مزایای سندبلاست با آب در مقایسه با سندبلاست خشک

۴ تیر ۱۳۹۸

روش سندبلاست با آب یا wet sandblastingدر مقایسه با روش سند بلاست خشک نه تنها دست‌یابی به نتایج بهتر را در طیف وسیعی از کاربردهای متفاوت امکان پذیر نموده بلکه خود را به عنوان راهکاری مقرون به صرفه‌تر، منعطف‌تر و سازگارتر با محیط زیست نشان داده است. اگرچه هر دو روش در برخی پارامترها مشابه بوده و در هر دو روش ذرات ساینده همانند شن و ماسه، سیلیس و … همراه با یک جریان سیال پرفشار بر روی سطح پاشش می‌شوند اما پاشش مواد ساینده توسط دستگاه واترجت صنعتی و جریان پرفشار آب به جای جریان هوا مزایای متعددی نسبت به سندبلاست خشک دارد که عبارتند از:

 

سرعت بالاتر

 

روش سندبلاست با آب در مقایسه با سایر روش‌های بلاستینگ دارای سرعت بالاتری است. علت این امر استفاده از آب بعنوان واسطه حمل مواد ساینده می‌باشد. هنگام استفاده از آب فشار قوی به جای جریان هوا به دلیل عدم تراکم پذیری آب، می‌توان از فشار عملیاتی بالاتری استفاده کرد.  فشار بالاتر به معنی سرعت حرکت بیشتر و به تبع آن قدرت و سرعت لایه برداری بالاتر است. همچنین جریان آب می‌تواند در سطح نفوذ کرده و خوردگی، لایه قدیمی رنگ یا پوشش محافظ را سریعتر از بین ببرد. به عبارت دیگر هنگام استفاده از این روش لایه برداری و شستشوی سطح بصورت همزمان صورت گرفته و دیگر نیازی به تمیز کردن سطح در پایان عملیات نیست.

 

عدم ایجاد دفرمگی به دلیل حرارت

استفاده از جریان آب برای پاشش مواد ساینده بر روی سطح موجب کاهش حرارت ایجاد شده در اثر اصطکاک می‌شود. در نتیجه احتمال تاب برداشتن و دفرمگی ناشی از حرارت ناخواسته به میزان قابل توجه کاهش می‌یابد. این مسأله به ویژه در خصوص سطوح حساس و مستعد تاب برداشتن و دفرمه شدن مهم است.

ایجاد سطح بهتر برای رنگ آمیزی و پوشش‌دهی مجدد

سندبلاست با آب در مقایسه با روش سندبلاست خشک پروفایل بسیار مطلوب و تمیز ایجاد می‌کند بطوریکه لایه‌ رنگ یا پوشش محافظ اتصال قوی‌تری با سطح برقرار کرده و طول عمر آن افزایش می یابد.

 

عدم آسیب به سطح تحت پاشش

روش سندبلاست با آب در طیف گسترده‌ای از کاربردها از زنگ بری و رنگ بری فلزات گرفته تا پاک نمودن گرافیتی از روی دیوار موثر است. مهم نیست که آلودگی یا لایه نامطلوب شما رنگ اسپری شده، لکه‌های روغن یا گریس یا علائم جاده‌ای ترموپلاستیک باشد، در هر صورت این روش قادر به لایه برداری موثر است و در عین حال سطح تحت پاشش را به شکل کاملا سالم و بدون آسیب حفظ می‌کند.

قابل اجرا بر روی سطوح حساس

سندبلاست با استفاده از آب یک روش مدرن برای ترمیم و بازسازی انواع ساختمان‌ها و سازه‌ها به شمار می‌آید و در حذف رنگ یا سایر پوشش‌ها همچنین دوده، جرم و سایر آلودگی‌ها از روی سطوح متفاوت عملکرد عالی نشان ‌می‌دهد. این سطوح شامل سطوح آجری، بتنی، فلزی و همچنین سطوح حساس‌تری است که با سندبلاست خشک قابل لایه برداری نمی‌باشند.

 

سازگاری با محیط زیست

هر ذره گرد و غبار یا ضایعات دیگری که در ضمن عملیات سندبلاست با آب ایجاد شود توسط آب احاطه شده و در محیط پیرامون انتشار نخواهد یافت. این مسأله از لحاظ بازده کاری در یک محیط بسیار مهم است زیرا نیازی به تخلیه محیط از افراد و کارکنان نمی‌باشد و در پایان عملیات نیز لایه‌ای از گرد و غبار بر روی ماشین‌آلات و تجهیزات واقع در محیط قرار‌ نمی‌گیرد و نیازی به عملیات نظافت وقت گیر و دشوار نیست. این روش همچنین سطح صدای کمتری نسبت به سندبلاست خشک داشته و به دلیل عدم استفاده از هیچ گونه ماده شیمیایی دارای هیچ نوع تاثیر منفی بر محیط زیست نمی‌باشد.

 

سهولت انجام سندبلاست با آب

قابلیت تنظیم فشار آب خروجی در دستگاه‌های واترجت صنعتی امکان استفاده از این روش را در پروژه‌های مختلف و برای عملیات متفاوت فراهم می‌کند. بنابراین از این روش همراه با یک دستگاه واترجت صنعتی مناسب می‌توان در عملیات مختلفی از ترمیم و نوسازی کشتی و آماده سازی بدنه آن برای رنگ آمیزی و پوشش دهی مجدد گرفته تا لایه برداری و نماشویی ساختمان استفاده کرد.

 

کاهش هزینه‌ها

در روش سندبلاست با آب، در کنار قدرت سایندگی ذرات ساینده از نیروی آب پرفشار نیز برای لایه برداری استفاده می‌شود. در نتیجه مقدار ماده ساینده کمتری برای انجام عملیات مورد نیاز است. کاهش میزان مصرف ماده ساینده به معنای کاهش هزینه انجام عملیات می‌باشد. از سوی دیگر به دلیل عدم انتشار گرد و غبار در این روش، طیف متنوع تری از مواد ساینده در آن قابل استفاده می‌باشند و می‌توان از مواد ساینده ارزان قیمت‌تر همانند ماسه بادی نیز در این روش استفاده کرد.

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: