10 دلیل انتخاب واترجت صنعتی برای تخریب بتن-2

۸ آذر ۱۳۹۶

در مقاله اخیر به 3 دلیل انتخاب واترجت برای تخریب بتن اشاره شد. تخریب بتن بدون ایجاد ترک مویی در سازه اولین دلیل استفاده از واترجت صنعتی است. سازه های بتنی حساس و تحت بار مثل پایه اسکله ها، ستون پل ها، دیواره سد ها، دیواره مخازن بتنی، و ستون های حامل ساختمان ها از مهمترین سازه هایی هستند که تخریب بتن آنها باید با واترجت صنعتی انجام شود. برای سایر سازه ها نیز توصیه می شود از واترجت برای تخریب بتن استفاده شود ولی عدم استفاده، مانند سازه های ذکر شده خسارت شدید به بار نمی آورد. دومین دلیل استفاده از واترجت صنعتی، عدم آسیب به میلگرد ها و شبکه آرماتوربندی هنگام تخریب بتن مسلح و پیش تنیده است. این مورد هنگام ترمیم بتن بسیار حائز اهمیت است و هزینه های جانبی را به شدت کاهش می دهد.

4. قابلیت استفاده از ابزارهای مختلف

تخریب بتن با واترجت صنعتی این امکان را به پیمانکاران می دهد که با توجه به موقعیت، از ابزارهای مختلف جهت تسریع عملیات و یا تسهیل آن استفاده کنند. تنوع بالای نازل و ابزارهای کمکی و ربات ها یکی از مزایای تکنولوژی واترجت است. گان دستی، ابزار کمکی جهت حذف نیروی برگشتی گان، ابزار مخصوص تخریب بتن سقف، کف و دیواره، ابزار تخریب بتن با ربات نیمه خودکار و ربات تخریب بتن مجموعه ای از ابزارهایی هستند که از امکانات واترجت صنعتی است. بسته به اینکه چه نوع سطحی و برای چه کاربردی قرار است سازه تخریب شود، ابزار مناسبی برای آن وجود دارد. همچنین قابلیت انتخاب فشار و دبی مناسب جزء امکانات کنترلی یک دستگاه واترجت صنعتی به حساب می آید.

به عنوان یک مثال، شرکت فالش آلمان تولید کننده واترجت های فشار بالا و فوق فشار قوی است. دستگاه های این شرکت از محدوده فشار 200 تا 3000 بار بوده و نزدیک به هزار نوع نازل و اکسسوری مختلف دارد. ماژولار بودن واترجت سبب می شود هزینه ها کاهش یابد. کافیست یک دستگاه با قیمت مناسب به همراه ابزارها و نازل های عمومی را خریداری کنید، با هزینه ای بسیار کمتر می توانید از دستگاه برای مصارف مختلف استفاده نمایید. این قضیه به خصوص برای پیمانکاران مفید است و هزینه های آنها را به شدت کاهش می دهد. این تنوع در محصولات شرکت فالش به دلیل کاربرد محور بودن این کمپانی آلمانی می باشد.

 

5. تخریب بتن انتخابی

یکی از ویژگی های منحصر به فرد واترجت صنعتی برای تخریب بتن این است که می توان فقط قسمت آسیب دیده را تخریب نمود و با سایر قسمت های سازه کاری نداشت. در بتن کرمو یا بتون دچار خوردگی این مساله بسیار حائز اهمیت می شود. امکان برداشتن بتون آسیب دیده و زنگ زدگی میلگرد موجب کاهش هزینه ترمیم بتن و نیز کاهش زمان تخریب و بازسازی می شود. با شناسایی قسمت معیوب سازه، می توان با نازل hyjet محدوده خوردگی یا سرطان بتن را تخریب نمود و تا سطح میلگرد خورده شده پیش رفت. فشار بالای آب زنگ زدگی میلگرد را هم بدون آسیب به میلگرد ها برداشته و سطحی تمیز و براق به جا می گذارد. واترجت همچنین بتون زیر میلگرد را هم طبق استاندارد به راحتی برمی دارد. در این مرحله بتن آسیب دیده کاملا برداشته شده و می توان بدون نیاز به شستشو و بدون نیاز به چسب بتن، با ملات جدید آن را نوسازی نمود.

 

6. کیفیت بالا

یکی از مهمترین دلایل تخریب بتن در سازه ها، نوسازی و ترمیم آن می باشد. جهت ترمیم بتن لازم است ملات جدید با بتون قدیمی پیوند برقرار کند و به استحکام قابل قبول برسد. در بررسی های انجام شده استفاده از واترجت های صنعتی نتیجه بهتری در پیوند ملات بتون جدید با بتون قدیمی نسبت به پیکور دارد.

از مزایایی واترجت در تخریب بتن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 – عدم آسیب به سنگدانه ها، در نتیجه سنگدانه با همان خاصیتی که در محاسبات اختلاط بتن اولیه وجود داشته می تواند در بتون جدید شرکت کند.

 – شکستن سنگدانه ها موجب اضافه کردن لایه ای از مواد آلی و کانی به سطح بتن قدیمی می شود که موجب ایجاد ترکیبات غیرمتعارف و درنتیجه عدم پیوند مناسب می شود. در تخریب بتن با واترجت این مشکل وجود نخواهد داشت.

 – جت آب موجب تمیز کردن و صیقل دادن سنگدانه ها شده و ایجاد پیوند با ملات جدید را بهبود می بخشد.

 – در صورت زنگ زدگی میلگردها و درنتیجه وجود اکسید آهن و لابلای منافذ بتن و میان سنگدانه ها، پیکور این مواد مضر را در سطح بتون پخش می کند درحالیکه واترجت آنها را کاملا از بین برده و سطحی عاری از آلودگی به جای می گذارد.

 – واترجت هر نوع آلودگی مضر دیگر مثل نمک ها و چربی هایی که عمدتا روی سطح وجود دارد به طور تقریبا کاملی از بین می برد. چنین سطحی در بالاترین آمادگی برای ایجاد پیوند با بتون جدید قرار خواهد داشت.

 

ادامه مقاله به زودی منتشر می شود.

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: