازل استاندارد تاثیرگذار می‌باشند، عبارتند از:

استفاده از Open gun یا Dump gun

در این حالت باید از نازل بزرگتر بعدی استفاده کرد تا از افزایش بیش از حد فشار در سیستم جلوگیری شود.

وجود سیستم تخلیه فشار

اگر دستگاه مجهز به سیستم تخلیه فشار یا pressure unloader باشد باید از نازل کوچکتر بعدی استفاده کرد زیرا در این حالت تخلیه کننده فشار بصورت اتوماتیک فلوی مازاد را بای‌پس می‌کند. بنابراین فشار مدنظر حفظ شده اما دبی اندکی کاهش می‌یابد.

سیستم تخلیه فلو یا جریان

در صورت وجود این سیستم باید از نازل بزرگتر بعدی استفاده شود. همانطور که ذکر شد اگرچه استفاده از نازل بزرگتر باعث اندکی افت در فشار می‌شود اما تضمین می‌کند که تمامی جریان یا فلو از نازل عبور خواهد کرد.  منفذ نازل بسیار کوچک باعث چرخش شیر تخلیه فلو تحت فشار می‌شود. اگر نوع unloader مشخص نیست بهتر است از نازل بزرگتر بعدی استفاده شود.

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: