چگونه شستشوی لوله‌ ها در صنعت به افزایش کارایی و سودآوری کمک می‌نماید؟

۲۴ دی ۱۳۹۷

در بسیاری از صنایع همانند نفت، گاز، پتروشیمی، سیمان، سرامیک، داروسازی، غذایی و … برای مرتبط کردن فازهای مختلف پروسه تولید و فرآوری به یکدیگر از لوله‌ها و کانال‌ها استفاده می‌شود و در نتیجه این خطوط انتقالی دارای نقش کلیدی در کارخانه‌ها و مراکز صنعتی می‌باشند. بنابراین سرویس و نگهداری مناسب لوله‌ها به منظور جلوگیری از خرابی و بروز نقص در عملکرد آنها ضروری است. بخش مهمی از برنامه سرویس و نگهداری خطوط انتقال مربوط به شستشوی لوله‌ ها به شکلی منظم و اصولی است. عدم انتخاب روش مناسب برای شستشوی لوله ها در صنعت می‌تواند این عملیات را به چالشی دشوار تبدیل نماید.

اهمیت شستشوی لوله‌ ها در صنعت

شستشوی لوله‌ها به شکل منظم و باکیفیت، عاری بودن خطوط انتقال از هر گونه رسوبات ناخواسته را تضمین می‌نماید. شستن لوله‌ها طبق یک برنامه زمانی دقیق ریسک بروز نقص و خرابی را کاهش داده و از توقف چرخه تولید جلوگیری می‌کند. بطور کلی بی توجهی به شستشوی منظم و موثر لوله‌ها باعث انباشت لجن و رسوبات داخل آنها می‌شود که مشکلات زیر را به همراه دارد:

کاهش نرخ شار و افزایش اختلاف فشار

گرفتگی لوله‌ها و انباشت رسوبات در آنها می‌تواند یکی از مهمترین عوامل کاهش نرخ شار و افزایش اختلاف فشار در لوله باشد که افت بازده کل عملیات را به همراه دارد که معنای کاهش سودآوری است.

انباشت ناخالصی و رسوبات

فعالیت‌های بی هوازی می‌تواند به تولید لجن و سایر محصولات جانبی ناخواسته در لوله ها و کانال‌ها منجر شوند. باقی ماندن این رسوبات ناخواسته و انباشت آنها باعث ورود ناخالصی به ترکیب محصول نهایی شده و کیفیت آن را کاهش می‌دهد. در برخی موارد این لایه‌های لجن و رسوب انباشته، بخارات سمی همانند سولفید هیدروژن متصاعد می‌کنند که می‌تواند بر سلامت افراد حاضر در محیط تاثیر نامطلوب داشته باشد.

افت بازده حرارتی

یکی دیگر از مهم ترین عوارض انباشت لجن یا وجود گرفتگی داخل لوله‌ها افت بازده حرارتی است که نشان می‌دهد انتقال حرارت بخوبی در سیستم انجام نمی‌شود. افت بازده حرارتی خود موجب تغییر ترکیب و کاهش کیفیت محصول نهایی می‌گردد.

مزایای شستشوی لوله به شکل منظم و اصولی

با توجه به موارد ذکر شده مهم ترین مزایای شستشوی منظم و دقیق لوله ها را می‌‍توان به صورت خلاصه به شکل زیر بیان نمود:

•کاهش احتمال بروز نقص
•حذف منظم پسماند و ضایعات و ناخالصی‌ها
•جلوگیری از انباشت رسوبات و گرفتگی
•کاهش هزینه‌ها از طریق پیشگیری و نه تعمیر
•حفظ نرخ شار بهینه داخل لوله
•افزایش طول عمر لوله

چالش‌های شستشوی لوله‌های صنعتی

بطور کلی تمیز کردن لوله‌ها در صنعت پروسه‌ای دشوار است و دستیابی به کیفیت نظافتی مطلوب در این عملیات به سادگی امکان‌پذیر نمی‌باشد. ساختار لوله‌ها در عملیات شستشوی موفقیت آمیز آنها مشکل ایجاد می‌کند. وارد نمودن ابزار نظافتی به داخل فضای بسته لوله یک چالش و تضمین 100% تمیز شدن جداره داخلی آن چالشی دیگر است. در حقیقت دسترسی به فضای داخلی لوله‌ها دشوار و همراه با محدودیت است. همچنین تخلیه رسوبات و آلودگی جدا شده از سطح داخلی لوله با توجه به نوع ساختار آن خود مشکل دیگری است. هر چه لوله‌ها و مجراها دارای قطر کوچک‌تر و طول بلندتری ( (Pipe باشند، این مشکلات شدیدتر می‌شود.

جنس لوله، مقاومت آن و حتی نوع آلودگی و رسوبات داخل لوله نیز می‌تواند باعث ایجاد محدودیت در عملیات شستشوی لوله شود. ابزار و روش انتخاب شده باید آلودگی داخل لوله‌ها را که غالبا مواد روغنی یا رسوبات سرسخت می‌باشد، کاملا تمیز نموده و در عین حال با نوع و مقاومت لوله سازگار بوده و به آن آسیبی وارد نکند.

استفاده از واترجت صنعتی در شستشوی لوله

استفاده از واترجت صنعتی یکی از مناسب ترین روش‌های شستن لوله ها در صنعت است. فشار عملیاتی قابل تنظیم و قابلیت تجهیز به تجهیزات جانبی متنوع، امکان نظافت و شستشوی هر نوع لوله با هر جنس، قطر و طولی را برای این دستگاه فراهم می‌نماید. در این روش از آب پرفشار برای شستشو و حذف آلودگی‌ها استفاده می‌شود در نتیجه مشکلی از لحاظ سازگاری با نوع رسوبات وجود ندارد. همچین مشکلات زیست محیطی و خطرات مرتبط با استفاده از مواد شیمیایی شوینده نیز در این روش کاملا حذف شده است.

استفاده از یک تجهیز جانبی مناسب همراه با واترجت امکان پوشش دهی کامل فضای داخل لوله را فراهم می‌نماید و جریان آب پرفشار نه تنها موجب جدا شدن آلودگی‌ها از سطح می‌گردد بلکه به صورت همزمان می‌تواند تخلیه لوله از ضایعات را هم انجام دهد. از سوی دیگر این روش سازگار با محیط زیست، پرسرعت بوده و زمان توقف کار را به حداقل کاهش می‌دهد.

در نهایت به جرأت می‌توان گفت که هیچ یک از روش‌های سنتی شستشوی لوله از لحاظ کیفیت، سرعت و سازگاری با محیط زیست قابل مقایسه با روش استفاده از واترجت صنعتی نمی‌باشند.

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: