چرا شمع ها را با واترجت باید تخریب کرد؟

۲۷ آذر ۱۳۹۶

شمع ها در سازه ها به منظور تحمل بارهای عمودی در اعماق بیشتر به کار برده می شوند. عموما در مکان هایی که سطحی سست دارند مانند اسکله ها مورد استفاده قرار می گیرد. شمع ها از قبل ساخته و در نقاط مورد نظر نصب و یا به اصطلاح کوبیده می شوند. شمع ها شامل سه نوع عمده فلزی، بتنی و چوبی می باشند. در شمع های بتنی، پس از قرار گیری در موضع مشخص شده، جهت اتصال به سازه اصلی لازم است سر آن برای اتصال به سازه بتنی آماده سازی شود. جهت آماده سازی شمع های بتنی از تخریب بتن با واترجت استفاده می شود. واترجت بتن را تخریب کرده و میلگردها را سالم باقی میگذارد. بدین ترتیب امکان اتصال به بتن جدید امکان پذیر می باشد.

انواع شمع بتنی

شمع بتنی به دو صورت مسلح پیش ساخته یا مسلح رخته شده در محل می باشد. شمع های پیش ساخته نباید دارای عیبی بوده و یا ترکی در آن باشد. حداقل مقاومت فشاری که شمع ها باید تحمل کنند 250 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است. همچنین از لحاظ هندسی، اگر یک خط بین مرکز سطح مقطع و یک خط از لبه دو سطح مقطه ترسیم شود، اختلاف فاصله بین این دو خط نباید بیشتر از 2.5 سانتیمتر باشد [عمران سافت].

تخریب بتن شمع ها

در شمع های بتنی ریخته شده در محل، انتهای شمع که بالاتر از سطح فونداسیون قرار می گیرد، پس از مرحله 7 روزه، لازم است بتون اضافه تخریب شود. همچنین سر شمع های پیش ساخته نیز به طور کامل تخریب شده و میلگردهای آنها باقی می ماند. تخریب بتن شمع های مسلح با استفاده از واترجت صنعتی یا چکش برقی انجام می شود.

تخریب بتن شمع ها با استفاده از چکش برقی یا هیدرولیکی موجب ایجاد ترک در شمع می شود. ترک های مویی در شمع ها با توجه به بار فشاری که روی آن وجود دارد موجب خسارت به سازه در زمان تکمیل ساخت و ساز می شود. ایراداتی که در اثر ایجاد ترک مویی در شمع به وجود می آید شامل موارد زیر می شود:

 •  – رشد ترک مویی براثر بارهای داینامیک
 •  – نفوذ یون های نیترات و کلرات
 •  – نفوذ رطوبت و زنگ زدگی میلگردها

بر اثر نفوذ رطوبت و زنگ زدگی میلگردها، ذرات اکسید آهن موجب افزایش فشار و ترکیدگی شمع ها می شود. در اثر خوردگی میلگرد و همچنین تخریب شمع، مقاومت فشاری آن به شدت کاهش پیدا کرده و موجب شکست سازه می شود. در بسیاری از پروژه ها اگر در اثر تخریب بتن با پیکور، آسیب به قسمت های دیگر شمع وارد شود، پیمانکار موظف به ترمیم قسمت های آسیب دیده می شود. این در حالی است که ترک های مویی بسیاری در اثر ضربات موضعی چکش برقی ایجاد می شود که بسیاری از آنها قابل رویت نیستند.

روش دیگر تخریب بتن شمع های بتنی، استفاده از واترجت صنعت فوق فشار قوی است. واتر جت ها با فشار بالای آب به بتن نفوذ کرده و ملات سیمان را از سنگدانه ها جدا کرده و به تدریج به داخل بتون نفوذ می کند.

تخریب بتن شمع با واترجت صنعتی

واترجت صنعتی از فشار 50 بار تا 3000 بار در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. واترجت های با فشار پایین به نام کارواش نیز شهرت دارند. لیکن فشار 1000 تا 3000 بار برای تخریب بتن مورد استفاده قرار می گیرد. در مواردی که بتون دچار عیوبی نظیر خوردگی و کرمو شدگی باشد، فشار 1000 تا 2000 قابل استفاده است ولی برای سازه های سخت تر مثل شمع و ستون سازه ها از فشار متوسط 2500 بار استفاده می شود.

تخریب بتن مسلح با واترجت صنعت فوق فشار قوی دارای مزایای زیر می باشد:

 • – عدم ایجاد ترک مویی در شمع ها
 • – عدم ایجاد ضربه و خرابی در شمع ها
 • – قابل کنترل بودن تخریب بتن
 • – عدم آسیب به میلگردها
 • – ایجاد سطح مضرس جهت پیوند با بتون جدید
 •  – عدم ایجاد آلودگی در محیط کارگاه

با توجه به مطالب فوق، مناسب ترین پیشنهاد برای تخریب بتن شمع ها واترجت صنعتی فوق فشار قوی است. شرکت های متعددی در ایران به ارائه خدمات واترجت می پردازند. در این میان شرکت های محدودی هستند که از واترجت فوق فشار قوی استفاده می کنند که هریک دارای مزایا و معایبی هستند:

واترجت صنعتی فالش

دستگاه های واترجت فالش آلمان (Flach)، تا فشار 3000 بار و دارای تنوع بالای اکسسوری برای کاربردهای مختلف می باشد، به طوری که با یک بار خرید دستگاه می توان با اضافه کردن قطعات ارزان قیمت جانبی، کاربردهای مختلفی را با بالاترین راندمان به انجام رساند. در کنار بهره مندی از استانداردهای آلمان، تنوع بالای محصولات فالش از مزیت های بزرگ این برند می باشد. همچنین توجه به کاربر از دیگر مزیت های بزرگ فالش است. محصولات فالش کاملا مطابق با نحوه استفاده در کاربردهای مختلف طراحی شده که موجب افزایش راندمان نهایی عملیات می شود. به عنوان نمونه، در مقایسه با سایر برندهای فعال در ایران، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 •  – وزن سبک گان حتی در فشار 3000 بار، به دلیل استفاده از آلیاژهای سبک و مقاوم
 •  – تنوع اکسسوری برای تخریب بتن شامل گان دستی، ابزارهای دستی تخریب بتن سقف و دیوار، ربات نیمه خودکار و ربات تخریب بتن
 •  – تنوع نازل برای تخریب بتن سطوح مختلف

همچنین بزرگترین مزیت دستگاه های واترجت فالش خدمات پس از فروش آن در ایران می باشد، چرا که این شرکت تنها شرکتی است که دستگاه و تمام قطعات یدکی و مصرفی آن را در انبار خود همیشه موجود دارد و خدمات پس از فروش واقعی ارائه می دهد.

از مهمترین مزیت دیگر استفاده از دستگاه های فالش در ایران، این است که نمایندگان فنی این شرکت در آلمان دوره دیده و در تیم اجرایی خود، برخوردار از اساتید دانشگاهی در رشته های مهندسی مکانیک بوده و علاوه بر برگزاری دوره های آموزشی فنی واترجت و ایمنی، به ساخت مکانیزم جهت تسهیل عملیات در سایت های عملیاتی نیز می پردازند. چنین تیمی بهترین پیشنهادات فنی و اجرایی را ارائه می دهد.

سایر دستگاه های واترجت

دستگاه های واترجت برندهای مطرح در ایران دارای مشخصه های فنی نزدیک به هم می باشند لیکن اختلافات آنها را می توان در عموامل زیر جستتجو نمود:

دبی آب

تحقیقات شرکت Falch آلمان نشان می‌دهد که دو دستگاه که توان یکسان 250 کیلووات دارند لزوماً راندمان یکسانی در تخریب بتن ندارند. این تست با دو دستگاه، یکی 1000 بار با دبی 130 لیتر بر دقیقه و دیگری با 2500 بار و دبی 52 لیتر بر دقیقه صورت گرفته است و هر دو دستگاه به یک ربات مشابه Aqua cutter متصل شده بودند و در نهایت نتایج تست نشان می‌دهد که دستگاهی که فشار 2500 بار دارد در حدود 17 درصد راندمان تخریب بالاتری نسبت به دستگاه مشابه خود با فشار 1000 داشته است هرچند که دبی دستگاه 2500 بار 52 لیتر بر دقیقه و دبی دستگاه 1000 بار 130 لیتر بر دقیقه می‌باشد. شایان ذکر است که توان هر دو دستگاه از نظر کیلوواتی و موتور دیزل به کار رفته در آنها کاملا یکسان بوده و در نتیجه مصرف سوخت یکسانی هم داشته‌اند.

راندمان تخریب بتن در فشارهای مختلف واترجت صنعتی

مقایسه فشار و دبی در دستگاه های واترجت صنعتی

همانطور که در نمودار قابل مشاهد است، در توان یکسان دستگاه، تاثیر  افزایش فشار در افزایش سرعت تخریب بتن بیشتر از تاثیر افزایش دبی می باشد. در مقاله ای که در آینده منتشر می شود، سایر اثرات دبی بر سرعت تخریب بتن مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

 

 

 

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: