10 مشخصه ای که واترجت شستشو باید داشته باشد

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

خوشبختانه در سال های اخیر با پیشرفت دانش مدیریتی در صنایع و کسب و کارها مواجه هستیم به طوری که استاندارد جزء مولفه های اساسی صاحبان صنایع قرار دارد. استاندارد سازی علیرغم هزینه اولیه ای که ممکن است به مجموعه تحمیل کند، با بهینه سازی در زمینه های مختلف، موجب منفعت بیشتر مجموعه می گردد. یکی از این موارد، استاندارد سازی در زمینه نظافت صنعتی است. روش و تکنولوژی توصیه شده در بسیاری از کاربردهای نظافتی، استفاده از واتر جت صنعتی است. واترجت صنعتی فشار قوی و فوق فشار قوی، واترجت صنعتی آب گرم و آب سرد، و همچنین کارواش صنعتی مواردی هستند که تحت عنوان واتر جت مورد استفاده قرار می گیرد. واترجت شستشو برای کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد نظیر:

 – شستشوی سطوح با شامل شستشوی مراکز تجاری اداری، شستشوی کف پالایشگاه و پتروشیمی، شستشوی سطوح روغنی و…

– شستشوی دیوار و نماشویی شامل شستشوی نمای ساختمان های تجاری اداری و شستشوی نمای ساختمان های صنعتی

– شستشوی ماشین آلات صنعتی شامل شستشوی شستشوی ماشین آلات سنگین، شستشوی تجهیزاتت صنعتی

– شستشوی ماشین آلات راهداری و ماشین آلات عملیات عمرانی

– شستشوی مخازن شامل شستشوی مخازن شهری، شستشوی مخازن آب و نفت و مواد خوراکی و…

واترجت شستشو باید 10 ویژگی داشته باشد. در ادامه به بیان این مشخصه ها خواهیم پرداخت:

 

1- واترجت شستشو باید دارای فشار واقعی باشد

آنچه که باعث شستشوی سطوح می شود نیروی موثری است که از برخورد جت آب با سطح ایجاد می شود. در این نیروی موثر، دبی و فشار آب تاثیر گذار است و از این رو فشار واقعی دستگاه در تصمیم گیری برای خرید یک دستگاه واترجت شستشو دارای اهمیت است. بسیاری از واتر جت ها نشانگری برای نمایش فشار خروجی دستگاه ندارند. همچنین فشار خروجی در برخی از واتر جت ها کمتر از مقداری است که در دستگاه نمایش داده می شود. این مساله موجب می شود هزینه پرداختی شما بابت واترجت شستشو هدر رود. قیمت واترجت براساس فشار و دبی آن تعیین می شود به همین دلیل حقیقی بودن فشار نمایش داده شده دستگاه علاوه بر افزایش کارایی آن موجب صرفه جویی در هزینه های شما هواهد شد.

 

این مساله در مورد دبی واترجت شستشو نیز صادق است. لیکن باید به این نکته توجه داشت که عوامل مختلفی موجب افت فشار می شوند. منظور از فشار واقعی، این است که دستگاه در حالت عادی کارکرد دستگاه دارای فشار واقعی باشد. عواملی مانند استفاده از متراژ بالای شیلنگ، نشتی اتصالات، آسیب دیدن نازل (گشاد شدن نازل) مواردی هستند که موجب افت فشار می شود.

 

2- ایمنی در واترجت شستشو

از مهمترین مولفه های هر ابزار صنعتی داشتن ایمنی برای اپراتور و همچنین سایر افراد حاضر در محیط است. واترجت شستشو باید دارای ایمنی لازم باشد که شامل موارد زیر می باشد.

 – دستگاه باید emergency stop داشته باشد

– پمپ دستگاه باید دارای burst disc باشد

– پمپ باید دارای rupture disc باشد و همچنین دارای محدوده فشار بوده و این محدوده درست باشد.

– تمام اتصالات مادگی سوراخ تخلیه فشار داشته باشد

– شیلنگ های بالای 1200 بار غلاف ایمنی داشته باشد یا روی آن روکش بکشند.

– تفنگی باید ضامن داشته باشد.

– روی شیلنگ اتصالات هرزگرد استفاده شده باشد. اتصال به تفنگی باید با هرزگرد باشد تا اپراتور بتواند به راحتی از آن استفاده کند.

– در صورت استفاده از فشار بالای 500 بار لازم است لباس ایمنی مناسب با فشار، چکمه، محافظ چکمه، کلاه ایمنی و گوشی استفاده شود.

 

مشاورین شرکت منیب در زمینه ایمنی دستگاه و ایمنی اپراتور، دوره های آموزشی لازم را برای خریداران واترجت شستشو برگزار می کنند تا این اطمینان حاصل شود که از این تکنولوژی با آگاهی کامل استفاده می شود. همچنین برای صنایعی که دستگاه های واترجت شستشو را اجاره می کنند نیز، علاوه بر اینکه از دستگاه های ایمن استفاده می کنند، می توانند از آموزش ایمنی و HSE نیز بهره مند باشند.

 

3- سهولت در استفاده از واترجت شستشو

واترجت شستشو دارای دو قسمت عمده است: واحد تامین فشار و واحد عملیات. واحد تامین فشار با توجه به توان دستگاه ابعاد مختلفی می تواند داشته باشد با اینحال، نوع طراحی دستگاه های واتر جت به گونه ای است که برای استقرار روی یک کفی یا به صورت مستقل قابل استفاده باشد. تریل جت فارلش به گونه ایست که توسط دو نفر به راحتی قابل جابجایی است. از طرف دیگر، دستگاه واترجت شستشو طوری طراحی شده است که کاربر به راحتی بتواند با دستگاه کار کند و از نمایشگر آن برای اطلاعات لازم شامل: فشار عملیاتی، دبی، ساعت کارکرد دستگاه، زمان سرویس دستگاه، میزان آب و گازوئیل موجود، و اشکالات احتمالی را مشاهده نماید. همچنین در دستگاه ها فالش می توان دستگاه را براساس فشار یا سرعت موتور (دور بر دقیقه) تنظیم نمود، در این صورت امکان کنترل بهتر در پروژه های مختلف برای اپراتور فراهم می شود.

 

در واحد عملیات که نازل واتر جت در این قسمت قرار دارد، نقش اپراتور پررنگ تر می شود. تجهیزات جت آب مثل تفنگی باید سبک و مستحکم باشند تا خستگی اپراتور را به حداقل برساند و سرعت عملیات را افزایش دهد. انعطاف پذیری این تجهیزات با توجه به عملیات نیز دارای اهمیت است. اتصل هرزگرد شیلنگ به تفنگی باعث تسهیل در انجام عملیات در واترجت شستشو می شود.

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: