شستشوی برج خنک کننده با واترجت صنعتی فوق فشار قوی

۵ شهریور ۱۳۹۸

برج خنک کننده یا cooling tower یکی از اصلی‌ترین بخش‌های مدیریت حرارت در بسیاری از صنایع است. برج‌های خنک کننده با فراهم نمودن امکان خنک شدن سریع و موثر گازها و مایعات به مدیریت حرارت و فشار داخلی در طیف وسیعی از محیط‌های صنعتی از نیروگاه ها گرفته تا کارخانه‌های تولیدکننده مواد شیمیایی کمک می‌کنند. اگر چه واحد‌های برج خنک کننده در محیط‌های صنعتی دارای طراحی دقیق و باکیفیت می‌باشند اما همانند تمامی تجهیزات صنعتی دیگر به سرویس و نگهداری منظم نیاز دارند تا بازده عملکرد آنها در حالت بهینه حفظ شود. در برنامه سرویس و نگهداری این بخش مهم، شستشوی برج خنک کننده جایگاهی ویژه دارد.

 

شستشوی برج خنک کننده

دلایل متعددی برای افت بازده برج خنک کننده یا cooling tower یک نیروگاه، پالایشگاه یا کارخانه می‌توان یافت. دلیل اصلی افت کارایی برج خنک کننده چه انباشت جرم و آلودگی محیطی باشد چه تغییرات بافت سطحی، در هر صورت این واحد نیازمند سرویس و نگهداری دوره ای در طول زمان است. یکی از موثرترین روش‌های تمیز کردن و شستشوی برج خنک کننده پاشش جریان آب پرفشار می‌باشد. در این روش همانگونه که نام آن مشخص می‌نماید جریان آب دارای فشار بسیار بالا توسط دستگاه واترجت صنعتی فوق فشار قوی متناوبا بر روی سطوح حرارتی برج خنک کننده پاشش می‌شود.

 

اهمیت شستشوی برج خنک کننده

شستشوی کولینگ تاور

کارایی برج خنک کننده با توجه به عملکرد اصلی آن در انتقال گرمای آب به اتمسفر دارای اهمیت حیاتی در محیط‌های صنعتی گوناگون است. برای مثال عملکرد برج خنک کننده مستقیما به کارایی چیلر تاسیسات HVACمرتبط است. سیستم‌های HVAC تقریبا 45% هزینه‌های خدماتی را به خود اختصاص می‌دهند. بخش عمده مصرف انرژی الکتریکی به عملکرد چیلر باز می‌گردد. نسبت مصرف نرژی بین چیلر به برج خنک کننده تقریبا 5 به 1 است و بدین ترتیب به چیلر توجه زیادی از لحاظ برس زنی لوله‌، رسوب‌گیری شیمیایی، کنترل و بازبینی و سایر عملیات سرویس و نگهداری پیشگیرانه می‌شود. در مقابل سرویس و نگهداری برج خنک کننده علی‌رغم ارتباط مستقیم آن با چیلر غالبا مورد توجهی قرار می‌گیرد اگرچه سرویس و نگهداری و نظافت صحیح برج خنک کننده به اندازه چیلر مهم است. بعنوان یک قانون کلی به ازای هر 1 درجه فارنهایت دمای کندانسور بالاتر از دمای طرای، بازده چیلر به اندازه 2 درصد کاهش می‌یابد. این امر در ترکیب با گرفتگی و در نتیجه خوردگی، رسوب و … در برج خنک کننده به بدتر شدن شرایط منجر می‌شود.

 

علت آلوده شدن برج خنک کننده و تبعات آن

 

با توجه به نوع طراحی یک برج خنک کننده ، این تجهیز به طور طبیعی همانند یک اسکرابر هوایی بسیار بزرگ عمل می‌کنند و میزان قابل توجهی آلودگی همانند گرد و غبار، ذرات جامد معلق در هوا، انواع آلاینده‌ها، حشرات و … را جذب می‌کند. این آلودگی‌ها در پکینگ‌های برج خنک کننده جمع شده و در تشت آن رسوب کرده و در نهایت به گرفتگی منجر می‌شوند. همچنین نور خورشید موجب رشد جلبک روی سطوح برج می‌شود. فرآیند تبخیر انفجاری روی لبه‌های خارجی برج های دارای پکینگ‌های لایه‌ای موجب ایجاد رسوبات سخت و بدنما شده که پکینگ را می‌‌پوشاند و باعث رسوبات آهکی و گرفتگی می‌شود. همچنین خطر بالقوه مرتبط با رشد میکروب ها و باکتری‌های بیماری‌زا داخل برج خنک کننده و پکینگ بعلت انباشت آلودگی‌های ذکر شده وجود دارد. تمامی موارد ذکر شده به کاهش بازده برج خنک کننده و چیلر منجر می‌شود و اهمیت شستشوی دوره ای برج خنک کننده را مشخص می‌نماید.

 

مزایای شستشوی برج خنک کننده با واترجت صنعتی

شستشوی کولینگ تاور با استفاده از واترجت صنعتی فوق فشار قوی در مقایسه با سایر روش‌های شستشوی برج خنک کننده دارای چندین مزیت به شرح زیر است:

 

کامل بودن روش هیدروبلاست

روش هیدروبلاست یکی از کارآمدترین و کامل‌ترین روش‌های شستشوی هر سطح بزرگ همانند یک برج خنک کننده است زیرا در این روش و با استفاده از واترجت صنعتی جهت پاشش جریان آب و فشار آن به دقت قابل تنظیم می‌باشد که حذف هر گونه پسماند و آلودگی را از روی سطوح تضمین می‌کند. در پایان عملیات کل آب مصرف شده و جرم و آلودگی همراه آن قابل جمع آوری است که معنای حداقل تاثیر زیست محیطی این روش نظافتی می‌باشد.

 

ایمن بودن استفاده از واترجت صنعتی

در شستشوی برج خنک کننده با استفاده از روش هیدروبلاست از مواد شیمیایی قوی استفاده نمی‌شود در نتیجه تقریبا هر نوع سطحی با این روش قابل شستشو و تمیز کردن است و تنها نکته‌ای که باید مورد توجه قرار گیرد آن است که آیا سطح مورد نظر مقاومت کافی در برابر فشار جریان آب پرفشار را دارد یا خیر و دیگر اینکه احتمال آسیب دیدن بخش‌های در تماس با آب بعلت رطوبت وجود دارد یا نه . بنابراین استفاده از واترجت صنعتی روشی تمیز و سازگار با محیط زیست برای شستشوی سطوح وسیع به شیو‌ه‌ای سریع و کامل ارائه می‌کند.

 

امکان شستشوی جزئی‌ترین بخش‌ها با واترجت صنعتی

برخی سطوح خاص از نظر هندسی دارای وجوه متعدد می‌باشند. این امر یا به طراحی آن سطح باز می‌گردد که شامل منافذ یا شیارهای کوچک است تا عملکرد مناسب تجهیز تضمین گردد یا می‌تواند به دلیل فرسایش ناشی از عوامل محیطی یا شیمیایی باشد. ترکیب قدرت پوشش دهی بالا و پاشش نقطه ای واترجت صنعتی امکان شستشوی کاملا متمرکز را فراهم نموده و احتمال باقی ماندن آلودگی و جرم حتی در کوچکترین منافذ و شیارها را به صفر می‌رساند.

 

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: