استفاده از واترجت صنعتی برای شستشوی مبدل حرارتی

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸

مبدل های حرارتی تجهیزاتی هستند که انرژی گرمایی را بین دو یا چند سیال منتقل می نمایند. مبدل های حرارتی اکثرا از جنس استیل ضد زنگ هستند اما در مدل هایی از جنس آهن و آلومینیوم یا گرافیت هم ساخته می شوند. در اغلب صنایع مانند صنایع پتروشیمی، صنایع ساخت و تولید، غذایی و دارویی از این مبدل ها استفاده می گردد. رسوبات و آلودگی ها به مرور زمان باعث گرفتگی مبدل ها شده و در نتیجه راندمان آنها کاهش می یابد. در نتیجه در یک واحد صنعتی برای جلوگیری از اتلاف هزینه و انرژی، حذف رسوبات این مبدل ها و تمیز کردن آنها ضرورت دارد. روش کارآمد و حرفه ای برای برطرف کردن رسوبات مبدل حرارتی استفاده از دستگاه واترجت صنعتی می باشد. این دستگاه با اعمال آب پر فشار و نازل مناسب، آلودگی ها را با سرعت و کیفیت بالا از بین می برند.

آلودگی های مبدل های حرارتی

شستشوی مبدل حرارتیدر داخل مبدل حرارتی به مرور زمان رسوباتی مشاهده می شود. این رسوبات که عامل انسداد مبدل و تحمیل هزینه های اضافی به بخش های صنعتی هستند، از انواع مختلفی می باشند. بعضی از این رسوبات شامل ذرات و خوردگی ها و بعضی دیگر حاصل از واکنش های شیمیایی یا حاصل از انجماد یا کریستال شدن هستند. با گذشت زمان حجم رسوبات داخل مبدل افزایش یافته تا در نهایت در عملکرد مبدل اختلال ایجاد می کنند. بنابراین تعیین زمان مناسب نظافت و رسوب زدایی در حفظ راندمان مبدل و انتخاب تجهیز یا ابزار حرفه ای ضرورت پیدا می کند.

 

اثر آلودگی ها بر روی بازدهی تولید

بطور کلی رسوب مبدل دو اثر منفی به جای می گذارد. اول اینکه حجم موادی که از مبدل رد می شوند، کمتر می شود و دوم اینکه مبدل وظیفه انتقال حرارت را بر عهده دارد و وقتی رسوب مبدل دچار رسوب می شود، انتقال حرارت کمتر صورت می گیرد. در واقع زمانیکه یک مبدل حرارتی دچار رسوب می شود، بخشی از فرآیند تولید مختل می گردد. این اختلال، کیفیت یا بازدهی تولید را پایین می آورد. در واقع رسوبات از هر دو جنبه، مشکلاتی را در فرآیند تولید فراهم می آورند. در نتیجه برای جلوگیری از تحمیل هزینه ها، امر نظافت و شستشوی منظم مبدل حرارتی ضرورت پیدا می کند.

 

شستشوی مبدل حرارتی با واترجت

شستشوی مبدل حرارتی با واترجتشستشوی داخل مبدل حرارتی با استفاده از روش های مکانیکی و شیمیایی مختلفی انجام می شود. این روش ها معایب مخصوص به خود را داشته، در حالیکه استفاده از واترجت صنعتی این معایب را بر طرف نموده است. واترجت ها یک منبع آب ورودی نیاز دارند و بوسیله یک پمپ فشار آب ورودی از این منبع افزایش می دهند. آب پر فشار با هدایت مناسب توسط نازل به داخل حفره های مبدل حرارتی وارد می شود. برای حذف موثر رسوبات از منافذ و خل و فرج لوله های مبدل، استفاده از واترجت صنعتی فوق فشار قوی آب گرم نتیجه موثرتری خواهد داشت. بسته به نوع رسوبات و آلودگی ها، نازل مناسب برای حذف آلودگی ها انتخاب می شود. عدم استفاده از ماده شوینده و حذف رسوبات با آب فشار قوی سازگاری این روش را با محیط زیست می رساند. مواد شوینده می توانند به اپراتور و لوله های مبدل حرارتی آسیب وارد نمایند.

 

نکات مهم در شستشوی مبدل با واترجت صنعتی

گزینه مناسب برای شستن مواد روغنی و چرب مبدل حرارتی، واترجت صنعتی 500 بار آب گرم می باشد. اما برای حذف آلودگی های سخت تر واترجت صنعتی با فشار بالاتر و نازل مخصوص مورد نیاز است. برای مدیریت هزینه و بازدهی مناسب، بهتر است از فشار های پایین شروع شده و به تدریج فشار آب افزایش یابد تا نتیجه مناسب حاصل شود. فرآیند شستشو تا زمانی باید ادامه یابد که لوله های سطح شفافی را پیدا کنند. تعیین برنامه منظم شستشوی مبدل، نکته مهم دیگر در این روش می باشد. برنامه منظم از پیش تعیین شده از بحرانی شدن وضعیت جلوگیری می کند.

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: