شستشوی ابزار جراحی با دستگاه شستشوی التراسونیک

۲۰ شهریور ۱۳۹۸

در صنعت پزشکی استانداردهای نظافتی و بهداشتی سختگیرانه و سطح بالایی در خصوص تجهیزات و ابزار مورد استفاده در جراحی و سایرمحصولات در تماس با بدن بیماران همانند ایمپلنت‌ها اعمال می‌شود. به شکل سنتی، دستیابی به سطح استاندارد مطلوب پزشکی به معنای استرلیزه کردن ابزار و تجهیزات با استفاده از فشار و دمای بالا در دستگاهی همانند اتوکلاو است که در برخی موارد بخصوص در زمینه تجهیزات پزشکی و ایمپلنت‌های مدرن دارای اشکال و وجوه پیچیده فاقد توانایی ضدعفونی کردن کامل و موثر تمامی سطوح می‌باشد. در چنین شرایطی استفاده از روش‌های نوین همانند شستشوی ابزار جراحی با دستگاه شستشوی التراسونیک یا التراسونیک کلینر می‌تواند راهگشا باشد.

 

دستگاه شستشوی التراسونیک چگونه عمل می‌کند؟

شستشوی التراسونیک با استفاده از پدیده کاویتاسیون عمل می‌کند که اثر فیزیکی ایجاد شده توسط امواج مافوق صوتی است که از میان یک مایع عبور کرده و به اجسام برخورد می‌کنند. هنگامی که این امواج از میان یک جسم عبور می‌کنند، میلیون‌ها حباب بسیار کوچک ایجاد می‌کنند. در صورت عدم پرشدن با هوا، این حباب‌ها بلافاصله متلاشی شده و جریان سریعی از انرژی پلاسما ایجاد می‌کنند.
این انرژی با سطوح جسم غوطه‌ور در مایع برخورد کرده و جرم و آلودگی را از آنها جدا می‌کند. یکی از بزرگترین مزایای استفاده از دستگاه حمام مافوق صوت کارآمد بودن این دستگاه و تمیز شدن تمامی سطوح جسم حتی حفرات کور و شیارها و درزهای بسیار کوچک است. این مزیت استفاده از دستگاه التراسونیک کلینر را به روشی ایده آل برای شستشوی ابزار جراحی تبدیل می‌کند.

 

چرا شستشوی ابزار جراحی با شستشوی التراسونیک

شستشوی التراسونیک به دلیل برخورداری از ویژگی‌های منحصر بفرد یکی از متداول‌ترین روش‌های شستشوی مکانیزه مورد استفاده در صنعت پزشکی است. این روش در برخی کاربردهای ویژه در مقایسه با سایر روش‌ها همانند شستشوی دستی یا شستشوی با بخار دارای فشار بالا (دستگاه اتوکلاو) عملکردی بسیار بهتر و باکیفیت‌تر نشان می‌دهد. شستشوی ابزار جراحی با دستگاه اولتراسونیک در صورت استفاده از افزودنی‌های مناسب هر دو هدف شستن و ضدعفونی کردن تجهیزات و ابزار پزشکی را برآورده می‌سازد. این روش همچنین قادر به شستشوی موثر ایمپلنت‌های پزشکی است تا احتمال پس زدن ایمپلنت توسط بدن را کاهش دهد.

دستگاه شستشوی التراسونیک نه تنها برای ضدعفونی کردن و شستشوی ابزار جراحی و ایمپلنت‌ها بلکه در مراحل اولیه فرآیند تولید ایمپلنت‌ها با چاپگرهای سه بعدی نیز قابل استفاده است و می‌تواند زیرپایه را برای تولید یک ایمپلنت کاملا یکپارچه و بادوام کاملا تمیز کند. بنابراین روش شستشوی التراسونیک جایگاه ویژه‌ای را در صنعت پزشکی به خود اختصاص داده است.

از مهم‌ترین مزایای شستشوی ابزار جراحی و پزشکی با دستگاه حمام التراسونیک در کنار توانایی این روش در شستشوی کامل تمامی سطوح اعم از منافذ کوچک و شیارها و درزهای بسیار باریک می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 
– شستشوی ملایم و در عین حال کارآمد و در نتیجه جلوگیری از افت کیفیت و کارایی تجهیزات و ابزار جراحی
– سرعت بالا به دلیل امکان شستشوی همزمان ابزار و تجهیزات
– ایمنی بالا به دلیل جلوگیری از تماس مستقیم پرسنل خدماتی با ابزار و تجهیزات جراحی
– سازگاری با محیط زیست به دلیل کاهش میزان مصرف ماده شوینده
– صرفه اقتصادی به دلیل کاهش مصرف مواد شوینده و زمان و انرژی لازم برای شستشوی باکیفیت
– امکان تنظیم زمان و دما متناسب با نوع عملیات و تجهیزات و ابزار تحت شستشو
 

استفاده صحیح از التراسونیک کلینر برای شستشوی ابزار جراحی

یکی از نکات مهمی که هنگام استفاده از دستگاه شستشوی آلتراسونیک باید در نظر گرفته شود آن است که این دستگاه به تنهای تاثیر قابل توجهی بر روی باکتری‌ها ندارد و در صورت بکارگیری همراه با یک محلول ضدعفونی کننده مناسب می‌تواند به شکل همراه برای ضدعفونی کننده برای افزایش قدرت گندزدایی آن عمل کند. امواج مافوق صوت و کاویتاسیون ناشی از آنها ضدعفونی کننده را به شکلی عمیق‌تر به داخل هر منفذ و شیار جسم تحت شستشو هدایت کرده و موجب سست شدن اتصال آلودگی و سطح شده و به ضدعفونی کننده قدرت بیشتری می‌بخشد که آن را بصورت کلی کارآمدتر و موثرتر می‌کند.

دیدگاه کاربران

  1. رضا says: رضا

    سلام. تعدادی نازل flat_ jet آلمانی زیر قیمت بازار برای فروش موجود میباشد. در صورت نیاز :
    09192612500

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: