آماده سازی سطح بدنه کشتی با استفاده از واترجت صنعتی

۱۷ تیر ۱۳۹۸

کشتی‌ها و قایق‌ها صرف نظر از نوع و ابعاد خود در طول زمان کارکرد خود با چالش‌های ویژه‌ای مواجهه هستند که ساده‌ترین آن شرایط دشوار محیطی است که کشتی یا قایق در آن قرار دارد. خوردگی و آلودگی همواره یکپارچگی ساختاری هر نوع وسیله نقلیه و زیرساخت آبی را در معرض خطر قرار می‌دهد و محافظت در برابر آنها و هر نوع عامل مخرب دیگر نوعی چالش همیشگی در صنعت ساخت و ترمیم کشتی‌ها به شمار می آید.

استفاده از پوشش‌های دریایی برای محافظت از وسایل نقلیه و زیرساخت‌های آبی نظیر سکوهای داخل آب و بندرگاه‌ها در برابر انواع عوامل مخرب و سایر فاکتورهای محیطی نظیر رطوبت و درجه بالای نمک و کلر در هوا ضروری است. در عین حال، پوشش مورد استفاده بر روی بدنه کشتی و قایق باید به کاهش نیروی درگ (پسا) و استهلاک ناشی از آن کمک کرده و همچنین این پوشش باید ارتجاعی و بادوام باشد زیرا اغلب کشتی‌ها زمان بسیار محدودی را در خشکی می‌گذرانند که در طول آن عملیات تعمیر و نگهداری کشتی باید انجام شود.

ترکیبی از مجموعه عوامل ذکر شده نه تنها اهمیت پوشش‌‌های دریایی را نشان می‌دهد بلکه همچنین مشخص می‌کند که موثر و کوتاه بودن عملیات پوشش‌دهی در این مورد تا چه اندازه مهم است.


آماده سازی سطح برای پوشش دهی با استفاده از واترجت صنعتی

آماده سازی سطح کشتی


آماده سازی سطح به شیوه‌ای صحیح پیش از اعمال پوشش محافظ در یک محیط آبی نسبت به هر جای دیگر اهمیت بیشتری دارد. یک پوشش دریایی بصورت پیوسته تحت شرایط کاری دشوار قرار می‌گیرد و موفقیت یا عدم موفقیت آن تاثیر بسیار مهمی در کارایی عملیاتی وسیله نقلیه یا زیرساخت آبی دارد.

روش‌ هیدروبلاست یک روش کلیدی برای آماده سازی موثر انواع سطوح می‌باشد. این تکنیک راهکار مناسبی برای استفاده در محیط‌های آبی است زیرا قادر به حذف زنگ زدگی و تاول و پوشش دریایی قدیمی، بلاستینگ موضعی و صاف کردن لبه‌های پوشش موجود کشتی، قایق و زیرساخت می‌باشد و بصورت همزمان عملیات شستشوی سطح را انجام داده و در مقایسه

با سایر روش‌های پاشش دهی متداول همانند سندبلاست خشک پروفایل سطح بهتری ایجاد می‌کند.

به منظور اثربخشی پوشش دریایی بر روی یک سطح، آن سطح باید به گونه‌ای آماده سازی شود که پوشش جدید بتواند بخوبی به آن بچسبد. همچنین حذف هر نوع آلودگی از روی سطح همانند روغن، گریس، جلبک و صدف بسیار مهم است و روش هیدروبلاست در هر دو مورد فوق بسیار کارآمد بوده و پروفایل مناسبی بر روی فلز، فولاد و سایر سطوح نیازمند پوشش دریایی ایجاد می‌کنند.

هنگام استفاده از روش هیدروبلاست احتمال جای‌گیری آلودگی یا ماده ساینده داخل سطح وجود ندارد و این امر بدان معناست که هیچ نوع پسماندی باقی نمی‌ماند که باعث افت یکپارچگی پوشش دریایی شود.


مزایای استفاده از واترجت صنعتی در شستشوی کشتی

لایه برداری بدنه کشتی


مزیت استفاده از واترجت صنعتی در عملیات پوشش دهی مجدد سطح محدود به ایجاد پروفایل سطحی بهتر نیست و از دیگر مزایای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– این روش به میزان قابل توجه پسماند و ضایعات باقی مانده را کاهش می‌دهد بطوریکه حجم پسماند جامد در مقایسه با روش‌های ساب‌پاشی متداول 98% کمتر است که موجب صرفه جویی قابل توجه در هزینه‌های جمع آوری و دفع پسماند خواهد شد.

– شستشوی کشتی و آماده سازی سطح با استفاده از واترجت صنعتی، زمان مورد نیاز برای تمیزکاری را به میزان قابل توجه کاهش می‌دهد زیرا در انتهای اجرای عملیات با این روش ماده ساینده‌ای که نیاز به جمع کردن آن باشد، وجود ندارد که موجب صرفه جویی از لحاظ زمان و نیروی انسانی خواهد شد.

– بکارگیری روش هیدروبلاست در شستشوی کشتی از انتشار گرد و غبار جلوگیری می کند. بنابراین امکان انجام سایر فعالیت‌ها و عملیات مورد نیاز بصورت همزمان با آن وجود دارد.

– در این روش نیازی به لفاف پیچی و باز کردن وسیله نقلیه دریایی نیست یعنی هزینه‌‌های زمانی و مالی مرتبط با عملیات لفاف پیچی کاملا حذف می‌شود.

– در این روش آماده سازی سطح نیروی ضربه‌ای بسیار کوچک بر روی سطح ایجاد می‌شود که تقریبا به شکل بدون ارتعاش عمل می‌کند. بنابراین آسیبی به سطح وارد نمی‌شود.

– شستشوی کشتی با این روش در روزهای بارانی و بادی نیز امکان‌پذیر است. بنابراین مشتریان به شرایط آب و هوایی وابسته نبوده و می‌توانند با اطمینان بالا برنامه زمانی کاری خود را تنظیم کنند.

– این روش بالاترین سطح تمیزی ممکن را در میان انواع روش‌های آماده سازی سطح تضمین می‌کند. میزان نمک‌ها، کلر و سایر عناصر باقی مانده بر روی سطح در این روش حداقل است و همانطور که ذکر شد در این روش ذره خارجی باقی مانده در سطح وجود ندارد که خود به شکل مرکز برای خوردگی جدید عمل کند. بنابراین سطح عالی برای رنگ آمیزی یا پوشش دهی مجدد با حداقل خطر تاول زنی اسمزی ایجاد می‌شود.

– این روش شستشوی کشتی و آماده سازی سطح بهترین شرایط اتصال بین زیرپایه و پوشش را حتی در حضور زنگ زدگی لحظه ای فراهم می‌کند.

– این روش پروفایل اصلی را حفظ می‌کند. در مقابل سایر روش‌های ساب پاشی مثل سندبلاست ارتفاع پروفایل اصلی را به علت ضربه ذره کاهش می‌دهند. بنابراین با استفاده از این روش پروفایل سطحی عالی برای اتصال مکانیکی خوب بین زیر پایه و پوشش ایجاد می‌شود.

دیدگاه کاربران

  1. لطف طاهرزاده says: لطف طاهرزاده

    سلام ببخشید بنده مدت سی سال هست شستشوی شیمیایی صنایع مثل دیگ بخار و کلینگ تاور های هوایی سردخونه های امونیاکی و کندانسور های سیستم جذب ابزربشن انجام میدم در نر دارم بروش التراسوونیک برای رسوب ب رداذی ک
    ولینگ تاور ها که لوله های خنک کن بارتفاع یک متر بصورت چند لایه چیده شدند استفاده کنم ایا چنین دستگاهی موجود و دارید تلفن بنده ۰۹۳۵۵۱۲۹۵۱۳ هستش

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: