معیارهای انتخاب شرکت نظافتی برای نظافت صنعتی

۱۵ اسفند ۱۳۹۶

در سال های اخیر با رشد تکنولوژی های نظافتی، شاهد افزایش کیفیت فرایندهای تولید در صنایع مختلف کشور هستیم. بیش از 4600 واحد صنعتی در کشور فعال هستند و یکی از نیازهای همه آنها خدمات نظافت صنعتی است. برای استفاده از این خدمات دو روش وجود دارد. خرید و یا اجاره محصولات نظافت صنعتی. برای این منظور، لازم است بررسی دقیقی نسبت به انواع شرکت نظافتی که این محصولات را تامین می کنند داشته باشیم. برای انتخاب شرکت نظافتی باید به نکارت زیر توجه نمود.

اعتبار فنی شرکت نظافتی

نظافت صنعتی با نظافت خانگی بسیار متفاوت است. شرکت های ارائه دهنده خدمات نظافت صنعتی لازم است از صنعتی که قرار است به آن خدمات ارائه دهند شناخت مناسبی داشته و از روش های نظافتی مربوطه شناخت کافی داشته باشند. ارائه راهکار مناسب برای نسازهای مختلف در صنایع، در نظر گرفتن شرایط کاری و اقتصادی کارفرما و نیز تامین تجهیزات جانبی به موقع و جلوگیری از متوقف شدن کار، مواردی است که شرکت نظافتی لازم است به آن متعهد باشد. برای ضمانت صحت انجام کار، رزومه شرکت، نیروهای فنی و داشتن انبار تجهیزات بازم می باشد.

ارائه گواهی های معتبر توسط شرکت نظافت صنعتی

نظافت صنعتی با روش های مختلف شامل واترجت صنعتی ، سندبلاست ، روش های مکانیکی مانند پیگ ، روش شیمیایی ، و همچنین استفاده از مکنده صنعتی باید با رعایت شرایط استاندارد صورت بگیرد. عدم رعایت استانداردهای لازم موجب می شود گاهی اوقات هزینه سربار اضافه تری به سیستم تحمیل شود. هنگام استفاده از واترجت صنعتی فشار قوی و واترجت صنعتی فوق فشار قوی، اپراتور باید لباس ایمنی مناسب پوشیده و موارد ایمنی به طور کامل رعایت شود. در بسیاری از موارد، استفاده از روش های غیر اصولی موجب آسیب به تجهیزاتی مثل مبدل حرارتی شده است. استفاده از پیگ و برس های سیمی که در روش های نظافت مکانیکی مورد استفاده قرار می گیرد موجب خراشیده شدن سطح لوله می شود. خراش سطح فلز موجب تسریع در رسوب گیری شده و موجب خسارت های بیشتر که به مرور زمان ایجاد می شود. مواد شیمیای نیز خساراتی مشابه روش مکانیکی در سطح فلز ایجاد می کند علاوه بر خسارت های زیست محیطی که باید مدنظر گرفته شود.

مکنده صنعتی از دیگر ابزار نظافت صنعتی است که توسط شرکت های نظافتی ارائه می گردد. انتخاب مشخصه مناسب دستگاه مکنده صنعتی بسیار حائز اهمیت می باشد. مکنده نامناسب علاوه بر تحمیل هزینه زیاد، کارایی مناسبی نداشته و هزینه سربار بیشتری را به مجموعه ها تحمیل می نماید. طراحی مناسب سیستم مکش و انتقال مواد، قدرت موتور، میزان خلا مکنده و دبی عبوری هوا از دهانه مکنده باید به درستی محاسبه شده باشد تا کارایی مناسبی برای نظافت صنعتی داشته باشد. یک شرکت نظافتی معتبر باید دانش فنی برای ارائه پیشنهاد درست داشته و بتواند با برگزاری دمو و تست های لازم، اطمینان کافی را به صاحبان صنایع بدهد.

بهترین شرکت نظافتی برای نظافت صنعتی کدام است؟

با توجه به مطالب ارائه شده، به تفکیک صنایع مختلف، بهترین شرکت نظافتی و بهترین روش های نظافتی ارائه می گردد:

صنایع مواد غذایی

بیشترین سهم از واحدهای صنعتی را صنایع غذایی با 18% به خود اختصاص داده اند. شستشوی تجهیزات در این واحدها نیازمند رعایت اصول بهداشتی می باشد. یکی از تجهیزاتی که در اغلب صنایع مانند صنایع غذایی وجود دارد، مبدل حرارتی است. شستشوی مبدل حرارتی به صورت دوره ای، موجب افزایش راندمان و بهره وری می گردد.

پالایشگاه و پتروشیمی

نظافت صنعتی در صنایع نفتی یکی از مهمترین فعالیت ها در این صنایع می باشد. انواع شرکت نظافتی برای شستشوی مبدل های حرارتی، لوله ها و تجهیزات این واحدها در زمان اورهال در سایت های پتروشیمی و پالایشگاه حاضر می شوند. عدم استفاده از ابزار و روش درست برای نظافت صنعتی موجب کاهش عمر تجهیزات و کاهش بازدهی آنها شده است که بسیاری از این کاستی ها با گذشت زمان و در قیاس با روش صحیح آن قابل شناسایی است. استفاده از ابزارهای با کارایی پایین به دلیل هزینه اولیه پایین همچنان مورد استفاده قرار میگیرد.

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: