مزایای تخریب بتن با واترجت صنعتی

۲ اردیبهشت ۱۳۹۷

تخریب بتن مسلح با واترجت صنعتی

بتن یکی از پرکاربردترین مصالح در توسعه صنعتی یک کشور به حساب می آید. سازه های بتنی کاربردهای متنوع از ساخت حوضچه بتنی تا آسمانخراش ها را در بر می گیرد.در این میان دلایل متعددی از جمله فرسوده شدن، تغییر نقشه سازه ها، و عیوب یتن مواردی هستند که پیمانکاران را مجبور به تخریب بتن می کنند. با توجه به حساسیت سازه ها برای تخریب بتن از تجهیزاتی مثل واترجت صنعتی و چکش برقی هیلتی یا پیکور استفاده می شود. تخریب بتن با واترجت صنعتی به دلیل استفاده از تکنولوژی های جدید و ابزارهای مخصوص تخریب بتن موجب ایجاد کیفیت بهتر هنگام تخریب خواهد شد. در ادامه به مزیت های تخریب بتن با واترجت صنعتی اشاره می شود.

 

 

عدم ایجاد ترک مویی در سازه هنگام تخریب بتن با واترجت صنعتی

تخریب بتن با واترجت صنعتی

تخریب بتن با واترجت صنعتی

برای تخریب سازه های حساس مثل شمع بتنی، دیوار حامل ساختمان ها، ستون ها، دیواره سدها، پایه و عرشه پل ها هرگز نباید از تجهیزات کوبشی استفاده نمود. ضربه های ناشی از پیکور یا هیلتی موجب ایجاد ترک مویی و یا ترک های عمیق شده که تاثیر به سزایی در کاهش مقاومت بتون خواهد داشت. تخریب بتن با واترجت صنعتی به دلیل اینکه ضربه ای به سازه وارد نمی کند و کندن بتون با نفوذ آب پر فشار به داخل منافذ بتون اتفاق می افتد. از دیگر مواردی که تخریب بتن باید با واترجت انجام شود، ترمیم خوردگی بتون و خوردگی میلگردها می باشد.

ترمیم بتن مسلح دچار خوردگی و زنگ زدگی میلگردها با تخریب بتن بخشی که توسط کارشناس تشخیص داده می شود همراه است. تمام ناحیه ای که میلگردها دچار زنگ زدگی شده اند باید برداشته شود و مواد اکسید آهن روی میلگردها نیز به طور کامل تمیز شود. واترجت صنعتی علاوه بر برداشتن بتون بدون ایجاد ترک مویی و بدون آسیب به قسمت های دیگر سازه، موجب زنگ بری کامل میلگرد ها شده و سطح براق فلز را برجای می گذارد. بتن‌ریزی مجدد در سازه ای که توسط واترجت صنعتی تخریب شده است، بسیار به صرفه تر و با کیفیت تر می باشد و موجب پیوند برقرار شدن بهتر بتون جدید با سطح قدیمی می گردد.

 

 

عدم آسیب به سنگدانه ها هنگام تخریب بتن با واترجت صنعتی

سطح مضرس شده بتن با واترجت

سطح مضرس شده بتون با واتر جت

استفاده از پیکور موجب شکسته شدن و خرد شدن سنگدانه ها می شود. هر سنگدانه خود دارای ترکیبات شیمیایی است که در صورت بتن‌ریزی مجدد این ترکیبات، هر چند کم، در فرمول شیمیایی بتون اثر گذاشته و می تواند مقاومت و گیرایی آن را تحت تاثیر قرار دهد. تخریب بتن با واترجت صنعتی از طریق منافذ ملات سیمان بین سنگدانه ها موجب تکه تکه شدن ملات سفت شده و جدا شدن آنها می شود و به سنگدانه ها آسیب نمی رساند.

 این ویژگی موجب شده برای مضرس کردن یا به عبارتی اکسپوز کردن بتون از واتر جت استفاده شود. مضرس کردن بتون با واترجت صنعتی سبب ایجاد ظاهری بسیار زیبا با سنگ های صیقل خورده و دندانه دندانه های منظم می شود. از این روش برای نما سازی سازه های بتنی استفاده می شود.

 

 

عدم ایجاد گرد و غبار هنگام تخریب بتن با واترجت صنعتی

تخریب بتن سد با واترجت فالش

تخريب بتون دیواره سد با واترجت صنعتی فالش

یکی از دغدغه های مهم در تخريب بتون در سازه هایی که در نزدیکی مناطق مسکونی و یا در محیط کارگاهی قرار دارند، ایجاد گرد و غبار حاصل از تخریب بتن با پیکور است. در این شرایط نیز واترجت صنعتی به دلیل اینکه هیچ گونه گرد و غباری تولید نمیکند و تنها آلودگی آن بخار آب است، می تواند بهترین گزینه برای تخريب بتون باشد.

هنگام تخریب بتن با واترجت صنعتی کافی است محیط اطراف عملیات محصور شود تا از پرتاب تکه های کنده شده بتون جلوگیری شود. همچنین جهت تخريب بتون در محیط های بسته و با فضای کم، برای جلوگیری از انباشته شدن ذرات آب که مانع دید کافی اپراتور می گردد، کافی است از تهویه هوا و فن برای خروج بخارات آب استفاده شود.

 

 

سرعت بالای تخریب بتن با واترجت صنعتی

تخریب بتن با ابزارهای مختلفی انجام می پذیرد. شاید سریعترین ابزار تخريب بتون استفاده از مواد منفجره، مواد شیمیایی یا کتراک و حتی ماشین های تخريب نظیر بیل مکانیکی باشد، ولیکن این ابزارها به کل سازه آسیب می رساند و برای سازه هایی استفاده می شود که هیچ حساسیتی نداشته و هدف تخريب کامل آنهاست. برای سازه هایی که قرار است بخشی از آن تخريب شود و به کل سازه آسیبی نرسد، واترجت صنعتی بهترین و سریعترین گزینه می باشد. استفاده از ابزارهای کمکی مثل مولتی ورکر (multi worker) و جتینگ هلپر (jetting helper) و ربات تخریب بتن آکواجت (aquajet) که به دستگاه و سیستم واترجت صنعتی متصل شده و با مکانیزم تسهیلگر خود، عملیات را سرعت می بخشد.

 

تخریب بتن با jetting helper

تخریب بتن سقف با ابزار کمکی واترجت

jetting helper

این ابزار ساده و ارزان با حذف نیروی برگشت جت آب، باعث پیوستگی تخریب بتن با واترجت صنعتی شده و سرعت عملیات نسبت به حالت دستی افزایش محسوسی پیدا می کند.

 

 

 

 

 

 

 

تخریب بتن با multi worker

تخریب بتن با ربات واترجت صنعتی مولتی ورکر فالش

مولتی ورکر

مولتی ورکر یک ابزار نیمه اتوماتیک برای تخریب بتن با واترجت صنعتی است. این ابزار با شبیه سازی اپراتور و به طور پیوسته می تواند با سرعت بالا عملیات را انجام دهد. همچنین قابلیت استفاده از چند نازل (تا 16 نازل) می تواند سرعت تخريب بتون را به طرز چشمگیری افزایش دهد.

 

 

 

 

 

 

 

 

تخریب بتن با ربات آکواجت aqua jet

تخریب بتن با ربات واترجت فالش

ربات آکواجت

ربات آکواجت به صورت اتوماتیک و خودکار به تخریب بتن پرداخته و سرعت بالایی در عملیات با سطح وسیع دارد. امکان تخریب بتن در ارتفاع و پوشش سطوح زیاد با استفاده از تجهیزات جانبی این ابزار، آکواجت را یکی از ربات های محبوب در پروژه های تخریب بتن بزرگ نموده است.

 

 

 

 

تخریب بتن با واترجت صنعتی فالش آلمان

انبار تجهیزات واترجت صنعتی منیب

انبار تجهیزات واترجت صنعتی منیب

آلمان یکی کشورهای پیشرو در تولید واترجت است و محصولات فالش را می توان به عنوان پیشرفته ترین واترجت ها از حیث رعایت استانداردهای کاربردی عنوان نمود. تجهیزات جانبی واترجت های فالش که برای کاربردهای متنوع طراحی شده است، این امکان را به وجو آورده که برای هر شرایطی ابزار مناسب آن با کمترین هزینه در اختیار کاربر قرار بگیرد. همچنین بهینه سازی فوق العاده تمام تجهیزات و دستگاه های فالش آن را از حیث کارایی بی رقیب نموده است.

نمایندگی این کمپانی اروپایی در ایران شرکت توسعه فن منیب بوده و برای تامین تجهیزات و خدمات پس از فروش خود، انباری به وسعت 6000 متر مربع را در محدوده گرمدره تدارک دیده است. متخصصین و مشاورین شرکت منیب در آلمان دوره تعمیر و نگهداری و کار با دستگاه های واترجت را گذرانده و از حضور متخصصین فالش آلمان به صورت دوره ای در ایران نیز بهره می برند.

 

تجهیز انبار واترجت صنعتی منیب

تجهیز انبار واترجت صنعتی منیب

مزایای واترجت صنعتی فالش

استفاده از واترجت فالش در ایران به دلایل زیر می تواند انتخابی بهینه باشد:

 

  • طراحی بهینه محصولات فالش برای کاربردهای مورد نیاز
  • تنوع محصول و امکان بدست آوردن کارایی بالا با انتخاب صحیح تجهیزات
  • موجود بودن دستگاه ها و تجهیزات جانبی دستگاه در ایران / تهران
  • قیمت مناسب نسبت به کارایی
  • پشتیبانی قوی و علمی نمایندگی
  • پشتیبانی مستقیم از فالش آلمان
  • گارانتی و خدمات پس از فروش واقعی

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: