ترمیم بتن کرمو

۱۳ دی ۱۳۹۵

هنگامی که سطح بتن ظاهری خشن، حفره دار و پوسته پوسته پیدا می کند به این پدیده کرمو شدن بتن می گویند. برای رفع این مشکل باید عملیات ترمیم بتن انجام شود که اغلب پس از تخریب بتن کرمو از ملات ریزی مجدد استفاده می شود. همچنین برای چسبیدن بهتر ملات به سطح تخریب شده، از واترجت صنعتی استفاده می شود.

عوامل ایجاد بتن کرمو

بتن کرمو و ترمیمی بتن کرمو با واترجت صنعتی

بتن کرمو

بتن‌ کرمو در سازه های بتنی زیادی مشاهده می شود. دلیل به وجود آمدن کرمو شدگی و حفره ها را می توان علل زیر دانست:

 – بتون ‌سفت یا بی استفاده

 – ارتعاش بیش از اندازه

 – استفاده از آب زیاد

 – شیوه بتنریزی نامناسب

 – کامل پر نشدن ملات‌بتن در قالب

 – نسبت آب به سیمان به طور معمول بین ۰/۴ تا ۰/۶ است. استفاده از آب بیشتر موجب افزایش کارایی‌بتن می گردد. از طرفی موجب می شود هنگام استفاده از ویبراتور ، مشکلاتی به وجود بیاید.

 – خارج شدن گروت یا دوغاب از حفره های ریز یا حفره های پایین قالب

 – آب اضافه همچنین موجب می شود تخته های قالب متورم شده و ابعاد و مساحت مقاطع تغییر نماید.

ترمیم بتن کرمو در ساختمان ها

تخریب بتن کرمو با واترجت و ترمیم بتن کرمو

آثار بتن کرمو

با مشاهده نشانه های کرمو شدن لازم است در اسرع وقت نسبت به ترمیم آن اقدام نمود. فرایند ترمیم بتن کرمو به شرح زیر می باشد:

۱) ابتدا ذرات و سنگدانه های سست شده باید برداشته شود. برای این کار می توان از واترجت صنعتی ، چکش برقی یا برس سیمی استفاده نمود.

۲) سطح حاصل، باید به طور کامل تمیز شود. برای برداشتن سنگدانه های ریز از برس سیمی استفاده کرد. در نهایت لازم است سطح شسته شود.

با استفاده از واترجت صنعتی در مرحله تخریب بتن ، نیازی به اجرای مرحله دوم نیست.

۳) اجازه دهید سطح خشک شود. سپس از چسب بتن استفاده گردد.

استفاده از واترجت صنعتی در مرحله اول، سطح را به گونه ای آماده می کند که گروت به خوبی با سطح تخریب شده پیوند برقرار می کند و نیازی به چسب نخواهد بود.

۴)‌ با آماده کردن گروت یا با قالب گذاری، عملیات بتن‌ریزی انجام می گردد.

۵) قالب ها بعد از ۱۲ ساعت برداشته می شوند.

تخریب بتن کرمو

ترمیم بتن کرمو با واترجت صنعتی

تخریب بتن کرمو با واترجت صنعتی

برای تخریب بتن لازم است ابتدا محدوده ای که تمام ناحیه مشکل دار را پوشش دهد و دارای شکل هندسی منظمی باشد انتخاب کرده و با ابزارهای تخریب بتن ، تا زیر میلگردها جدا شود. همانطور که بیان شد، استفاده از واترجت صنعتی می‌تواند با سرعت بیشتر و کیفیت بهتری کندن بتن و تمیز کاری سطوح را انجام دهد. همچنین واترجت صنعتی میکرو ترک در سازه ایجاد نمی کند. از آنجایی که بتن کرمو می تواند دارای مشکل در کل ملات‌بتن بوده باشد، توصیه می شود از روش های ضربه ای مثل چکش برقی یا پیکور استفاده نگردد. این ابزارها با ضربه هایی که به سازه وارد می آوردند موجب ایجاد میکرو ترک و ترک های عمیق در داخل بتون می شوند. اگر پیوند بین سنگدانه ها به خوبی برقرار نشده باشد که می تواند ناشی از کم یا زیاد بودن آب ملات باشد این ترک ها عمیق تر شده و بیشتر در سازه پخش می شوند.

برای تخریب بتن کرمو با استفاده از واترجت فوق فشار قوی نیازی با آماده کردن سطح نیست. واتر جت تا ۲۵۰۰ بار با استفاده از نازل Hy Jet فالش یا نازل های تخصصی دیگر موجود، می تواند به راحتی کندن بتن را انجام دهد. با توجه به نیروی لگد آب که در فشار ۲۵۰۰ بار مقدار کمی نیست، لازم است یک نفر نیروی ماهر و آموزش دیده با این دستگاه کار کند. شرکت های تولیده کننده واترجت صنعتی فوق فشار قوی به منظور افزایش سرعت انجام پروژه ها و نیز سهولت انجام کارها، ربات های خودکار و نیمه خودکار نیز تولید کرده اند. اگر حجم کار تخریب بتن زیاد باشد، عمدتا از این ربات ها نیز استفاده می شود.

نازل با فاصله ای از سطح که بتواند بیشترین قدرت تخریب را داشته باشد قرار می گیرد. آب فشار قوی با نفوذ در خلل و فرج بِتن و ایجاد فشار از زیر تکه های کوچک، موجب کندن ماتریس بتن و سنگدانه ها می شود. واترجت همچنین می تواند سطح میلگردها را زنگ زدایی ، تمیز و آماده بتن‌ریزی مجدد نماید. سطح باقی مانده، سطحی تمیز و دانه دانه بوده و سنگدانه ها سالم و بدون آسیب نمایان خواهند بود.

ترمیم بتن

بعد از تخریب بخش های مورد نظر، با توجه به هندسه و دسترسی ناحیه، یکی از روش های مختلف ترمیم بتن پیاده سازی می شود.

روش ماله زدن
ترمیم بتن

ترمیم بتن به روش ماله زدن

اگر عمق ترمیمی کم باشد می توان با استفاده از ماله ، ملات جدید را به سطح اضافه نمود. این روش به شرط آنکه تخریب بتن تا زیر میلگردها انجام نشده باشد قابل استفاده می باشد.

روش پک خشک

این روش برای فضاههای محدود استفاده می شود. ابتدا مواد ترمیمی به شکل یکنواخت با هم مخلوط شده و هنگامی که حالت پلاستیکی منسجمی به خودش گرفت در فضای مشخص شده قرار می گیرد.

روش قالب گیری و ریختن مواد

بهترین روش برای کاربردهایی است که بتن‌ریزی به فرم خاصی باید انجام شود. ابتدا اطراف منطقه ای که تخریب بتن انجام گرفته قالب گذاشته شده و سپس ملات جدید در آن ریخته می شود. این روش برای ستون ها و دیوارها نیز مناسب می باشد.

این روش خود به شیوه های متفاوتی انجام می گیرد که با توجه به سطح دسترسی و موقعیت فضای کاری قابل تعریف است.

روش بتن‌ریزی با سنگدانه های پیش آکنده
ترمیم بتن به روش سنگدانه پیش آکنده

ترمیم بتن به روش سنگدانه پیش آکنده

در این روش ابتدا فضای مورد نظر بسته شده و سنگدانه ها داخل آن ریخته می شود. سپس با یک پمپ، گروت یا ملات به داخل فضای بسته شده تزریق می گردد. این روش از سال ۱۹۳۷ در امریکا ابداع شد و استفاده از آن روبه گسترش قرار گرفت.

روش شاتکریت

در این روش که به دو صورت تر و خشک انجام می شود، بتون یا گروت با فشار و سرعت بالا بر روی یک سطح پاشیده می شود.

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: