کاربرد ها و مزایای استفاده از روش هیدروبلاست با واترجت صنعتی

۲۸ خرداد ۱۳۹۸

روش هیدروبلاست با واترجت صنعتی روشی است که حذف آلودگی ها و عملیات های گوناگون تخریب یا ترمیم را با استفاده از آب پر فشار انجام می دهد. این روش سریع ترین راهکار برای جایگزینی شیوه های سنتی استفاده از شن و ماسه و دیگر مواد ساینده می باشد. از تمیز کردن سطوح کف تا برش فلزات، هیچ روش دیگری قادر به حذف بدون آسیب لایه های نامطلوب نمی باشد. هیدروبلاست یا آب تخریب با دستگاه واترجت صنعتی فشار قوی و فوق فشار قوی صورت می گیرد و تنها تعداد محدودی از امور نظافتی با این روش قابل انجام نیستند.

مکانیزم هیدروبلاست با واترجت

هیدروبلاست با واترجت صنعتیهیدروبلاست در لغت به معنای آب تخریب می باشد و عبارت هیدروبلاست با واترجت صنعتی به مکانیزم شستشوی سطوح داخلی و بیرونی با آب پر فشار اطلاق می شود. در این روش آب پر فشار خروجی از واترجت صنعتی به سطح برخورد نموده و باعث شکست پیوند آلودگی ها با سطح می گردد. هیدروبلاست در دو دسته فشار قوی و فوق فشار قوی بر حسب فشار کاری 690 تا 1700 بار ( فشار قوی) و بیش از 1700 بار ( فوق فشار قوی) تقسیم می شوند. در این روش تنها آب فشار قوی و تجهیزات جانبی حرفه ای بکار می آیند و مواد ساینده، شیمیایی و سمی خطرناک استفاده نمی گردند. جریان آب مورد استفاده در این روش دارای فشار بسیار بالایی است و بنابرین کاربر بایستی مراقب سطوح حساس و افراد یا حیوانات باشد.

کاربرد های هیدروبلاست با واترجت صنعتی

طیف گسترده ای از کاربرد ها با دستگاه واترجت صنعتی و در روش هیدروبلاست قابل انجام است. این کاربرد ها شامل شستشوی مبدل حرارتی و مخازن، جرم گیری لوله ها، رفع آلودگی تجهیزات و قطعات صنعتی، نظافت محوطه بیرونی و سطوح داخلی، تخریب یا ترمیم بتن، تمیز کردن بدنه کشتی، رنگ بری و زنگ بری می شود. بعضی از این کاربرد ها در ادامه بیشتر تشریح می گردند.

ترمیم سطوح

روش هیدروبلاست با واترجت در فشار های پایین تر برای حفاظت از سطوح و ترمیم آنها کاربرد دارد. برای مثال در مکان هایی که سطح بتن عقب رفته و خوردگی سطح فلزی آغاز شده، روش هیدروبلاست سطح بتن برای حذف بتن های تخریب شده به منظور جایگزینی با بتن های جدید و حفظ ساختار سطح بکار گرفته می شود.

حذف آلودگی ها

هیدروبلاست با واترجت صنعتیهیدروبلاست با واترجت برای حذف طیف گسترده ای از آلودگی های سر سخت که دارای دسترسی دشواری هستند، ، بصورت ایمن استفاده می شود. این موضوع بدین خاطر است که در روش مذکور از هیچگونه ماده اضافی مانند ذرات ساینده برای حذف آلودگی ها استفاده نمی گردد. این روش جهت حذف آلودگی های روغنی، رنگ ها، زنگ زدگی و دیگر آلودگی ها و جرم های سطوح مختلف کاربرد دارد.

 

حذف رنگ های عمیق از روی سطح فلزات

با استفاده از هیدروبلاست با واترجت، رنگ روی سطح فلزات بطور موثر از بین می روند. این فناوری برای طیف گسترده ای از مکان ها از جمله پارکینگ، سد ها، پل ها، تاسیسات تصفیه آب، تونل ها و نیروگاه های هسته ای کاربرد دارد.

مزایای استفاده از روش هیدروبلاست

هیدروبلاست با واترجت صنعتیاستفاده از دستگاه واترجت صنعتی برای عملیات هیدروبلاست مزایای متعددی را به همراه دارد. در این روش هیچگونه مواد شیمیایی سمی یا خورنده مورد نیاز نیست و در طول فرآیند تنها از آب استفاده می شود. بعلت اینکه مواد شیمیایی در این روش مورد نیاز نیست، هیدروبلاست با واترجت باعث آلودگی نمی شود و بنابراین این روش سازگاری خوبی با محیط زیست دارد. نبودن ماده شیمایی در این فرآیند، استفاده از آب به تنهایی و تقسیم سطح بتن یا دیگر سطوح به بخش های کوچکتر باعث شده تا این روش دارای ریسک پایینی باشد. دقیق بودن این روش یکی دیگر از مزایای آن به حساب می آید که برش دقیق مواد پلمیری و سطوح فلزی را فراهم آورده است.

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: