اهمیت شستشوی برد الکترونیکی

۷ دی ۱۳۹۸

تمیز کردن و شستشوی برد الکترونیکی مرحله‌ای است که معمولا در تولید بردهای الکترونیکی مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد و بعنوان یک مرحله حیاتی در نظر گرفته نمی‌شود. متاسفانه با استفاده طولانی مدت از محصول، مشکلات ناشی از شستشوی نادرست برد الکترونیک در مراحل تولید به تدریج نمایان شده و باعث بروز عیوب مختلف گردیده و نارضایتی و شکایت مشتریان را به همراه دارد. در این مقاله اهمیت تمیز کردن صحیح بردهای الکترونیکی و بهترین روش انجام این عملیات توضیح داده شده است.


تولید برد الکترونیک یا برد مدار چاپی شامل مراحل گوناگون است که هر مرحله تا حدی باعث آلوده شدن محصول نهایی می‌گردد. بنابراین، رسوبات و ناخالصی‌های گوناگونی بر روی سطح مدار چاپی باقی می‌مانند که باعث افت کیفیت عملکرد آن شده و حتی ممکن است موجب خرابی و از کارافتادگی آن شوند. برای مثال در فرآیند لحیم کردن اجزاء الکترونیکی، خیمر لحیم، فلاکس و مواد دیگر برای بهبود لحیم‌کاری استفاده می‌شوند و ضایعاتی بر جای می‌گذارند که حاوی یون‌ها و اسیدهای آلی و … است. اسیدهای آلی باعث خوردگی برد مدار چاپی شده و وجود یون‌های الکتریکی می‌تواند باعث اتصال کوتاه و خرابی محصول شود.

انواع آلودگی‌های برد الکترونیکی

شستشوی برد الکترونیکی

همانطور که ذکر شد مراحل مختلف تولید برد الکترونیک باعث آلوده شدن آن با مواد گوناگون می‌شود. آلودگی‌های بر جای مانده بر روی مدار چاپی را می‌توان به دو دسته اصلی یونی و غیریونی تقسیم‌بندی کرد. آلودگی‌های یونی در معرض رطوبت محیط هستند. این امر باعث وقوع انتقال الکترومکانیکی پس از افزایش انرژی می‌شود، یک ساختار شاخه‌ای تشکیل می‌دهد که منجر به مسیری با مقاومت کم شده و عملکرد PCBA مدار چاپی را خراب می‌کند. آلودگی‌های غیر یونی می‌توانند در لایه عایق PCB نفوذ کرده و ساختار شاخه‌ای زیر سطح برد مدار چاپی ایجاد می‌کنند. علاوه بر آلودگی‌های یونی و غیریونی، آلودگی‌های ذره‌ای همانند ضایعات لحیم کاری، ذرات شناور در حمام لحیم‌کاری و گرد و غبار و … نیز ممکن است وجود داشته باشند. این نوع آلودگی‌ها باعث کاهش کیفیت اتصال لحیم، نقاط جوش شارپ در حین لحیم‌کاری، تخلخل، اتصال کوتاه و بسیاری پدیده‌های ناخوشایند دیگر می‌شوند.

نتایج حاصل از شستشوی برد الکترونیکی

شستن برد الکترونیکی بعد از لحیم کاری سطح پایه بسیار مهم بوده و مزایای پراهمیت زیر را به همراه دارد:

جلوگیری از عیوب الکتریکی

در میان عیوب الکتریکی، نشتی یا Leakage از همه شایع‌تر است که عامل اساسی در کاهش طول عمر بردهای PCB می‌باشد. این نوع عیب در درجه اول ناشی از آلودگی‌های یونی، ضایعات ارگانیک و سایر مواد چسبند‌ه‌ای است که روی سطح برد باقی می‌مانند.

حذف مواد خورنده با شستشوی برد الکترونیکی

سایش می‌تواند به مدار آسیب وارد کرده و باعث شکنندگی دستگاه و اجزاء شود. مواد خورنده می‌توانند باعث انتقال الکتریسیته در یک محیط مرطوب شوند که متعاقبا باعث اتصال کوتاه و حتی خرابی برد می‌شود. حذف مواد خورنده فاکتورهای منفی موثر بر کاهش طول عمر مفید برد مدار چاپی را از بین می‌برد.

واضح‌تر شدن سطح برد

بردهای مدار چاپی شسته شده پس از لحیم‌کاری سطح پایه کاملا واضح بوده و عیوب روی آنها همانند آسیب دمایی و لایه لایه شدن به راحتی قابل تشخیص و رفع است.
بصورت خلاصه می‌توان بیان نمود که شستشوی برد الکترونیکی بسیار حائز اهمیت است که مستقیما به کیفیت برد مدار چاپی بستگی دارد و انجام آن اجتناب‌ناپذیر می‌باشد. اهمیت شستشوی دقیق و مناسب برد الکترونیکی متناسب با کاربرد نهایی آن افزایش می‌یابد و برای بردهای مورد استفاده در ماژول‌های حساس و گرانقیمت همانند تجهیزات و دستگاه‌های صنعت هوا و فضا، خودروسازی، تکنولوژی پزشکی یا ارتباطات شستن برد الکترونیک یک مرحله کامل و مهم از مراحل تولید برد است.

بهترین روش شستن برد الکتریکی

شستن برد الکتریکی

از تکنولوژی التراسونیک برای سالیان متمادی در زمینه‌های بسیار همانند پزشکی، گجت‌های الکترونیکی، نظامی و … استفاده شده است. بر اساس این تکنولوژی، امروزه از دستگاه‌های التراسونیک کلینر برای شستن محصولات الکتریکی و قطعات یدکی مرتبط با آنها استفاده می‌شود.
این دستگا‌ه‌های شستشوی التراسونیک یا حمام مافوق صوت به نحو موثر فلاکس، ضایعات سرسخت، آلودگی و جرم را ظرف تنها چند دقیقه از بین می‌برند. اگرچه برای دستیابی به کیفیت شستشوی مطلوب به محلول شوینده مناسب نیز نیاز است.
استفاده از دستگاه التراسونیک کلینر برای شستن برد الکتریکی در مقایسه با سایر روش‌ها دارای مزایای متعدد است. در حقیقت، این روش، ایمن‌ترین روش حذف آلودگی‌‌های مضر برای قطعات الکترونیکی می‌باشد. قطعات ظریف و بسیار کوچک الکترونیکی دارای سطوح غیرقابل دسترس هستند که با روشی جز استفاده از امواج آلتراسونیک قابل شستشو نمی‌باشند.
بهترین نکته در خصوص استفاده از دستگاه شستشوی التراسونیک برای شستشوی برد الکترونیکی آن است که می‌توان از این دستگاه به شکلی کاملا ایمن برای ترمیم آیتم‌های الکترونیکی متنوع همانند بردهای مدار منطقی، مادربوردهای پی سی و لپتاپ، کویل‌ها، کیبورد لپتاپ و … استفاده کرد.
دستگاه التراسونیک کلینر برای شستن برد الکتریکی از قانون کاویتاسیون یا حباب زدایی استفاده می‌کند که هنگامی رخ می‌دهد که حباب‌های میکروسکوپی کوچک تشکیل شده ترکیده و برخورد پر انرژی آنها با سطوح با تمیز شدن آنها از هر گونه آلودگی می‌شود.

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: