مضرس کردن بتن با واترجت صنعتی

۲۱ بهمن ۱۳۹۷

مضرس کردن بتن (scabbling یا scappling) یک فرآیند مکانیکی مهم است که تحت آن لایه نازکی از سطح بتن برداشته شده و سطح زیرین زبر و ناهموار می‌گردد. با انجام این عملیات حذف علائم و خط کشی جاده و آماده سازی سطح برای اعمال دوغاب با رنگ امکان پذیر می‌شود. همچنین این عملیات بصورت گسترده برای ایجاد خواص ضدلغزندگی در سطح مورد استفاده قرار می‌گیرد.. بصورت سنتی scabbling با استفاده از ابزاری همانند چکش و تیشه انجام می‌شد. امروزه با پیشرفت‌های صورت گرفته در تکنولوژی از روش‌های سریع‌تر، ایمن‌تر و کارآمدتر برای انجام این عملیات استفاده می‌شود. یکی از بهترین روش‌ها برای ایجاد اثر Scabbled استفاده از واترجت صنعتی فوق فشار قوی است.

دلایل مضرس کردن بتن

مضرس کردن بتن

با توجه به ویژگی‌های خاص ایجاد شده به دلیل مضرس کردن بتن ، این عملیات در بسیاری صنایع رایج می‌باشد. اما دقیقا چرا عملیات مضرس کردن بتن انجام می‌شود؟

1- حذف آلودگی‌ها، رنگ و مواد چسبنده

مضرس کردن بتن به ویژه در حذف مواد ناخواسته از روی سطوح بتنی بسیار سودمند است. چه این لایه ناخواسته لاتکس، رنگ، زنگ، گریس باشد چه غشای ضد آب، عملیات مضرس کردن با حذف این لایه باعث می‌شود که سطح بتن ظاهری مشابه با روز اول پیدا کند.

2- آماده سازی بتن برای پرداخت ثانویه

مضرس کردن بتن غالبا به دلیل زبرسازی سطح این ماده و آماده سازی آن برای بتن ریزی جدید انجام می‌شود تا بتن جدید به خوبی به لایه زیرین متصل شود.

3- ایجد خواص ضدلغزش

یکی دیگر از دلایل مضرس کردن بتن کاهش میزان لغزندگی آن است. هنگامی که سطوح بتن تحت انجام این عمیات، بافت دار شود، تایر وسایل نقیه حرکت بهتری روی آنها خواهد داشت. همچنین از این روش بصورت گسترده در دامداری‌ها استفاده می‌شود تا از لغزش و سرخوردگی دام‌ها جلوگیری شود.

4- اضافه کردن علائم تزئینی

برای بافت دار کردن و تزئین سطوح بتنی، مضرس کردن بهترین گزینه است.

5- آماده سازی برای ملات‌ریزی

قبل از آنکه ملات یا دوغاب به سطح بتن اعمال شود، سطح باید آماده گردد. فراهم نمودن سطح پاکیزه برای دوغاب ریزی موفق با انجام عملیات مضرس کردن به شکل اصولی امکان پذیر است.

تجهیزات مورد استفاده برای مضرس کردن بتن

امروزه از دو نوع تجهیزات کاملا متمایز برای مضرس کردن سطوح کف بتنی استفاده می‌شود که عبارتند از :

دستگاه‌های مضرس کردن یا اسکبلر دستی

اسکبلر

بعنوان یک قانون کلی، دستگاه‌های اسکبلر دستی از رقبای خود ارزان تر هستند. این نوع دستگاه‌ها برای استفاده در محیط‌های کوچکتر مناسب می‌باشند. این نوع اسکبلر ها می‌توانند راهکار چند منظوره فراهم می‌نمایند که به ویژه برای نواحی متراکم با محدودیت دسترسی سودمند می‌باشند. مدل‌های دارای بازو بلند برای دسترسی به نقاط دشوارتر مناسب هستند و مدل‌ها برخوردار از دو یا سه سر در مقایسه با مدل‌های تک سر سرعت عملیاتی بالاتری دارند.

این نوع دستگاه‌ها دارای محدودیت‌هایی نیز می‌باشند. برای مثال لازم است کاربر برای کار با دستگاه همواره نزدیک آن باشد که خطر آسیب دیدگی را به همراه دارد. علاوه بر این، نتیجه نهایی ممکن است اندکی غیریکنواخت باشد زیرا عملکرد دستگاه به جای آنکه وابسته به دقت بالای یک ماشین برنامه‌ریزی شده باشد مبتنی بر قضاوت انسان است که عاری از خطا نمی‌باشد.

واترجت صنعتی

این نوع تجهیزات پیشرفته از فشار بالای آب برای حذف هر لایه نامطلوب از روی بتن استفاده می‌کنند. اسکبلرهای عمل کننده با آب پرفشار خود به دو گروه دستی و رباتیک تقسیم می‌شوند. دستگاه‌های عمل کننده با آب پرفشار چه نیازمند حضور نزدیک کاربر باشند (مدل‌های دستی) و چه از راه دور قابل کنترل باشند (ربات‌ها) نسبت به اسکبلرها دستی سطح صدای کمتر و سازگاری بیشتر با محیط زیست دارند.

بطور کلی مضرس کردن بتن همراه با ایجاد گرد و غبار سیلیس است. اگرچه ذرات گرد و غبار سیلیس قابل مشاهده با چشم انسان نیستند اما می‌تواند باعث مشکلات ریوی جدی و حتی سرطان ریه شوند. برای رفع این معضل خطرناک و تضمین ایمنی کارکنان استانداردهای سختگیرانه‌ای وضع شده است. هنگام استفاده از واترجت صنعتی ، آب با گرد و غبار ایجاد شده مخلوط می‌شود و از انتشار این ذرات ریز در محیط کار جلوگیری می‌کند و بدین ترتیب ایمنی کار را به میزان قابل توجه ارتقاء می‌دهد.

مدل‌های رباتیک از راه دور قابل کنترل بوده و نیاز به حضور کاربر در منطقه تحت عملیات را حذف می‌کنند و در نتیجه خطر جراحت و آسیب دیدگی را به حداقل کاهش می‌دهند. همچنین دقت این دستگاه‌ها بسیار بالاتر است و می‌توان دقیقا مشخص نمود که ضخامت لایه برداشته شده چقدر باشد. ربات‌ها بر روی انواع سطوح صاف و انحنادار قابل استفاده بوده و نتیجه‌ای کاملا یکنواخت و بی نقص فراهم می‌نمایند.

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: