10 مشخصه ای که واترجت شستشو باید داشته باشد – قسمت دوم

۲ خرداد ۱۳۹۷

شستشوی سطوح در صنعت به دلیل آلودگی هایی مثل رنگ، کک قیر، نفت، پلیمر و… با شستشوی سطوح در حالت عمومی متفاوت است. نظافت صنعتی مستلزم مواد شوینده قوی یا دستگاه واترجت شستشوی فشار قوی برای شستشوی آلودگی های سخت و غیر متعارف آن است. برای شستشوی صنعتی می توان از واترجت شستشو با فشار قوی بدون استفاده از مواد شوینده شیمیایی استفاده نمود و نتیجه قابل قبول بدست آورد ضمن آنکه آسیبی نیز به تجهیزات صنعتی وارد نخواهد شد. از این رو هر شرکت خدماتی که به نظافت صنعتی مشغول است اقدام به خرید دستگاه نظافتی می کند. در بخش اول، 3 مشخصه اصلی دستگاه های واترجت شستشو معرفی شد و در این مقاله به ادامه مشخصه های پرداخته شده است.

4- کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری با استفاده از واترجت شستشو

راه های جایگزین واترجت شستشو در صنایع شامل پیگ زنی، شستشوی شیمیایی، سندبلاست و یا سایش با سایر مواد ساینده می شود. در اینجا به برخی از زمینه های پرکاربرد واترجت شستشو اشاره می شود تا تاثیر آن در کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری روشن شود:

شستشوی مبدل حرارتی

شستشوی مبدل حرارتی با مواد شیمیایی مشکلات زیر را پدید می آورد:

  1. تسریع در خوردگی فلز مبدل حرارتی در مرور زمان
  2. تاثیر در سطح داخلی تیوب های مبدل که باعث تسریع در رسوب گیری مبدل می شود

استفاده از واترجت شستشو آسیبی به سطح مبدل وارد نمی کند. نازل واترجتی که برای شستشوی مبدل حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد، دارای 3 نوع خروجی برای آب است:

  1. پاشش از جلو: این خروجی باعث باز شدن رسوبات و گرفتگی تیوب می شود.
  2. پاشش از دیواره: این خروجی با زاویه 90 درجه نسبت به نازل بوده و مستقیمابه دیواره پاشش می شود. به همین دلیل بیشترین اثر را برای کندن رسوبات دیواره ها دارد.
  3. پاشش از عقب: این خروجی با زاویه 135 درجه موجب بیرون راندن مواد و تسهیل در پیشروی نازل در تیوب می شود.

با این نازل ها که به صورت ثابت یا چرخشی هستند، هر نوع آلودگی در تیوب ها تمیز می شود. آب اثر خوردگی روی سطوح مبدل ندارد و همچنین به سطح میکروسکوپی تیوب ها  آسیبی نمی رساند. به همین دلیل بعد از شستشوی مبدل با واترجت صنعتی، مبدل با بالاترین کارایی می تواند به چرخه تولید در صنایع بازگردد.

به دلایل فوق، در مقالات مربوط به شستشوی مبدل، بهترین روش شستشوی مبدل حرارتی، استفاده از واترجت شستشو اعلام شده است.

شستشوی مخازن

مخازن در صنایع مختلف و در فضاهای مختلفی کاربرد دارد و با هر نوع موادی که در آن وجود داشته باشد دچار رسوب گرفگی شده و به شستشو نیاز خواهند داشت. به همین دلیل، نظافت مخازن، از شستشوی منابع آب شهری تا مخازن نفتی را شامل می شود. شستشوی منابع آب جزء ساده ترین فرآیندهای شستشو می باشد. برای این منظور می توان از یک واترجت صنعتی با فشار حداکثر 500 بار، و با استفاده از نازل صحیح، مخزن را به طور کامل تمیز نمود. استفاده از مواد شیمیایی و سند بلاست روش های دیگر شستشوی مخازن هستند که در هربار نظافت به مخزن آسیب می رسانند. استفاده از مواد شیمیایی برای شستشوی مخازن فلزی موجب تسریع در خوردگی آنها می شود. نظافت مخازن با واترجت شستشو از پوسیدگی زود هنگام مخازن جلوگیری می کند.

شستشوی تجهیزات

شستشوی تجهیزات صنعتی

شستشوی تجهیزات صنعتی

ماشین آلات و تجهیزات صنعتی در معرض آلودگی های روغنی و ضایعات تولید قرار دارند. این آلودگی ها به مرو موجب خوردگی سطوح، کاهش طول عمر و کاهش بازدهی تولید می گردد. نظافت دوره ای این تجهیزات علاوه بر افزایش عمر آنها، موجب سودآوری بیشتر واحد صنعتی می گردد. استفاده از واترجت شستشو برای نظافت صنعتی این تجهیزات مزایای زیر را به همراه دارد.

نظافت کامل تمام سطوح

جت آب می تواند به تمام روزنه های سطح وارد شده و آلودگی را خارج نماید. همچنین سطوحی که به راحتی در دسترس قرار نمی گیرند با واترجت نظافت می شوند.

عدم آسیب به سطوح

استفاده از سندبلاست یا برس های سیمی یا ابزارهایی که به طور معمول برای شستشوی تجهیزات استفاده می شود، باعث لایه برداری از سطح می شود. استفاده از مواد شیمیایی نیز سرعت خوردگی سطح تجهیزات را افزایش می دهد. واترجت شستشو با با فشار آب تا 3000 بار هیچ آسیبی به سطح وارد نمی کند و درعین حال هرگونه ماده غیر فلزی را از سطح جدا می کند که باعث تمیزی منحصر به فرد می گردد.

سرعت بالا

یکی از معیارهای مهم در نظافت صنعتی، سرعت است که در این زمینه واترجت در میان تمام روش های موجود برای نظافت تجهیزات صنعتی، سرعت و کارایی بالاتری دارد. این امتیاز به دلیل ابزارهای جانبی متنوع و کاربردی واترجت به وجود آمده است.

مشاهده مشخصه های قبلی

 

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: