استفاده از واترجت صنعتی در شرایط اضطراری

۲۱ اسفند ۱۳۹۷

استفاده از دستگاه‌های واترجت صنعتی در عملیات صنعتی گوناگون به نتایج عالی، سرعت بالا و ضایعات کم می‌انجامد. هنگام کار با واترجت‌های فوق فشار قوی فشار بالای جریان آب عامل شوینده است و در نتیجه نیاز به استفاده از مواد شیمیایی مضر و ناسازگار با محیط زیست حذف می‌شود. مزایای ذکر شده موجب شده است تا استفاده از واتر جت صنعتی به روشی محبوب برای نظافت روزانه و دوره‌ای در بسیاری از صنایع تبدیل شود. اما استفاده از این دستگاه محدود به عملیات نظافتی از پیش برنامه‌ریزی شده نیست و در بسیاری از شرایط اضطراری نیز می‌توان از این دستگاه کارآمد بهره برد. در ادامه برخی شرایط خاص که در آنها می‌توان از واترجت استفاده نمود با ذکر مثال بیان شده‌اند.

رفع گرفتگی لوله‌های فاضلاب با واترجت صنعتی

در سال 2018 تصادف زنجیره‌ای سنگینی بین 25 خودرو در یکی از جاده‌های آلمان به وقوع پیوست. علت تصادف بارندگی سنگین و باقی ماندن آب بر روی جاده بود. در حقیقت حجم آلودگی در سیستم فاضلاب قدیمی و 25 ساله جاده به حدی رسیده بود که لوله‌های تخلیه آب کاملا بسته شده و قادر به هدایت آب و خارج نمودن آن از سطح جاده نبودند.

در ابتدا تلاش شد تا رسوبات سخت شده لوله‌ها به شیوه سنتی و با استفاده از یک کاتر جدا شود اما شیوه اتخاذ شده بسیار زمانبر و عملا ناکارآمد بود. در ادامه و بر اساس یک انتخاب هوشمندانه از دستگاه‌های واترجت صنعتی فوق فشار قوی فالش با فشار عملیاتی 2500 بار و یک ربات لوله شوی برای رفع گرفتگی لوله‌های فاضلاب و رسوب زدایی از آنها استفاده شد. استفاده از این راهکار، خروجی روزانه عملیات را 10 برابر افزایش داد و پس از تمیز شدن کامل شبکه کانال 13 کیلومتری، شرایط حرکت ایمن خودروها حتی در بارندگی شدید تامین گردید.

رفع گرفتگی کوره بلند

ساعت 7 صبح، کارکنان یک شرکت خدمات نظافتی فعال در زمینه شستشوی مبدل حرارتی، لوله و سیستم‌های صنعتی یک درخواست فوری از نیروگاه تولید همزمان گرما و برق واقع در مانهایم دریافت کردند. ورودی تغذیه کوره بلند در کارخانه زباله سوزی دچار گرفتگی شده بود و حذف مواد باقی مانده از طریق روش‌های متعارف امکان پذیز نبود. شرکت پیمانکار خدمات نظافتی نیروگاه برای رفع مشکل با کمپانی فالش تماس گرفت و تیم فالش در کمتر از 3 ساعت به نیروگاه رسید. عملیات باز کردن ورودی کوره و رفع گرفتگی ناشی از ضایعات سخت شده با استفاده از یک واترجت صنعتی فوق فشار قوی 2500 بار و لنس دستی انجام شد. نکته بسیار مهم این عملیات انجام آن بدون خاموش کردن کوره بود زیرا توقف کار کوره بلند در نیروگاه موجب تحمیل هزینه بسیار بالا به مجموعه می‌شود.

حذف ضایعات باقی‌مانده از سیل

سیل عظیم ناشی از بادهای موسمی غیرطبیعی و شدید سال 2011 در تایلند موجب آسیب دیدگی 6 میلیون هکتار یا بعبارتی 12% از مساحت کل تایلند شد و تقریبا 400 قربانی بر جای گذاشت. شهر بانکوگ نیز از این سیل در امان نماند و به ویژه نواحی صنعتی شمال شهر دچار خسارات جدی گردیدند. در اواخر سال 2011 حجم آب فرو نشست و عملیات پاکسازی آغاز شد.

در این عملیات به منظور پاکسازی سریع و موثر بخش‌های آسیب دیده صنعتی از 300 دستگاه واترجت صنعتی با فشار عملیاتی 300 بار استفاده شد. اولویت‌های پیمانکار این عملیات در انتخاب کمپانی تولیدکننده دستگاه‌های واترجت تحویل سریع دستگاه‌ها ( با توجه به تعداد قابل توجه آنها)، مقاومت و استحکام بالای دستگاه‌ها برای استفاده در شرایط کاری سخت و سهولت کاربری بود زیرا در شرایط نیازمند سرعت عمل بالا فرایند آموزش و آماده سازی تعداد قابل توجهی نیروی خدماتی برای کار با دستگاه‌ها خود به یک چالش تبدیل می‌شود. با ارسال درخواست واترجت‌ها به کمپانی فالش آلمان، در کمتر از چند هفته دستگاه‌ها به پیمانکار تحویل داده شد و به لطف سرویس آموزش در محل این کمپانی، عملیات پاکسازی پیش از شروع ساخت و ساز مجدد به شیوه‌ای باکیفیت و مقرون به صرفه در حداقل زمان ممکن انجام شد.

حذف رنگ قدیمی از سطوح وسیع

پل لیما در شهر ویانا دو کاستلو پرتغال یک پل ارتباطی مهم از لحاظ ترافیک تجاری و حمل و نقل در این شهر است. در برخی نقاط این سازه، بتن فرسوده و دچار ترک خوردگی شده بود. لایه برداری کامل پوشش رنگ قدیمی پل به منظور تخمین میزان آسیب دیدگی ضروری بود.

بعد از چند تست مقایسه‌ای تصمیم نهایی در خصوص روش رنگ برداری اتخاذ شد. آزمایشات نشان می‌داد که سندبلاست راهکاری مناسب برای این عملیات نمی‌باشد. هزینه‌های سندبلاست بسیار بالا بود، دفع ضایعات برجای مانده خود چالشی بزرگ به شمار می‌آمد و نتیجه به دست آمده نیز چندان مطلوب نبود.

برای انجام این عملیات از ترکیب خلاقانه یک واترجت صنعتی فوق فشار قوی با فشار عملیاتی 2500 بار و دبی 20 لیتر در دقیقه، نازل pointspeed و نازل دیوارشوی Twisterبا قابلیت مکش مستقیم استفاده شد. این ترکیب مناسب امکان انجام عملیات را به شیوه‌ای مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست با سرعت فراتر از انتظار 6 متر مربع در یک ساعت فراهم کرد.

عملیات رنگ برداری از بخش‌های گوناگون پل با ویژگی‌های متفاوت با توجه به قابلیت تنظیم سرعت نازل به راحتی و بدون وارد نمودن آسیب بیشتر به بتن انجام شد. در این عملیات نازل دیوارشوی Twister یک تجهیز جانبی مکمل مناسب برای بخش‌های کوچکتر بود و سیستم مکش مستقیم، ذرات آلودگی را بلافاصله جمع آوری کرده و از ورود آنها به داخل آب جلوگیری می‌کرد.

با استفاده از این راهکار، پوشش رنگ این سازه پیچیده از مساحتی بالغ بر 30 هزار مترمربع در تنها 190 روز برداشته شد و پرداخت بهینه برای پوشش دهی مجدد فراهم گردید.

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: